GAZİANTEP İÇİN İSABETLİ KARAR

GAZİANTEP İÇİN İSABETLİ KARAR

Gaziantep, Adıyaman ve Mardin’de Suriyeli mültecilerin barındığı 5 geçici barınma merkezi kapatılıp, buradaki 34 bin 180 sığınmacı sınır bölgelerindeki kamplara yerleştirilecek. AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay ve CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, alınan kararın Gaziantep için isabetli bir karar olduğunu belirtti.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 24 Haziran seçimleri öncesinde düzenlenen Gaziantep mitinginde dile getirdiği, “Seçimin ardından tüm Suriye topraklarını güvenli hale getirmeyi ve misafirlerimizin tamamının evlerine dönmelerini sağlamayı hedefliyoruz” açıklamanın ardından ilk adım atıldı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Gaziantep, Adıyaman ve Mardin’de bulunan 5 geçici barınma merkezinde barınan 34 bin 180 Suriyeli mülteci, Hatay, Kilis ile Şanlıurfa’nın Akçakale, Suruç ve Ceylanpınar ilçelerindeki sınıra daha yakın kamplara yerleştirilecek. Konuya ilişkin gazetemize konuşan AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay ve CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan; Gaziantep’in ensar şehir olarak görevini yaptığını ve alınan kararın şehir için isabetli bir karar olduğunu belirtti.

GAZİANTEP ENSARLIĞINI GÖSTERDİ

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, Gaziantep’te kamplarda yaşayan Suriyeli mültecilerin sınıra yakın bölgelerdeki kamplara yerleştirilmesine ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada, “Alınan kararı Gaziantep olarak fevkalade doğru buluyoruz. İnşallah Suriyeliler adım adım kendi ülkelerine doğru gidecekler. Gaziantep’teki kamplarda barınan mültecilerin sınıra yakın bölgelere yerleştirilmesi çok önemliydi. Mümkün olduğunda mültecilerin Suriye’nin içerisinde güvenliği sağlanan bölgelere yerleştirilmesini çok önemsiyoruz. Biz ülke olarak Gaziantep olarak ensarlığımızı gösterdik. Biz gerekli misafirperverliği, fedakarlığı gösterdik. İnşallah ilerde bizim bu yaptığımız fedakarlıkları, dost ülkenin insanları unutmazlar. Alınan kararı isabetli buluyoruz” şeklinde konuştu.

OLUMLU BİR ADIM

Konuya ilişkin gazetemize konuşan MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, “ Alınan karar çok isabetli bir karar. Seçimden önce de dile getirdiğimiz gibi Suriye’deki savaşın bitip insanların güvenli bir şekilde evlerine dönmesinin sağlanması lazım. Eğer bir yerde barınacaklarsa da bu Suriye sınırları içerisindeki güvenli bir toprakta, inşa edilecek bölgelerde barınmalılar. Artık Gaziantep ve bölge illerindeki Suriyeli yükünün bir an önce kaldırılması lazım. Bu olumlu bir adım. Savaş bittiğinde de Suriyeliler umuyoruz ki evlerine dönerler” ifadelerine yer verdi.

DEVLET ELİNDEN GELENİ YAPIYOR

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Suriyeli misafirlere ilişkin“ Suriye’de barışın sağlanması ve mültecilerin kendi memleketlerine gitmesi en güzel şey. Suriyeli mülteciler yıllardır Gaziantep’teler. Gerçekten durumları yürekler acısı. Devlet elinden geleni yapıyor. Gerek sağlığıyla, gerek barınmasıyla ilgileniyor. Bizler de şehir olarak imkanlar ölçüsünde destek verdik. Fakat önemli olan herkesin kendi ülkesinde kendi evinde olmasıdır. Şehirdeki kampların sınıra taşınmasının ardından güvenlik sağlandığında Suriyeliler kendi memleketlerinde özgürlüklerine kavuşacaklar” dedi. 

3.08.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin