GAZİANTEP OLACAK

GAZİANTEP OLACAK

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle yaklaşık 2 yıl boyunca kapalı kalan Karkamış Gümrük Kapısı, genişletilmiş ve revize edilmiş haliyle bugün Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin katılımıyla açılıyor. AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan ve Nejat Koçer, Gaziantep’in Suriye ile bağlantısında büyük önem taşıyan Karkamış Gümrük Kapısı hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

 

Gaziantep ile Suriye arasında hem insani hem de ticari bir köprü konumundaki Karkamış Gümrük Kapısı bugün Gümrük ve Ticaret Bülent Tüfenkçi’nin katılımıyla açılıyor.  Konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yenilenen Karkamış Gümrük Kapısı’nın modern bir yapıya kavuştuğunu belirten AK Parti Gaziantep Milletvekili ev TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, “Fırat Kalkanı harekâtından sonra kapının yeniden açılmasıyla birlikte ihracat ve transit ticaretle hemen her türlü eşyanın ticareti gerçekleşmeye başladı. Artan ticaret hacmini karşılayabilecek nitelikte hizmet verilebilmek çok önemli. Bunun için oldukça kapsamlı bir yenileme çalışması gerçekleştirildi. Yardım tırları hariç son bir yılda 35 binden fazla ticari aracın geçiş yaptığı düşünülecek olursa; idari binalardan yolcu salonlarına araç peronlarından hangarlarına kadar 15 bin m2 üzerine kurulan bu modern yapının önemi daha iyi anlaşılacaktır” dedi.

 

‘GAZİANTEPLİLERE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR’

 

Yıllık ihracatı 7 milyar dolar olan Gaziantep’in 2023 hedefinin 10 milyar dolar olduğunun altını çizen Koçer, Türkiye’nin en çok ihracat yapan ilk 6 şehrinden biri olan Gaziantep’in, bu kapı ile birlikte yıllık Suriye ihracat hedefinin 1 milyar dolar olacağını böylelikle ülke ekonomisine olan katkısının daha da artacağını vurguladı. Koçer, “Gaziantep ile Suriye arasında geçmişi oldukça eskiye dayanan kuvvetli ticari ve kültürel bağlar var. İç savaş sonrası taş üstünde taş kalmayan Suriye’nin yeniden inşası ve özellikle Zeytin Dalı Harekâtından sonra Suriye’nin yeniden kalkınması noktasında Gaziantep’e ve Gaziantepli sanayicilerimize, işadamlarımıza çok iş düşüyor. Bu anlamda Türkiye’nin Suriye ile olan ticari ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve bunun Suriye'nin yeniden inşasına katkı sağlaması bakımından Karkamış Gümrük Kapısı kritik önem taşıyor”

 

‘TİCARİ İLİŞKİLERİMİZ ARTACAK’

 

Milletvekili Koçer, ticaretin yeniden canlanmasıyla birlikte Suriye’ye tekrar huzur ve güven geleceğini söyleyerek, iç savaş sonrası yaklaşık 500 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç duyacağı tahmin edilen Suriye’nin en büyük tedarikçisinin Gaziantep olacağını ifade etti. Koçer “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonu ile Türkiye’ye yönelik terör tehditlerini yok eden ve sınırlarımızı güvenli bir hale getiren kahraman ordumuza, şehitlerimize gazilerimize minnet ve şükran borçluyuz. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Bölgede tesis edilecek barışın ardından Suriye ile olan  ticari ilişkilerimiz de buna paralel artacaktır” dedi.

 

HEDEF: İKİ ÜLKE ARASINDA SAĞLAM DİYALOG

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ise Karkamış Gümrük Kapısı ile ticaret hacminin genişleyeceğini vurgulayarak, “ Yeni gümrük kapısını açmakta maksadımız hem oradaki iç kesimlere doğru hareket etme, nüfuz etmeyi sağlama, diyalogları artırma ve bu vesileyle giriş-çıkışları kolaylaştırma, en önemlisi de ticaret hacmini geliştirmekti. Hayırlı olsun diyelim.  Kapıların geniş alanlarda yeniden yapılması, hem araç ve insan birikmesini ortadan kaldırır hem de ticaret hacmine kolaylık getirir. Hedef mevcut durumda iki ülke arasındaki diyaloglarda daha iyi bir yapı oluşturmak” dedi.

 BÜYÜK MESAFE KAT EDİLDİ

  İç savaştan sonraki süreçte Suriye’nin yeniden yapılandırılacağına değinen Erdoğan, “Bundan sonraki süreçte Suriye, sıkıntılar geçince yeniden yapılandırılacak. Türkiye’nin bu sıkıntılı süreçte akıllı bir Suriye yönetimi var. Cerablus’tan başlayan ev Afrin’de devam eden operasyonlarla Türkiye bölgeye huzur ve güven getirdi. Cerablus bölgesinde IŞİD, Afrin bölgesinde PKK ve yandaşları vardı. Bu bölgeler güvenli bölge haline geldi. Dünya’nın bir hesabı var. Türkiye bu yaklaşımlarını bir hesaba dahil etmeden, tamamen insani mülahazalarla, mağdur olan milyonlara sahip çıkarak, mağdurların tekrar topraklarına dönmelerini sağlamak için adımlar attı. Bu noktada da büyük mesafe kat edildi” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE YENİDEN YAPILANMA İÇİN ERKEN ADIM ATTI’

Esed rejimi ve yandaşları birçok şehri yerle bir ettiklerini vurgulayan Erdoğan,” Burada yaşayan milyonlarca insan ya göç etti, ya mülteci konumunda, ya da akrabalarının olduğu bölgeye geçti. Suriye’de ciddi bir yapılanma olacak. Bu noktada Türkiye bir sonraki adımı da hesap ediyor. Bir sonraki adımda da iki ülke arasındaki fiziki ve diğer dostluk ilişkilerini geliştirmek var. Orada yeni bir yapılanmanın akabinde çok büyük ihtiyaçlar gelişecek. Gerek ikili diyaloglar, gerek alışverişler açısından, gümrükler, kapılar, yolların revize edilmesi lazım. Biz bu işe erken başladık, doğru adımlar atıyoruz” ifadelerine yer verdi.

12.04.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin