GAHİB’İN İHRACAT HEDEFİ: TÜM DÜNYA 

GAHİB’İN İHRACAT HEDEFİ: TÜM DÜNYA 

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Salahattin Kaplan, Güneydoğu’dan bu yılın ilk iki ayında 199 milyon 678 bin dolarlık halı ihracatı yapıldığını bildirdi.

Kaplan, ocak-şubat halı ihracatına ilişkin, ihracatın geçen yılın ilk iki ayına göre yüzde 8,3 arttığını belirti. 2016’nın iki ayında bölgeden 184 milyon 391 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini hatırlatan Kaplan, bu senenin iki aylık diliminde ise ihracatın 199 milyon 678 bin dolara ulaştığını ifade etti. Halı ihracatında en fazla dış satımı makine halılarından yaptıklarını belirten Kaplan, makine halılarının halı ihracatındaki payının yüzde 94,3 olduğunu vurgulayarak, Ocak-Şubat döneminde 188 milyon 207 bin dolarlık makine halısı ihracatı gerçekleştirildiğini kaydetti. Kaplan, makine halılarını 10 milyon 518 bin dolarla tüfte halılarının, 624 bin dolarla el halılarının ve 328 bin dolarla da kilimin izlediğini dile getirdi.

 

  “HEDEF TÜM DÜNYAYA İHRACAT YAPMAK”

 

  Dünyanın birçok ülkesine halı ihracatı yaptıklarını anımsatan Kaplan, “Hedefimiz tüm dünya halı ihracatı yapmak” dedi. Bölgelere göre ihracata da değinen Kaplan, halı ihracatında ilk sırayı 83 milyon 725 bin dolarla Ortadoğu ülkelerinin aldığını dile getirdi. Amerika ülkelerinin 50 milyon 939 bin dolarla ikinci, Avrupa Birliği ülkelerinin 27 milyon 43 bin dolarla üçüncü ve Afrika ülkelerinin 18 milyon 376 dolarlık ihracatla dördüncü sırada yer aldığını anlatan Kaplan, ihracatın kalan kısmını da diğer bölgelere yaptıklarını ifade etti. Ülkelere göre ihracatı da yorumlayan Kaplan, Suudi Arabistan’ın 48 milyon 59 bin dolarla en çok ihracat yapılan ülke olduğunu, bu ülkeyi 46 milyon 659 bin dolarla Amerika’nın ve 8 milyon 51 bin dolarla da Irak’ın izlediğini kaydetti. Kaplan, ihracatın diğer kısmını da farklı ülkelere gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

  “GAHİB BİRLİKLER İÇİN İLK SIRADA YER ALIYOR”

 

Kaplan, halı ihracatında birlikler içerisinde ilk sırayı Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliğinin (GAHİB) geldiğini vurguladı.   Türkiye’nin halı ihracatı Güneydoğulu halıcıların sırtladığını anlatan Kaplan, “Birlikler içerisinde en fazla halı ihracatı bölgemizden yapılıyor, bu da bizleri mutlu ediyor” diye konuştu. 199 milyon 678 bin dolar ihracatla ülkenin halı ihracatının 66,2’sini karşıladıklarını belirten Kaplan, ikinci sırada 75 milyon 469 bin dolarla İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğinin (İTKİB) olduğunu ve bu birliği 12 milyon 54 bin dolarla Ege İhracatçı Birliklerinin izlediğini sözlerine ekledi.

 

  İHRACATIN ARTIŞI İSTİHDAMI ÖNEMLİ ORANDA ETKİLER

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın startını verdiği istihdam seferberliğini desteklediklerini de sözlerine ekleyen GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan ihracattaki artışın üretimi ve beraberinde istihdamı önemli oranda etkileyeceğini bunun için sektör olarak üretim ve ihracat seferberliği ilan ettiklerini belirtti.

6.03.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin