‘ESRAR İÇİM MERKEZLERİ KURULMALI’

‘ESRAR İÇİM MERKEZLERİ KURULMALI’

İYİ Parti Gaziantep İl Başkanı Av. Oğuz Hocaoğlu, haftalık olarak düzenlediği basın toplantısında kaş yapayım derken göz çıkardı. Hocaoğlu, uyuşturucunun zararlarından bahsedip, ilk sorunun eğitimsizlik olduğunu vurgulayarak ‘Esrar İçim Merkezleri’ kurulmasını talep etti. Hollanda’yı örnek gösteren Hocaoğlu’nun bu teklifine anlam veremeyen vatandaşlar, devlet eliyle uyuşturucu içilmesinin çocukları özendireceğine dikkat çekerek tepki gösterdi.

İYİ Parti Gaziantep İl Başkanı Av. Oğuz Hocaoğlu düzenlediği basın toplantısında uyuşturucu kullanımına, zararlarına ve uyuşturucudan kurtulma yollarına değindi. Hocaoğlu, uyuşturucunun zararlarından bahsedip  ‘Esrar İçim Merkezleri’ kurulması teklifinde bulunarak bir kez daha şaşırttı. Hollanda’da uyuşturucu tüketiminin serbest olduğunu işaret eden Hocaoğlu’na vatandaşlardan tepki gecikmedi. Kötü alışkanlıklara karşı çocuklarını korumaya çalıştıklarını belirten anne-babalar, “Böyle merkezler kurularak çocuklarımızı daha da çok özendirirler. Yasak olmazsa daha mı az içen olacak?” dedi. Hocaoğlu, teklifinin sosyolojik ve hukuksal boyutlarının incelenmesi gerektiğine de değindi.

UYUŞTURUCU SÖKÜP ATILMIYOR

Toplantıda konuşan Hocaoğlu, İl Emniyet Müdürü Zeybek’e uyuşturucu operasyonlarından dolayı destek verdiklerinin altını çizerek, “Emniyet müdürümüze özellikle uyuşturucu alanındaki çalışmalarından ötürü teşekkür ediyoruz. Uyuşturucu herkesin bildiği gibi bulaştığı yerden kolay kolay sökülüp atılmıyor. Benim bu konuda bir önerim olacak, 14 milletvekilimizin de kulak kabartması gerekiyor. Yapılması gereken birinci iş; uyuşturucu ile mücadele merkezleri kurulmalı. Tedavi görmek isteyenler rahatlıkla merkezlere ulaşıp tedavi alabilmeli. Uyuşturucudan büyük bir gelir elde ediliyor. Önce çocuklarımızı uyuşturucuya alıştırıp sonra satıcı haline getiriyorlar. Uyuşturucu müptelalarının ne şartlarda olduğu görünürse kimse bunu almaz” şeklinde konuştu.

‘Esrar İçim Merkezleri’ Uyuşturucudan Korur Mu?

Avrupa’dan örnekler veren Hocaoğlu,“Ben Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi şehrin belirli bölgelerinde ‘Esrar İçim Merkezleri’ kurulmasını istiyorum. Şehrin belirli kesimlerinde ‘Esrar İçim Merkezleri’ kontrollü olarak kurulduğu takdirde, varoşlarda, okul önlerinde esrar satımı duracaktır. İnsanlar orada ne şekilde esrar içildiğini görünce oradan uzaklaşır. Bu benim önerim, sosyolojik ve politik açıdan değerlendirilmesini istiyorum. Yasaklar cezbedicidir. İlkokulda, ortaokulda okuyan çocuklar bir şey yasak olduğu zaman merak eder. Herkesin kafasında bir uyuşturucu tanımı var. İnsanlar merak ediyor, uyuşturucunun asıl sebebi; rant. İçici, uyuşturucuya ucuza ulaştığı takdirde rant ortadan kalkacak. Eskiden kahvehanelerde sigara içilirdi, içeriye giren kokuya dayanamayıp geri çıkardı. Bu merkezlerde uyuşturucunun kötü bir yer olduğu görülecek. Esrar kontrollü olarak serbest edilecek. Okullarda uyuşturucunun zararları anlatılmalı. Eğitim, uyuşturucu ile tedavi merkezleri ve belli bölgelerde serbest kullanımı. Bu serbestliğin en büyük getirisi rantı önleyecek. Hollanda’da esrar ticareti yok, içen sayısı her geçen yıl düşüyor. Ülkemizde en büyük sebebi eğitimsizlik” dedi.

ÇOCUKLAR TOPLATILSIN

Sokaklarda dilenen, trafikte cam silen çocukların yetkililer eliyle toplatılmasını isteyen Hocaoğlu, “Şahinbey Belediyesi sabahları öğrencilere çorba dağıtıyor. Bu çok güzel, dağıtılsın, öğrencilere destek verilsin. Fakat ışıklarda bekleyen çocukların da toplatılmasını istiyoruz. Hangi kırmızı ışıkta dursak etrafımızı çocuklar sarıyor. Bu çocuklar toplatılsın, aileleri yoksa çocuk bakım evlerine gönderilsin. Çocuklar sömürülmesin, kullanılmasın. O çocuklara para versek de vermesek de kötülük yapmış oluyoruz” ifadelerine yer verdi.

KONGRE SÜRECİ BAŞLIYOR

İYİ Parti Gaziantep’in kongre sürecine değinen Hocaoğlu, “İYİ Parti kongre sürecinde ilk kongresini Gaziantep’te yapıyor. Şahinbey ilçe kongremizi 1 Şubat ‘ta yaparak kongre sürecimizi başlatıyoruz. 19 Nisan’da da il kongremizi gerçekleştireceğiz. Hem ilimizde hem de Türkiye genelinde ilk kongremiz olması hasebiyle Bölge Başkanımız Mehmet Aslan Gaziantep’e gelecek. Biz Gaziantep’te halkımız neden bize oy vermiyor diye aynaya bakıyoruz. Hedefimiz Gaziantep’te İYİ Parti’yi birinci parti yapmak. İlk seçimlerde belediyeleri ve 14 milletvekilliğini almak istiyoruz. Nizip’e Gaziray’ın götürülmesini talep ettik. Nizip Belediye Başkanımız, çağrımıza ses verdi. Raybüs yapacağını belirtti. Raybüs’ün ne zaman faaliyete geçirileceğini bilmek istiyoruz. İlk teşekkür eden de biz olacağız” dedi. (NEVRE SARAÇ)

22.01.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin