GAZİANTEP, ORTADOĞU’YA AÇILAN KAPI

GAZİANTEP, ORTADOĞU’YA AÇILAN KAPI

Gaziantep Sanayi Odası  (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Ünverdi, Enflasyonla Topyekun Mücadele programına katkı sağlayacaklarını, Anadolu Yaklaşımı’nın önemini, elektrik ve doğalgaza gelen son zamlar ile sanayicilerin son durumunu, Gaziantep’teki odalar ile kuracakları işbirliklerini, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte kuracakları Model Fabrika Projesi’ni gazetemize anlattı. Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi’ne ayrı bir parantez açan Ünverdi, bölge için, “Polateli-Şahinbey bölgesini hayal edilen bir bölge yapmak istiyoruz. Mega endüstri bölgesi olursak sanayici oradan arazi satın almayacak, o parayı fabrikasında sermaye olarak kullanacak. Gaziantep Ortadoğu’ya açılan kapı, bu bölge de açılan kapının sanayi bölgesi olacak” dedi.

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi Gaziantep sanayisindeki son durumun fotoğrafını çekti. GSO Başkanı Ünverdi, Enflasyonla Topyekun Mücadele programına odalar olarak katkı sunacaklarını açıklayarak, “Geçmişte olan değerlerimizin unutulmasıyla gelinen sonucu yaşıyoruz. Şuanda tüm kesimlerin hatırlatmak istediği de geçmişimiz aslında. Geçmişte anne ve babamızın yapmış olduğu tasarruf, bizim yapmış olduğumuz temkinli alışveriş, bu tasarrufların kalkmasıyla beraber kaynaklanan sonucu yaşıyoruz. Tasarruf tedbirleri çok önemli. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın açıkladığı enflasyonla mücadele programına tüm kesimler katkı sağlıyor, TOBB da katkı sağlayacağını açıkladı. Biz de GSO olarak TOBB ile koordineli olarak katkı sağlamak, üyelerimize bu konuda aydınlatıcı bilgiler vermek üzere çalışmalar yapıyoruz. Enflasyonla mücadele programı geçmişi bize hatırlattı. Tasarruf tedbirlerini almak zorundayız. Tasarrufun nasıl yapılması gerektiğini, verimliliğin nasıl artırılması gerektiğini, işimizi geliştirmek adına Ar-Ge’ye başvurmamız gerektiğini hesap etmek durumundayız. Bu şekilde yola çıktığımız zaman işimizde başarılı oluruz, başarılı olursak da bankalara bağımlılığımızı azaltmış oluruz. Kapasite kullanım oranlarının düşük olduğu dönemlerde büyümek amacıyla makine alıp da banka faizlerine boğulmak büyük yanlışlık olur. Önce kapasite doldurulmalı, talep geldikçe makine alınmalı. Sırf büyümek için makine alınmaz. Tasarrufu bir yönüyle böyle de yapılabilir” ifadelerine yer verdi.

KAYNAKLAR TABANA YAYILMALI

‘Anadolu Yaklaşımı’ adıyla işletmelerin bankalara olan borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin sundukları raporlar hakkında bilgiler veren Ünverdi, “Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Oda, Borsa, Birlik Başkanlarımız ve Milletvekillerimiz ile birlikte Bakanlarımızı ziyarete ettik. Ziyarette güncel raporlarımızı bakanlarımıza sunduk. O dönemde bırakmış olduğumuz dosya ve raporlar neticesinde düzenlemeler yapılıyor. Elde kalan kaynakların tabana, KOBİ’lere yayılması lazım, çünkü bu kaynaklardan KOBİ’lerin yararlanması ile yaşanan ekonomik durumu bir an önce atlatırız. Raporlarımızın sonuç vermesi bizi mutlu ediyor, bu vesileyle Sayın Bakanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

ELİMİZDEN GELENİ YAPMAMIZ GEREKİYOR

Ünverdi, ekonomi alanındaki zorlu sürecin muhakkak aşılacağını vurgulayarak, “Ülkemizin geleceği söz konusu olduğunda bireysel çıkarları düşünemeyiz. Bazen kar elde ettiğimiz gibi, zarar da edebiliriz. Önemli olan birliğimiz, beraberliğimiz ve bütünlüğümüzdür. Mehmetçiğimiz dağlarda şehit oluyor. Canıyla kanıyla bu vatanı korumak için can veriyor. Bizler de böylesi bir zamanda birlik içerisinde mücadele etmek zorundayız” dedi.

ENERJİ MALİYETLERİ SANAYİ ÜRETİMİNİ ETKİLİYOR

Elektrik zamlarının sanayici üzerindeki etkisini değerlendiren Ünverdi; “Dağıtım şirketi bir tane ve genel olarak 50 Milyon kWh’in üzerindeki kullanımda bir üst tarifeden elektrik kullanmak durumundayız. Organize Sanayi Bölgelerimizdeki tüm kurulu fabrikaların gücünü düşünürsek zaten 50 Milyon kWh’in üzerinde oluyor. Gaziantep’teki fabrikalarda otomatikman bir üst seviyeye geçiyor. Yılbaşında Meclis Başkanımız Sayın Adil Sani Konukoğlu, dosya halinde Gaziantep’e gelen heyete konuyla ilgili detaylı bir rapor sundu. Burada yanlışlık var dedik, düzeltilmesini talep ettik. 50 Milyon kWh sınırını gözden geçirilmesini istedik. Gündeme defalarca geldi fakat çözüm bulunamadı. Kurun yükselmesinden kaynaklanan fiyat farkları, elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar rekabetçiliğimizi düşürüyor. Ama düşüncemiz şudur ki; ülkemiz için feda olsun. Yeter ki bu dönemi el birliği ile atlatalım” ifadelerine yer verdi.

YARIŞ HALİNDE DEĞİLİZ, BİRBİRİMİZİ TAMAMLIYORUZ

Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesinin odalarına yaptığı ziyareti hatırlatan Ünverdi, “Makine Mühendisleri Odamız ile bir araya geldik, toplantı düzenledik. Bizim MMO ile ilişkilerimizin çok sıkı olması gerekiyor. Endüstri 4.0 adı verilen bir çağda yaşıyoruz, çağın gerekliliklerini en iyi bilen odalardan birisi de Makine Mühendisleri Odası. Elektrik, İnşaat Mühendisleri Odaları ile de bir araya gelişlerimizi sıklaştıracağız. Meslek kuruluşlarıyla yarış halinde değiliz, bizler birbirimizi tamamlayan unsurlarız. Gaziantep için, dolayısıyla Türkiye için ne yapabileceğimizi konuşuyoruz” diye ekledi.

MODEL FABRİKA İÇİN PROTOKOLLER HAZIR

Gaziantep’e kurulacak olan Model Fabrika’ya ilişkin detayları aktaran Ünverdi, Gaziantep adına gururlu bir iş üstlendiklerini belirtti. Model Fabrika için daha önce talepte bulunduklarını açıklayan Ünverdi, “Biz daha önceden model fabrika yapma talebini zaten götürmüştük. Bizim düşüncemiz üretim yapan bir fabrika olması yönünde değil, fabrikada öncelikle teorik olarak eğiteceğiz, yatırımına ilişkin fikir alışverişi yapacağız. Fabrikada olması gereken verimlilik nedir, nerelerden tasarruf yapılabilir, verimliliği ne kadar artırabilirsiniz sorularına cevap olacak eğitimleri vereceğiz. Model fabrika; işletmelerimizin verimliliği artırarak dış pazarlarda daha rahat hareket etmelerini sağlamak amacıyla yaptığımız bir çalışma. Sonrasında fabrikada simülatör ya da minyatür makinalarla fabrikanın diziliş şeklinin ne olması gerektiği hususunda bilgiler aktaracağız. Bu eğitimlerin sonucunda verimliliği artıracak yollar, AR-GE’nin önemi görülecek, sanayiciler fabrikalarını bu noktalara özen göstererek kuracak. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın 5 il için model fabrika müjdesini vermesi ile projemiz uygulanmaya başladı Görüşmeler geçmişten bu yana zaten yapılıyordu, yapılacak protokol metinleri hazırlandı” dedi.

GÜNEŞ ENERJİSİNİ KULLANMAK ZORUNDAYIZ

Tasarruf tedbirlerinin yanı sıra güneş enerjisinden elektrik üretilmesinin kent ve ülke adına büyük kazançları olacağını aktaran Ünverdi, Şahinbey- Polateli Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak fabrikalarda güneş enerjisi kullanılacağını açıkladı. Bölgenin güneş açısından şanslı olduğunu ekleyen Ünverdi, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşıyoruz, güneş verimliliğinin yüksek olduğu bir bölgedeyiz. Bizim güneş enerjisini kullanmamız gerekiyor. Yeni yapacağımız Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaların dizaynını güneş enerjisinden elektrik üretmeye uygun şekilde yapacağız. Yerleşim planlarını hazırlarken güneşi en uygun alacağı açı üzerinden binaları yerleştireceğiz ve binaların çatılarına güneş enerjisi panelleri koymak suretiyle kendi enerjimizin önemli bir kısmını yine kendimiz üreteceğiz. Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi’nde güneş enerjisinden elektrik üretimine artı olarak Simbiyoz projemizi uygulayacağız. Meslek gruplarını oluştururken bir fabrikanın atığı diğer fabrikanın hammaddesi olacak şekilde dizayn edeceğiz” dedi.

POLATELİ-ŞAHİNBEY OSB’DE KİRALAMA OLACAK

Polateli-Şahinbey Organize Sanayi bölgesinde hayal edilenlerin gerçeğe dönüştürüleceğini belirten Ünverdi, “Cumhurbaşkanımızın bir konuşmasında Polateli-Şahinbey bölgesi mega endüstri projesi olarak gündeme geldi. Mega endüstri bölgesi olduğu takdirde birçok konu kendiliğinden hallolacak, daha farklı bir yönetim anlayışı olacak. Arazi satışı söz konusu olmayacak, kiralama olacak. Mega endüstri bölgesi olursak sanayici oradan arazi satın almayacak, o parayı fabrikasında sermaye olarak kullanacak. Gaziantep Ortadoğu’ya açılan kapı, bu bölge de açılan kapının sanayi bölgesi olacak” şeklinde konuştu.

(NEVRE SARAÇ)

15.10.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin