CEZAEVİ ARTIK KÜTÜPHANE!

CEZAEVİ ARTIK KÜTÜPHANE!

Gaziantep Valisi Davut Gül’ün ‘100 Hayırsever Arıyoruz’ çağrısına bir cevap da İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’den geldi. Genel Müdür Bali, doğduğu ev olan, sonrasında da cezaevine dönüştürülen yeri kütüphaneye dönüştürecek. Islahiye’ye kazandırılacak olan Sabiha-Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi için protokol imzalandı.

Gaziantep Valisi Davut Gül’ün Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100.yılı için ‘100 Hayırsever Arıyoruz’ çağrısına İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali de yanıt verdi. Islahiye’de doğup büyüdüğü yerin en son cezaevi olarak kullanıldığını belirten Bali, imzalanan protokol ile eski cezaevinin kütüphaneye dönüşmesini sağlayacak. Vali Davut Gül, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ile İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural arasında imzalanan protokol çerçevesinde Islahiye’ye olan Sabiha-Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi kurulacak.

24 SAAT AÇIK OLACAK

 İş Bankası Genel Müdürü Adnan Dai, hayırlı bir işe vesile olduğunu belirterek, “Kısa bir süre önce annemi kaybetmiştim. Kendisi Islahiye’de 70’li, yıllardan itibaren yaşayan biriydi. Kitap düşkünü bir annem vardı. Onun anısını yaşatmak için yapabileceklerimizi düşündüğümüzde Islahiye’de ilçe halk kütüphanesi yapmaya karar verdik. Çocukluğumuzdan beri yaşadığımız evimizin 20-30 metre ilerisinde bir cezaevi vardı. Bu cezaevi son dönemde boşaltılmıştı. Bu cezaevi acaba kütüphaneye dönüşürse gençler kitap okursa nasıl olur diye düşündük.  Cezaevini kütüphaneye dönüştürme fikri ile çıktığımız bu yolun hepimize hayırlar getirmesini diliyorum. Burası fiziki kitaplardan oluşan bir yer olmayacak. Yapacağımız çalışmalarla Türkiye’deki ve yurtdışındaki itibarlı üniversitelerinin kütüphanelerine elektronik ortamda erişim sağlayacak olan imkanları da hayata geçireceğiz. Mümkün olabilirse lisan öğrenme modülünü de eklemeyi planlıyoruz. İlçemizin çocukları için 24 saat boyunca hizmet vermesini planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, “Yaşadığım en önemli, en güzel günlerden biri. Böyle bir protokole tanıklık etmek, dahil olmak beni bahtiyar etti. Bir cezaevini kütüphaneye dönüştürüyoruz. Bunu dönüştürürken de hayırseverimizin bu katkısı Türkiye’ye örnek olacak” dedi.

HAPİSHANENİN DÖNÜŞÜMÜ ÇOK ÖNEMLİ

Gaziantep Valisi Davut Gül, kitap okumanın önemine dikkat çekerek, “Bu protokol bir evladın annesine karşı sevgisi, vefasını gösteriyor. Kariyerinin zirvesinde bu topraklarda yaşayan birinin memleketine yapacağı hizmet protokol altına alınmış oluyor. Hapishanenin dönüşümü çok önemli. Diğer illere, diğer ilçelere de örnek olması gereken bir anlamda sembol değeri de olan bir iş. Gaziantep Savunmasının 100.yılında 100 hayırsever arıyorduk. Hayırseverlerimizden biri ile de protokol imzalamış oluyoruz. Son 1 yıldır ‘Ben Okuyorum Gaziantep Okuyor’ kitap kampanyamız var. Gaziantep’in her köşesinde öğretmenlerimiz velilerle, öğrencilerle beraber kitap okuyorlar. Her okula TUBİTAK kitaplıkları oluşturmak istiyoruz. Her ilçemizde kütüphanelerimiz zenginleşsin, kitaplarımız çoğalsın” ifadelerine yer verdi.

Protokol imza töreni, çekilen fotoğraf ile son buldu. (ASLI EMEKTAR)

12.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin