GAZİANTEP, MÜLTECİLER KONUSUNDA MODEL ŞEHİR

GAZİANTEP, MÜLTECİLER KONUSUNDA MODEL ŞEHİR

Almanya Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti. 

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, makamındaki ziyarette, Büyükelçi Martin Erdmann’ın belediyeyi 3’üncü kez ziyaret ettiğini hatırlatarak, teşekkür etti. Bölgenin ve dünyanın huzuru, barışı için Türkiye ile Almanya’nın geçmişte olduğu gibi dünyanın en büyük sorunu olan göç ve mülteciler meselesinde daha güçlü bir çalışmayı “nasıl ortaya koyarız” anlamında yeniden bir araya gelmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Şahin, “Çünkü hem yaptığımız çalışmaları size anlatma hem Almanya'nın göç konusunda bir yarım asırlık tecrübesi var. Almanya’nın bu tecrübesinde daha fazla istifade etme ve birlikte daha güçlü bu dünyanın en büyük insani sorununa nasıl daha iyi koordine olabiliriz, birlikte daha iyi ne yapabiliriz? Bu vesileyle de yeniden bunu değerlendirme fırsatı bulmuş oluyoruz. O yüzden sayın Almanya Başbakanı Angela Merkel’in en fazla ziyaret ettiği ülkede Türkiye oldu. Sayın Başbakanımız geçen hafta Almanya’da yeniden bir araya gelme fırsatı oluştu. Dolayısıyla hem liderlerimiz en üst düzeyde bu çalışmayı yaparken, bizde bu altyapıyı daha nasıl kuvvetlendirebiliriz, birlikte ne yapabiliriz diye yoğun bir şekilde çalışıyoruz" dedi.

  2017 Mayıs ayı içerisinde “Uluslararası Göç Sempozyumu” düzenleneceğini bildiren Şahin, sempozyumun bir bölümünün İstanbul, bir bölümünün de Gaziantep’te yapılacağını belirterek, Almanya’nın tecrübelerinden istifade etmek istediklerini kaydetti. Büyükelçi Erdmann’dan “Şimdi Gaziantep’e gitme zamanı” sloganıyla başlatılan kampanyaya da destek isteyen Şahin, “Bu kampanyaya güçlü bir desteğinizi istiyoruz. Çünkü bölge çok yoruldu, çok yüksek bir fedakarlık gösterdi. Bu kampanyayla birlikte çok hızlı bir şekilde eski günlerine dönüp hem bölgedeki gelişmeyi hem bizim yaptığımız çalışmaları anlatacağımız bir kampanyaya dönüşsün istiyoruz ve bu konudan desteğinizi istiyoruz” dedi.

 

  "Gaziantep mülteciler konusunda model bir şehir"

  Erdmann da Gaziantep’in Suriyeli mültecilerin kabulü noktasında model bir şehir olduğunu belirtti. Kentin 400 bini aşkın mülteciye kabul ederek, onların uyum sağlaması konusunda örnek bir şehir olduğunu ifade eden Erdmann, “Mülteci krizi olarak tanımladığımız şey aslında insani bir felakettir. Ve bu felakete Türkiye, Almanya ve uluslararası toplumla birlikte karşı koyabiliriz. Gaziantep’te mülteciler konusunda gerçekten gelecek inşa ediliyor, gelecek yazılıyor, gelecek tanımlanıyor.  Gaziantep küresel bir merkez haline gelmiş bu insani felaketle baş etme konusunda. Özellikle altını çizmek isterim Gaziantep büyük bir başarıyla model olma özelliğine sahiptir" diye konuştu.

27.02.2017 (İHA)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin