GAZİANTEP, BÖLGENİN  SANAYİ, TİCARET VE TURİZM MERKEZİ

GAZİANTEP, BÖLGENİN SANAYİ, TİCARET VE TURİZM MERKEZİ

 

  1. Turizm Haftası kapsamında 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda tören düzenlendi. Törende konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Bülent Öztürk, “Gaziantep günümüzde ferdi girişimciliğin öncüsü olmuş, çalışkan üretken ve müteşebbis ruha sahip insanlarıyla Bakanlığımız ve yerel yönetimlerin imkanlarını bir araya getirerek tarihi ve kültürel dokusunu açığa çıkarmış, sanayisini kurmuş ve geliştirilmiş, üretmiş olduğu ürüne pazar bularak ilimizi bölgenin, sanayi, ticaret ve turizm merkezi konumuna getirmiştir” dedi.

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan 42. Turizm Haftası’nın açılış töreni 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yapıldı. Çelenklerin Atatürk Anıtına sunulması, saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Asım Keser, İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Bülent Öztürk, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, GTO Meclis Başkanı Hilmi Teymur, Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, Münif Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürü Remzi Mızrak ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Bülent Öztürk, “Turizm ülkelerin kalkınmasında önem arz eden sektörlerin başında gelmektedir. Özellikle ülkemiz; kültürel ve turizm değerleri açısından önemli ve zengin bir potansiyele sahip olup, bu potansiyeli yeterince değerlendirdiğimiz takdirde halkımızın refah düzeyinde artış olacak ve dünya barışına önemli katkılar sağlanacaktır. Bu hafta boyunca amacımız turizm olgusunu toplumun her kesimine yaymak, gerek öğrencilerimiz arasında gerekse halkımız da turizm bilincinin yaygınlaştırılmasını sağlayacak. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi ve tarihin derinliklerinden gelen köklü bir maziye sahip olan Gaziantep, tarihin her döneminde ticaret, kültür ve turizm alanında çok önemli bir merkez olmuştur. Gaziantep günümüzde ferdi girişimciliğin öncüsü olmuş, çalışkan üretken ve müteşebbis ruha sahip insanlarıyla Bakanlığımız ve yerel yönetimlerin imkanlarını bir araya getirerek tarihi ve kültürel dokusunu açığa çıkarmış, sanayisini kurmuş ve geliştirilmiş, üretmiş olduğu ürüne pazar bularak ilimizi bölgenin, sanayi, ticaret ve turizm merkezi konumuna getirmiştir” dedi.

GAZİANTEP AÇIK HAVA MÜZESİ

Gaziantep’in kültürü bakımından açık hava müzesine benzediğini kaydeden Öztürk, “İlimiz kültür ve turizm alanında adeta bir açık hava müzesi konumunda olup, tarihi ve doğal çevre zenginliği ile oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir.  Bu potansiyelin turizm sektörü tarafından iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Söz konusu alanda eğitilmiş insan gücüne önem verilmeli, çünkü işletmelerin geçmişten bugüne kadar olan gelişme çizgisine bakıldığında, günümüzde en önemli sermayenin insan olduğunu görmekteyiz. Bu durum turizmde verilen hizmet kalitesinin de artmasını sağlayacaktır. Yukarı da belirtmiş olduğumuz turizm potansiyelinin ulusal ve uluslararası profesyonel alıcılara tur operatörlerine ve basın kuruluşlarına tanıtılması da turizm sektörünün pozitif gelişmesi yönünde önemli rol oynayacaktır” şeklinde konuştu.

PAZAR PAYIMIZ ARTIYOR

Turizm sektörünün Pazar payı hakkında bilgiler veren Öztürk, “Ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından olan turizm sektörünün, dünya turizm pazarındaki payı da her geçen gün artmaktadır. Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan turizmde yaşanan bu büyüme; döviz girdisinin ve hizmet çeşitliliğinin artmasına, istihdam sağlayarak ekonominin canlanmasına katkıda bulunarak gerek ilimizde gerekse ülkemizde insanların hayat standartlarını yükseltmiş olacaktır. Dolayısıyla ülke barışın ve dünya barışına önemli katkı sağlayacaktır. 15-22 Nisan Turizm Haftasını turizm sektör temsilcilikleri, basın ve medya kuruluşları, Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil İlçe Belediyelerimiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü ve diğer kurum ve kuruluşlarımız ile birlikte coşkuyla kutlamaktayız” dedi. 

16.04.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin