GAZİ ŞEHİR HAREKETLENİYOR

GAZİ ŞEHİR HAREKETLENİYOR

Kültürel ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra gastronomisiyle dikkati çeken Gaziantep'te korona virüs normalleşme süreci ile birlikte turizmde de hareketlenme oldu. 2020 yılında Büyükşehir Belediyesi’ne ait müzeleri toplam 82 bin 922 kişi ziyaret etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, müzelerin sürekli dezenfekte edildiğini belirtti.

Gazi şehir Gaziantep, eşsiz tarihi ve damakta iz bırakan tatlarıyla normalleşme sürecinde de turistlerin ziyaret ettiği kentlerden oldu. Korona virüs sebebiyle alınan tedbirler eşliğinde yılın ilk 6 ayında Büyükşehir Belediyesine bağlı olan 10 müzede toplam 82 bin 922 yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlandı. Gaziantep ‘te bu yıl gerçekleştirilen Teknofest sonrası ziyaretçi sayısında artış yaşandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, müzelerde ve kent genelinde hijyen başta olmak üzere tedbirlerin alındığını vurguladı.

MÜZELERDE TEMASSIZ ÖDEME

Korona virüs tedbirleri kapsamında, Büyükşehir Belediyesi’ne ait müzelerde hijyen paspası, el dezenfektanı, ateş ölçer, atık maske kutusu gibi uygulamalara geçildi. Çalışan personeller bu konuda bilgilendirildi. HES kodu uygulamasının ardından birimlerde vatandaşları bilgilendirmeye yönelik afiş vb. bilgi panoları oluşturuldu, gelen ziyaretçilere HES kodu sorgulandı. HES kodu olmayan vatandaşlara müze çalışanları HES kodu temini konusunda gerekli yardımı gösterdi. Gelen ziyaretçilerin sağlığı açısından temassız ödeme uygulaması hayata geçirildi. Temassız ödeme araçlarını kullanan vatandaşlara yüzde 20 oranda indirim uygulanarak, temassız ödeme araçları kullanımı teşvik edildi. Müzeler sürekli denetime tabi tutularak, dezenfekte uygulaması, hijyen vb. gibi konularda maksimum önem gösterildi.

ZEUGMA’YA 64 BİN ZİYARETÇİ GELDİ

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından belirlenen istatistiklere göre normalleşme süreci ile birlikte gazi şehrin turist sayısı da gün geçtikçe artıyor. Gaziantep’e 2020 yılı Ağustos ayına kadar toplamda 216 bin 810 yerli, 32 bin 296 yabancı turist geldi. Yalnızca Eylül ayında 44 bin 132 turist Gaziantep’i ziyaret etti. 2020 yılı ilk 8 ayında Arkeoloji Müzesi’ni 6 bin 610, Zeugma Mozaik Müzesi’ni 64 bin 333, Yesemek Açık Hava Müzesi’ni 5 bin 700 turist ziyaret etti. (NEVRE DUMAN)

22.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin