EŞİT OLMALIYIZ

EŞİT OLMALIYIZ

Birçok kamu görevlisi ve meslek grubunu yakından ilgilendiren ek göstergenin 3000'den 3600'e çıkarılması konusu yeniden gündeme taşındı. Meclise sunulacak teklifte statü dikkate alınırsa tüm polis, hemşire ve din görevlileri 3600 ek göstergeden yararlanabilecek, fakat eğitim durumuna bakılırsa yalnızca 4 yıllık üniversite ve yüksek lisans mezunları faydalanabilecek. Hükümet kanadı lise mezunlarının kapsam dışı kalmaması için formül arayışında, lise mezunu emekli polisler teklifin hazırlanmasını bekliyor. Türkiye Polis Emeklileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Gaziantep Şube Başkanı Atilla Kılıç, “Çalışırken eşit şartlarda çalışıyorsak, ek göstergeden de eşit faydalanılması gerekir” dedi.

3600 ek göstergenin yeniden gündeme gelmesi ile birlikte statünün mü yoksa eğitimin mi dikkate alınacağı merak konusu oldu. Türkiye Polis Emeklileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Gaziantep Şube Başkanı Atilla Kılıç, gazetemize yaptığı açıklamada, “Yeni bir tasarı hazırlanması gerekiyor. Tüm kurumların yani eğitim, emniyet, diyanet ve sağlık personelleriyle ilgili 3600 ek gösterge adı altında olmayabilir. İyileştirme yapılarak durumun düzeltmesi sağlanabilir. Eğitim üzerinden yapılırsa kademe kademe yapılabilir. 2 yıl okumuş öğretmen var, 3 yıl okumuş öğretmen var, 4 yıllık fakülte mezunu öğretmen var. Hepsi aynı görevi yapıyor, dönemlerinde 2 yıl okuyunca öğretmen olabilme hakkı varmış, okumuş ve öğretmen olmuş. Bu kuralları o dönemde devleti yönetenler koymuş. 3600 ek göstergede yalnızca 4 yıllık mezun öğretmenleri baz alınırsa öğretmenlerin yüzde 70’i 3600 alamayacak demektir. Öğretmenlere ek gösterge verilecek deniyorsa, 1 milyon öğretmenin ek göstergeden yararlanacağı düşünülür” dedi.

AYRIM YAPILIRSA KAOS ÇIKAR

Eğitim durumuna bakılarak 3600 ek göstergenin verilmesi durumuna değinen Kılınç, “Emniyet teşkilatına 3600 ek gösterge verilecekse bekçi, lise mezunu, üniversite mezunu ayırt edilmemeli. Teşkilatta görev yapan bütün bireylerin ek göstergeden faydalanması sağlanmalıdır. Prim günlerine göre yılbaşına 25 liradan maaşına ek yapılır. Eğer eğitime göre yapılacaksa kademeli yapılmalıdır. Eğitim durumuna göre maaşlar arasında değişiklik olabilir. Ama devletin standardı olması gerekiyor. Devletin ülkenin yüzde 90’ını hakimiyeti altında tuttuğu 4 kurum vardır. Adalet, güvenlik, sağlık ve eğitim. Emniyetin içerisinde, lise mezunu, üniversite mezunu, emekli, çalışan diye ayrım yapılırsa kaos çıkar. Şuanda teşkilatta görev yapan personelin yüzde 90’ı 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunu. Kurallar 2 yıllık mezunların polis olabilmesini öngörüyordu ve bireyler bu şekilde polis oldu.” şeklinde konuştu.

PERSONEL YASASI GEREKİYOR

3600 ek göstergenin verileceği bütün sektörlerde eşit olunması gerektiğini vurgulayan Kılınç,“ Bütün bireyler farklı eğitimlerden geçse de aynı sorumluluğu üstlenip aynı görevi yerine getiriyorlar. Devriyeye çıktığımız zaman, hırsızı kovalarken eğitim durumuna göre maaş farkını gözetip de farklı muamele almıyoruz. Emniyeti sağlamaya çalışırken hepimizin aynı derece can güvenliği tehlikesi var. Çalışırken eşit şartlarda çalışıyorsak, ek göstergeden de eşit faydalanılması gerekir. Amacımız adil bir ortamda yaşamaksa personel yasası gerekiyor. Hakların eşit bir şekilde dağıtılması gerekiyor. Öğretmen ile öğretmenin, polis ile polisi kıyaslamak gerekiyor. Yaşam koşulları, ulaşım ve eğitim giderleri göz önünde bulundurulmalı” dedi. (NEVRE SARAÇ)

11.01.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin