ENGELSİZ ÇOCUKLARA EĞİTİMDE PİLOT İL GAZİANTEP

ENGELSİZ ÇOCUKLARA EĞİTİMDE PİLOT İL GAZİANTEP

İbrahimli Spor Merkezi’nde Çocuk Şenliği Başlıyor!

Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi Gaziantep’in de aralarında bulunduğu toplam 6 pilot ilde uygulanmaya bugün başlıyor. Proje kapsamında Şehitkamil İbrahimli Spor Merkezi’nde Çocuk Şenliği düzenleneceğini aktaran İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, “Proje, engeli olan çocukların erken çocukluktan 1. sınıfın sonuna kadarki süreçte kaliteli kapsayıcı eğitim yoluyla, sosyal yaşama katılımlarına katkı sağlamayı, uzun vadede istihdam edilmelerini,  ekonomik ve sosyal yaşama erişimlerini kolaylaştırmayı hedeflemektedir” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi Gaziantep, Antalya, Bursa, Konya, İzmir, Samsun’da pilot olarak uygulanmaya bugün başlıyor. Proje kapsamında Şehitkamil İbrahimli Spor Merkezi’nde Çocuk Şenliği düzenleneceğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, projenin hedeflerine değindi. Mete, erken çocukluk eğitimine vurgu yaparak, “Kaliteli kapsayıcı eğitim sağlanması yoluyla engeli olan çocukların 3-7 yaş arası erken çocukluk eğitimine ve 1. sınıfa erişimlerini artırmak ve engeli olan çocukların erken çocuklukta kaliteli kapsayıcı eğitim yoluyla sosyal yaşama katılımlarına katkı sağlamayı, uzun vadede ise sosyal yaşama erişimlerini kolaylaştırmayı hedeflemektedir.  Bilimsel araştırmalar, çocuğun gelişiminde 0-7 yaşın en kritik dönem olduğunu belirtmektedir. Erken çocukluk dönemi çocukta öğrenmenin en yoğun olduğu, kültürel normların geliştiği ve temel alışkanlıkların edinildiği dönemdir. Proje, engeli olan çocukların erken çocukluktan 1. sınıfın sonuna kadarki süreçte kaliteli kapsayıcı eğitim yoluyla, sosyal yaşama katılımlarına katkı sağlamayı, uzun vadede istihdam edilmelerini,  ekonomik ve sosyal yaşama erişimlerini kolaylaştırmayı hedeflemektedir” ifadelerine yer verdi.

BİN 500 ÇOCUĞUMUZUN SEVİNCİNE ŞAHİT OLUYORUZ

İl Milli Eğitim Müdürü Mete, projenin Gaziantep’te 16 pilot okulda uygulanacağını belirterek“ Gazişehrimizin de projenin uygulandığı 6 pilot il arasında olması bizim için çok kıymetli. İlimizde 16 pilot okulumuzda, 237 öğretmenimizle yaklaşık 3 bin 450 okul öncesi öğrencimize, 3 bin 560 ilkokul 1.sınıf öğrencimize ulaşmayı hedefliyoruz. Değerli öğretmenlerimiz sayesinde kapsayıcı eğitim politikasıyla; engeli olan ile tipik davranış gösteren çocuklarımıza eşit eğitim imkanı sunarak bu konuda toplumda farkındalık oluşturmak temel hedefimizdir. Proje kapsamında bugün yaklaşık bin 500 çocuğumuzun sevincine, gülümsemesine şahit oluyoruz. Bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen Uzman Akademisyenlerimize, Milli Eğitim Bakanlığımıza ve Gazişehrimizin kıymetli öğretmenlerine teşekkür ederim” dedi. (NEVRE SARAÇ)

19.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin