EVLİLİK YAŞI DÜŞTÜ

EVLİLİK YAŞI DÜŞTÜ

KAMER Vakfı Gaziantep Şubesi, yaklaşık 3 yıldır Birleşmiş Milletler ile ortak yürüttükleri Güvenli Alan Projesi kapsamında düzenlediği kurslar ve sosyal etkinliklerle, hem Türkiyeli hem de sığınmacı kadınlara destek oluyor. Kamer Vakfı Gaziantep Şube Başkanı Burcu Yıldıran, sığınmacı kadınların çocuk yaşta evliliklerinin arttığını belirterek,“ Saha çalışmaları sonucunda ulaştığımız veriler ışığında sığınmacı kadınların çoğunun kendi vatanlarında 18 yaş üstü evlilikler yaptığını fakat vatanlarından kopup Türkiye’ye geldiklerinde, içinde bulundukları şartlar yüzünden çocuk yaşta evliliklere yöneldiklerini gördük ” dedi.

KAMER Vakfı Gaziantep Şubesi, Birleşmiş Milletler ile 3 dönemdir yürüttüğü Güvenli Alan Projesi kapsamında günde 50-60 kadına hizmet veriyor. Türkiyeli kadınların yanı sıra sığınmacı kadın ve kız çocuklarına da destek veren vakıf, düzenlediği oturumlarda ayrımcılık, toplumsal cinsiyet rolleri, iletişim, kadın hakları, aile içi şiddet konularını ele alıyor. Vakfın Şube Başkanı Burcu Yıldıran, gazetemize yaptığı açıklamada, “Dünyada üç kadından birisi 18 yaşından önce evlenmektedir. Çocuk yaşta evlilikler konusunda gerekli ve etkin çalışma yürütülmezse 2050 yılı itibariyle çocuk yaşta evlenmiş kadın sayısının 1.2 milyara ulaşması bekleniyor. Bu yakıcı sorunun çözümü konusunda merkezlerden yararlanan mülteci kadınlarda konuya ilişkin farkındalık kazandırmak üzere çocuk yaşta evlilikler konusu, hukuki, sağlık ve dini boyutları konularında eğitimler düzenliyoruz. Mülteci kadınlardan bazıları da çocuk yaşta evlenmenin kendilerinde yarattığı travmanın farkında. Saha çalışmaları sonucunda ulaştığımız veriler ışığında sığınmacı kadınların çoğunun kendi vatanlarında 18 yaş üstü evlilikler yaptığını fakat vatanlarından kopup Türkiye’ye geldiklerinde, içinde bulundukları şartlar yüzünden çocuk yaşta evliliklere yöneldiklerini gördük. Aslında Türkiye’deki kadınlar ve kız çocuklar,  sığınmacılardan daha erken yaşta evleniyorlar” ifadelerine yer verdi.

FARKLI ALANLARDA BİRÇOK KURS

Yıldıran, vakfın faaliyetleri hakkında şu bilgileri verdi: “20 Suriyeli kadına Türkçe okuma yazma öğretiyoruz. Destek talep eden kadınlara psikoloğumuz eşliğinde psikolojik destek veriyoruz. Üreme sağlığı odamız mevcut. Bir doktor ve hemşire gözetiminde sağlık konusunda yönlendirme yapılıyor. Müdahale ya da muayene yapmıyoruz, üreme sağlığı ile ilgili genel bilgileri aktarıyoruz, yönlendirme yapıyoruz. Bazı hastalar dil bilmediği için refakatçi olarak yanlarında tercümanlarımız gidiyor. Suriyeli kadınlarla yaptığımız 8 hafta süren bir farkındalık oturumumuz var. Oturumlarda ayrımcılık, toplumsal cinsiyet rolleri, iletişim, kadın hakları, aile içi şiddet konularını konuşuyoruz. Anne-çocuk birlikte oyun oynama etkinliklerimiz var. 3 ile 6 yaş arası çocuklarla okul öncesi eğitim, anne ile iletişim, kız ve erkek çocuklarını yetiştirme ve toplumsal cinsiyet rollerini kapsayan bir eğitim çalışması yapıyoruz. 5 hafta süren bu etkinlik, ebeveynlerin katılımıyla gerçekleşiyor”.

 

ŞİDDET SON BULMALI

Farkındalıkları olmayan kadınların şiddet uygulanmasına normal baktıklarını belirten Yıldıran, “Kırsaldaki kadınlara ‘Kadına yönelik şiddet var mı?’ diye sorduğumuzda olmadığını söylüyorlardı. Yaşadıkları ekonomik sıkıntının, eşinin çalışmasına izin vermemesinin, eşinin dövmesinin ve hakaret etmesinin şiddet olduğunun farkında değiller. Bu durumları normalmiş gibi yaşıyorlar ve yaşadıkları şiddetin farkına varamıyorlar. Fakat farkındalıkları olan kadınlar, sözlü -fiziksel şiddet uygulandığında veya hakları ihlal edildiğinde bunun şiddet olduğunun farkına varıyorlar” şeklinde konuştu.

Kadına yönelik şiddetin son bulması gerektiğini belirten Yıldıran, “ Şiddet elbette ki zamanla bitecek. Yeni bir şey öğrendiğimizde çocuklarımıza uyguluyoruz. Küçük dalgalar halinde de olsa kadına yönelik şiddetin son raddede son bulacağına inanıyorum” dedi.

KURSLAR ÜCRETSİZ

Vakıf olarak verdikleri kursların ücretsiz olduğunu ve bu sebeple talebin yoğun olduğunu belirten Yıldıran, “ Ücretsiz olması ile daha fazla kişiye ulaşabiliyoruz. Acil destek merkezi konumunda olduğumuz için hem psikolojik destek sunuyoruz hem de yardım talep eden kişilerin problemlerine göre hangi kuruma başvurmaları gerektiği konusunda yönlendirmede bulunuyoruz, takibini yapıyoruz ve dil konusunda sorun yaşıyorsa tercümanımızla destek veriyoruz. Günde ortalama 50-60 kadın destek almak için KAMER’e geliyor” dedi. 

16.08.2017 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin