FISTIĞA DEVLET KALKANI ŞART

FISTIĞA DEVLET KALKANI ŞART

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, Antep fıstığı üreticilerinin birlik kurulması ve üretimi yapılan fıstıkların devlet eliyle satın alınması talebini Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile görüştü. Başkan Çolak, “Antepfıstığı üretimi yapan tüm çiftçilerimizin ürünleri devlet eliyle alınmalı ve bu kapsamda birlik kurulmalıdır. Antep fıstığı Karadeniz’deki bir çaydan ya da fındıktan daha az değerli değildir” dedi.

Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Antep fıstığı üretimi yapılan tüm illerin ziraat odaları başkanları katılımı ile toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, Antep fıstığı üreticisinin yaşadığı sorunları dile getirerek, “Çiftçilerimizin özellikle de Antepfıstığı üreticisi çiftçilerimizin sahipsiz olduğunu bu zamana kadar sürekli dile getirdik. Nasıl ki Karadeniz’in çayının yine Ordu’nun fındığının devlet eliyle koruması varsa Antepfıstığı için de yine aynı şekilde bir çalışma yapılabilir. Devlet alım yapabiliyorsa Antepfıstığı da ne çaydan ne de fındıktan daha az öneme sahip bir meyve türü değildir. Antepfıstığı üreten çiftçimizin kaderinin üç beş tane tüccarın eline bırakılmaması gerekiyor. Devletin gerekli durumlarda müdahale etmesi gerektiğini savunuyoruz. Bugün bir fıstık ağacı kolay yetişmiyor. Bir ağaç için en az 15 yıl beklemesi gerekiyor çiftçinin. 15 yıl sonra ürün vermeye başlıyor. Yine bunun yanında fıstık bilindiği gibi bir yıl ürün verir bir yıl vermez. Tüm bu zahmet ve zorluklara rağmen fıstık üreticisinin tüccarların eline bırakılması ise kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN BAKANLIKLA GÖRÜŞÜLECEK

Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile Antep fıstığı üreticisinin elindeki ürünlerinin devlet eliyle alımlarının yapılması ve tüccarların serbest piyasasına düşürülmemesi görüşen Başkan Çolak, “Fıstık üreticisinin temel sorununun birlik kurulamaması ve alımların devlet eliyle yapılamamasından dolayı çiftçinin mağduriyetlerini Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar Bey ile görüştük. Genel Başkanımız bu konuda çiftçilerin sorunları ile doğrudan ilgileniyor. Genel Başkanımız çiftçimizin bu sorunları çok haklı buldu ve bu hususta notlarını alarak Bakanlıkla görüşme gerçekleştireceğini ve sorunların giderilmesi için çalışma başlatılacağını dile getirdi. Bu kapsamda bölgemizin markası olan Antep fıstığı için parti fark etmeksizin tüm milletvekillerimizin de bakanlıklarla görüşme gerçekleştirmesi gerekmektedir. Çiftçi yerel yönetimlerden milletvekillerinden bunu istiyor. Şahinbey Ziraat Odası olarak tüm milletvekillerimize de sesleniyoruz. Çiftçimizin bu sorunu çözülürse şehrimiz kazanır” dedi.

15 YILLIK EMEĞİN KARŞILIĞI

Fıstık fiyatlarının çiftçinin umduğunu bulamadığını aktaran Çolak, “Şu anda fıstık fiyatları 15-20 lira arasından işlem görüyor. Bu ücret kesinlikle fıstık için yeterli değil. Bu yıl hasat döneminde yaş fıstığın 30 lira olmasını öngörüyorduk. Kurutulmuş ben fıstık 35-40 lira arasında. Bu kurutulmuş fıstıklar tüccarların deposuna girip iki ay bekletildikten sonra piyasaya sürülme fiyatları 90-100 lirayı bulacaktır. Görüldüğü üzere çiftçi 15 yıl ağacın büyümesi için bekler sonra bir yıl ürün alır bir yıl bekler. Bunun üzerine de çiftçinin elinden fıstıklar yok pahasına alınır ve çiftçi mağdur edilir” dedi.

ÇİFTÇİ ORGANİK TARIMDAN UZAKLAŞIYOR

Başkan Çolak, çiftçilerin yaşadıkları destekleme problemlerine değinerek, “Tarım ülkesi Avrupa ülkelerinde bugün bakıyoruz çiftçiler organik tarıma yönlendiriliyor. İyi tarım yapan çiftçilere daha büyük destekler veriliyor. Bizim ülkemizde ise iyi tarım uygulaması yapan çiftçilerimiz hayal kırıklığına uğradı ve dekar başı 50 lira destek alan çiftçi şimdi 20 lira alıyor. Yani çiftçi organik tarım yapmaktan da uzaklaştırılıyor. İyi tarım desteği böyle giderse seneye tamamen kaldırılacak. Biz bu desteklerin çiftçiye tekrardan verilmesini istiyoruz. Yükseltilerek devam etmesini istiyoruz” şeklinde konuştu. (TÜLAY KARA)

 

23.09.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin