GAZİANTEP AYAKTA DURACAK

GAZİANTEP AYAKTA DURACAK

24-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep’te düzenlenecek olan Teknofest Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali için tüm hazırlıklar tamamlandı. İlk defa İstanbul dışında yapılacak olan festivalin kente sunacağı katkılara ilişkin gazetemize konuşan Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, festivalin pandemi sürecine denk gelmesine rağmen kenti tüm dünyanın tanıyacağına dikkat çekerek, “Pandemi süreci bittiğinde bu tanınırlıkla birlikte bizim yurtdışından turist alımımız artacak. Dünya dönüyor, gelişim hızlı devam ediyor. Gaziantep bir şekilde ayakta duracak“ dedi.

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, 24-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep’te düzenlenecek olan Teknofest Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali’nin kente katkılarını gazetemize anlattı. Yıldırım, “Teknofest’in İstanbul’dan sonra ilk yapılacağı yerin Gaziantep olması bizim açımızdan büyük gurur kaynağı. Çünkü Teknofest, şu anda dünyaya mal olmuş, bütün dünyadan katılımcıların geldiği bir teknoloji festivali. Bizim esas ihtiyacımız olan Milli Teknoloji Hamlesiydi. Dışa bağımlı ülkelerin harcamalarının büyük çoğunluğu savunma sanayiine gidiyor. Savunma sanayiinde dışa bağımlılık cari açığı artırıyordu. Bu noktada yapılan bu festival için BAYKAR ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’ın katkısı yadsınamayacak derecede fazladır” dedi.

OTELLERİMİZ DOLDU, ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ

Yıldırım, festivalin pandemi sürecine denk gelmesini talihsizlik olarak yorumlayarak, “Teknofest’e şehrimiz açısından baktığımızda, keşke bu pandemi süreci yaşanmasaydı, bu şehir karnaval havasına bürünecekti. Ama dünya devleri bu pandemi sürecinde kırılıp diz çökerken, Türkiye de bu süreci yaşayacaktı. Pandemi sürecine denk gelmesi bir talihsizlik oldu ama bununla birlikte otellerimizin dolduğunu, çarşı pazar esnafının yüzünün güldüğünü görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

TEKNOFEST DÜNYADA SES GETİRECEK

Teknofest’in kentin tanıtımı açısından önemli olduğunu aktaran Yıldırım, “Şehirlerin tanınabilirliği arttıkça gelirleri ve dış dünya üzerindeki ilgi de artıyor. Gaziantep yalnızca bir sanayi ve gastronomi kenti de değil. Gaziantep, dünyanın ilk yerleşim yerlerinden bir tanesi. Bu yıl pandemi var, bu süreç elbette bitecek. Pandemi süreci bittiğinde bu tanınırlıkla birlikte bizim yurtdışından turist alımımız artacak. Dünya dönüyor, gelişim hızlı devam ediyor. Gaziantep bir şekilde ayakta duracak. Teknofest’in Gaziantep’te yapılması dünyada ses getirecektir, bilinirliğimiz artacak. Pandemi dolaysıyla katılım azaldı ama etkisi olmadığına inanmıyorum. Belli oranda esnafımıza da katkı sağladı” şeklinde konuştu.

KREDİLER UMUT OLDU FAKAT SÜREÇ UZADI

Teknofest’in katkılarının yanı sıra korona virüs salgınının başladığı günden bu yana üyelerin durumlarına ilişkin bilgi veren Yıldırım, “Pandemi süreci başladığı günden bu yana esnafımız, üyelerimiz, sanayici ve iş adamlarımız sıkıntı yaşadı. Bu süreç bir müddet daha böyle devam edecek gibi görünüyor. İlk başlarında almış olduğumuz can suyu, işe devam kredilerinin yanı sıra odamızın katkı sağlamak amacıyla üyelerimize verdiği krediler umut oldu. Ancak bu süreç uzadı ve KOBİ’ler ile küçük esnafımız sıkıntıya giriyor, Devletimiz ertelemeleri yaparak katkı sağladılar” dedi.

ESNAF YAPILANDIRMA VE TAKSİTLENDİRME BEKLİYOR

Üyelerin yaşadıkları sorunlar için çözüm önerileri ve taleplerini dile getiren Yıldırım, “Ancak geldiğimiz şu günlerde ertelemelerin ve kredilerin geri ödemeleri başlıyor. Biz bununla ilgili çalışmaları hükümete ve TOBB’a ilettik. Bu önümüzdeki süreçte meclis açıldıktan sonra erteleme ve yapılandırma bekliyoruz. Yapılmazsa çok büyük sıkıntılar yaşayacağız. Esnafımız o ödemeleri yapacak kadar parayı henüz kazanamadı. Bu yapılandırmayı ve birikmiş olan SGK vergi borçlarının sıfır faizle 36 aya bölünmesini dört gözle bekliyoruz. Biz bedelsiz hiç bir şey istemeyiz ancak içinden geçtiğimiz süreç de normal bir süreç değil. Hükümetimiz bu alanda bütçe yaparken elbette ki zorlanıyor ama biz devlet babanın evlatlarıyız. Baba her zaman evladına verir, devletimizin de şuanda bize bu katkıyı sağlayacağından eminiz” dedi. (NEVRE SARAÇ)

 

20.09.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin