FUARLAR TURİZMİN CAN DAMARI

FUARLAR TURİZMİN CAN DAMARI

Yaz ayları ile birlikte kültür ve ekonomi alanındaki etkinliklerle hareketliliğin arttığı Gaziantep’te, 25. Uluslararası GAPSHOES Fuarı’nın açılmasıyla birlikte şehrin ziyaretçi yoğunluğunun artmasıyla yerli otellerde doluluk oranını da artırdı. Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Bülent Öztürk ile Fuarların şehrin turizmine etkisini konuştuk.

 

Gaziantep’te düzenlenen kültürel, sanatsal ve ekonomik etkinlikler şehre gelen turist sayısında önemli artışlar sağladı.  Gaziantep’te açılan 25. Uluslararası GAPSHOES Fuarı ile çok sayıda yerli ve yabancı fuar katılımcıları ve ziyaretçileri Gaziantep’e geldi.

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Bülent Öztürk, yerli ve yabancı turistlerin fuarlara ve düzenlenen etkinliklere yoğun ilgi gösterdiğini belirterek şehrin turizmine önemli katkıları olduğunu, Fuar süresinde müze ve çarşı ziyaretlerinin de arttığını belirtti.

 

 

BAZI TUR ŞİRKETLERİ YAZ VE SICAKLARA RAĞMEN BÖLGEMİZE TUR YAPMAYA DEVAM EDİYOR

 

Yaz aylarında kente gelen ziyaretçiler hakkında bilgi veren Öztürk, “Yaz aylarında gurbetçi diye tabir ettiğimiz vatandaşlarımızın bir kısmı memleketlerinde izinlerini geçiriyor. Bu durum turist yoğunluğumuzu artırıyor” dedi. Öztürk, “ Uzun yıllardan sonra ilk defa kavurucu yaz sıcaklarına rağmen hafta sonlarında bazı tur şirketleri turlarına devam ediyor. Buda kentin turizmini canlı kılıyor. Ayrıca önümüzdeki Eylül ve Ekim aylarında İlimize ve bölgemize gelecek olan turların sayısının da yüksek olmasını tahmin ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

MÜZELERE TEKRAR GELECEKLER

 

Müzeleri ziyaret eden turist sayılarına da değinen Öztürk, “2017 yılının ilk 6 ayı sonunda Zeugma Mozaik Müzesi’ni 72 bin 737 kişi ziyaret etti. Arkeoloji Müzesi’nin ziyarete açılması ve Mozaik Müzesi B Bölümünün de ziyarete açılmasıyla müzeyi daha önce ziyaret eden turistlerimizin de müzeye tekrar geleceğini umuyor ve bekliyoruz” dedi.

 

OTELLERİMİZDE KONAKLAYAN TURİST SAYISINDA YÜZDE 20 ORANINDA ARTIŞ VAR

 

2017 yılının ilk 6 ayında otellerde konaklayan misafirlerimizin sayısı, geçen yılın ilk 6 ayına kıyasla yüzde 20 oranından fazla arttığını belirten Öztürk, “ Anket kapsamındaki Turizm İşletme Belgeli otellerimizde konaklayanların uyruklarına baktığımızda Suriye uyruklu konaklayanlar  9 bin 966 kişi ile ilk sırada yer alırken, bunları 8 bin 826  kişiyle Irak, 3 bin 616 kişiyle Almanya’nın, 2 bin 574 kişiyle Kıbrıs, bin 541 kişiyle Fransa, bin 505 kişiyle ABD, bin 181 kişiyle İran ve bin 178 kişiyle İngiltere takip ediyor” ifadelerine yer verdi. 

 

20.07.2017 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin