EMO GAZİANTEP ŞUBESİ’NDEN MEZUNLARIN İSTİHDAMINA DESTEK

EMO GAZİANTEP ŞUBESİ’NDEN MEZUNLARIN İSTİHDAMINA DESTEK

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, yeni mezun işsizleri istihdama kazandırdıklarını açıkladı. Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi 2 yılda 51 üyesini istihdama kazandırdı.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Gaziantep Şubesi, üniversiteden mezun olan işsiz üyeleri için istihdam yaratmaya devam ediyor. EMO Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, 2 yılda 51 üyelerine iş imkanı yarattıklarını belirterek, “Ülkemiz, işsizlik sorununun ciddi olarak yaşandığı Ülkelerden birisidir. İnsan Kaynaklarındaki arz ile talebi denkleştirmeyen her ekonomide maalesef işsizlik sorunu artar. Mesleğimiz her sektörde aktif olarak bulunmasına rağmen istihdam konusunda ciddi anlamda sorunlar yaşanmakta. İstihdam konusu, Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubemizin ana gündemi oldu. Şubemiz girişimleri ile bu konuyu sürekli gündeme taşıyan, çözümler öneren Türkiye' de bir Şube konumundadır. Çalışmalarımız kararlılıkla devam edecektir” dedi.

YATIRIMLARIN HIZLANDIRILMASI İSTİHDAM SORUNUNU ÇÖZER

Sistemde ikinci SGK girişinin de önüne geçilmesi için çaba sarf ettiklerini belirten Arıkan, “Yeni Mezun Üyelerimizin iş bulmalarına yardımcı olmak üzere Şubemize gelen iş ilanlarını ilgili Üyelerimize yönlendirerek, gerekli girişimlerde bulunulmuş 2 yıllık süreç içerisinde, 51 Üyemiz bu vesile ile işe başlamıştır. SGK sisteminde bir meslektaşımız birkaç yerde aynı anda SGK girişi yapabilmektedir. Bu durum hem istihdam sorunu oluşturmakta, hem kaliteyi azaltmakta, hem de alınan ücretleri düşürmektedir. Şubemizin talepleri doğrultusunda, Gaziantep Milletvekilimiz aracılığı ile bir kişinin sadece bir yerde tam zamanlı olarak çalışmasının sağlanması, aynı kişinin sistemde ikinci SGK girişinin önüne geçilmesi teklifi, TBMM’ de soru önergesi olarak sunulmuştur. Mühendislik Bölümlerinin Kontenjan sayısına sınırlama getirilmesi için Şubemiz YÖK girişimleri olmuştur, girişimlerimiz kararlılıkla devam edecektir. İçinde bulunduğumuz ortamda istihdam sorununun kısa dönemde çözümlenmesini beklemek mümkün görünmemektedir. Ancak yatırımların hızlandırılması, işletmelerdeki kapasitenin genişletilmesi ve bahsettiğim konuların kararlılıkla sonuçlandırılması ile mümkün olacaktır” ifadelerine yer verdi. (TÜLAY KARA)

19.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin