ESKİ STADYUMUN YERİNE ‘YAŞAYAN MEYDAN’ YAPILACAK

ESKİ STADYUMUN YERİNE ‘YAŞAYAN MEYDAN’ YAPILACAK

Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı 2. Birleşimi, Belediye Başkanvekili Osman Toprak Başkanlığında yapıldı. Meclis gündeminde bulunan eski stadyum alanının planı hakkında Toprak, “Demokrasi Meydanı’nın 3 katı büyüklüğünde bir meydandan bahsediyoruz. Etrafında cafe, çay ocağı, kitap evi gibi küçük ticari üniteler olduğu takdirde vatandaşlar o meydanlarda hem gündüz hem gece yaşayacak” dedi.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı 2. Birleşimi yapıldı. 51 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda, 35 madde oy birliği ile kabul edilirken 16 madde oy çokluğu ile oylandı. Meclis gündemindeki maddelerden olan; “ Şehitkamil İlçesi İncilipınar mahallesi N38-C3, N38c-18c nazım imar ve N38c-18c- 1a, 1d uygulama imar paftalarında meydan, ticaret, ticaret+turizm+konut alanı nazım imar planı değişikliği” hakkında söz alan CHP Meclis Üyesi Mehmet Sucu, “ Stadyumun yeriyle ilgili bu bölgenin valilik, stadyum, demokrasi meydanını birleştirerek devasa bir meydan yapılacağı seçim beyannamelerinde yer aldı. Bu yapılan planla kent trafiğinde sorunlar artacak“ dedi.

Sucu’nun konuşmasında belirttiği bölge hakkında açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak ise, “ 2014 yılı öncesinde mevcut stadyumun mülkiyetin TOKİ’ye geçmesi karşılığında Gaziantep’e 120 milyon TL değerinde yeni bir stadyum kazandırıldı. Bunun karşılığı olarak TOKİ eski stadyumun yerini kendi mülkiyetine geçirdi. TOKİ’nin önerisi stadyumun bulunduğu alanın neredeyse tamamını ticaret ve konut alanlarıyla doldurmak, toplamda da 135 bin metrekare inşaat alanı talep ediyordu. 135 bin metrekare şu anda 30 bin metrekare alana düşüldü. Bunun yanında da meydan metrajıyla alakalı olarak, eski vergi dairesinin bulunduğu bina yıkılacak ve orası stadyum önündeki meydana katılacak. Toplamda 25 bin metrekarelik yeni bir meydana kavuşacak. Demokrasi Meydanı’nın 3 katı büyüklüğünde bir meydandan bahsediyoruz. Boş meydanlar olmasını istemiyoruz. Yaşayan meydanlar istiyoruz. Etrafında cafe, çay ocağı, kitap evi gibi küçük ticari üniteler olduğu takdirde vatandaşlar o meydanlarda hem gündüz hem gece yaşayacak. Şuanki planla şehri rahatsız etmeyecek, şehrin siluetini bozmayacak“ dedi.  Madde oy çokluğu ile kabul edildi

 

12.01.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin