GAZİANTEP, TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ

GAZİANTEP, TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi Karkamış Sınır Kapısı'nın açılışına katılmak üzere Gaziantep'e geldi. Tüfenkçi açılış töreni öncesi ziyaret ettiği GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nde, “Gaziantep gerçekten Türkiye’nin marka şehirlerinden birisi ve bölgenin de lider illerinden birisi. Gaziantep’in ticarette ve sanayide yakalamış olduğu başarı ve bu başarıyı sürdürülebilir hale getirerek daha fazla üretime ve daha fazla istihdama yönelik bütün çalışmaları ile Gaziantep Türkiye için çok önemli” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi Karkamış Sınır Kapısı'nın açılışına katılmak üzere sabah saatlerinde Gaziantep'e geldi. Havaalanında Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer ile Nejat Koçer, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci tarafından karşılandı. Bakan Tüfenkçi, Karkamış Sınır Kapısı’nın resmi açılışı öncesi GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti. Bakan Tüfenkçi burada, Gümrük Müdürü Halil Şaşmaz'dan sınır kapısıyla ilgili bilgi aldı. Bakan Tüfenkçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Gaziantep gerçekten Türkiye’nin marka şehirlerinden birisi ve bölgenin de lider illerinden birisi. Dolayısıyla Gaziantep’in ticarette ve sanayide yakalamış olduğu başarı ve bu başarıyı sürdürülebilir hale getirerek daha fazla üretime ve daha fazla istihdama yönelik bütün çalışmalara ilave olarak şehrin büyüyen, değişen yüzünü koordine eden Büyükşehir Belediye Başkanımızın şehri tanıtım, değiştirme ve dönüştürme noktasındaki çabalarına ilave Gaziantep Türkiye için çok önemli” dedi.

KAPILAR ÇOK ÖNEMLİ

Gaziantep ticaretine ilişkin yakın coğrafya ilişkilerine değinen Tüfenkçi, “Habur Sınır Kapısı’nı yeniden revize ediyoruz. Yaklaşık 80 Milyonluk yatırımla tek durak şeklinde ve yeniden büyüterek, inşaatını başlatacağız. Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluğu altında olan özellikle Öncüpınar, akabinde Çobanbey ve Karkamış Sınır kapılarımız bölgenin gelişmesi için önemli. Fırat Kalkanı ev Zeytin Dalı Operasyonları ile beraber, o operasyonların başarıyla neticelenmesi esasında bu kapıların önemini bir kez daha ortaya koydu. Biz esasında sadece bir kapı açmıyoruz, bir ticari koridor açıyoruz. Bir kardeşlik koridoru açıyoruz. Sevgi ve barış koridoru açıyoruz. Gerek o bölgedeki insanlarımızın büyük bir bölümünün Türkiye’ye zor yıllarda göçmeleri ve Gaziantep’imiz de bu anlamda Ensar bilinci içerisinde birtakım Suriyeli vatandaşların Gaziantep’te ticaret yapmaları, bu kapıların ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

BAKAN TÜFENKÇİ’DEN TIR PARKI MÜJDESİ

Alternatif kapıların varlığının önemine değinen Tüfenkçi, “Özellikle Afrin’in terör örgütleri tarafından istila edildiği zaman dilimi içerisinde alternatif kapılarımızın olması da Türkiye’nin geleceği ve ticaret yollarının sağlıklı işlemesi bakımından gerçekten önemliydi. Biz o süreç içerisinde hızlı bir şekilde valilerimiz ve bölge milletvekillerimizle koordineli bir şekilde yeni kapılar ve yeni ticaret yolları açmak için adımlar attık. Karkamış kapımızı kısa zamanda yerel imkanları da devreye sokarak kısa zamanda hayata geçirdik Baktığımız zaman da bölge ticaretine özellikle de Gaziantep ticaretine büyük bir katkı verdiğini görüyoruz. Karkamış, ithalat ve ihracata izin verilen A sınıfı bir kapı oldu. Dolayısıyla Gaziantep’imizin ve bölgenin ihtiyaçlarına cevap verebilen işlevsel bir kapı oldu. Kapının yanında bir tır parkı ile özellikle buradan ticaret yapan lojistik firmalarımızın hem bekleme sürelerini sağlıklı bir şekilde geçirmelerini ama aynı zamanda şoförlerin de rahat dinleneceği projeye başladık. Gaziantep’in talebiydi. Tamamlandığında tır parkıyla, kapısıyla, modern ve çok işlevsel bir kapı haline gelecek” ifadelerine yer verdi.

İNSANİ YARDIM İÇİN PROTOKOL

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Kızılay arasında protokol imzalandığına dikkati çeken Bülent Tüfenkçi, “Özellikle bir yandan ticareti kolaylaştırırken bir yandan gümrük kapılarındaki denetimlerimizi artırarak gerek insan kaçakçılığı, gerek diğer kaçakçıları önleme noktasında çalışırken 12 Nisan tarihinde de Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Kızılay arasında yapılan protokolle Cerablus’ta, Azez’de Afrin’de, insani yardım kapsamında, Suriyeli sığınmacıların kullanımı için bakanlığımız tarafından yapılan hibelerin Kızılay tarafından yapılmasını sağlamış oluk. Tıbbi cihazlar, akülü sandalyeler, bebek ve çocuk ihtiyaçları ev diğer malzemeleri Kızılay vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Bir yandan ticareti geliştirip bir yandan da AFAD ve Kızılay’ın yapmış olduğu insani yardımlara katkı vermek amacıyla protokol imzaladık. Türkiye’nin 2017 yılında yakalamış olduğu7.4’lük büyümeyi 2018’de de devam ettirsin istiyoruz. Ticareti ve üretimi kolaylaştırmak istiyoruz” dedi.

SURİYE’YE İNSANİ YARDIM YAPILDI

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, yaptığı açıklamada, “Suriye’de cereyan eden iç savaşın etkisiyle Karkamış İlçe’mizin karşısında bulunan bölgeyi, DEAŞ terör örgütünün almasıyla, kapımız; 2 yıl 10 ay kapalı kaldı. ‘Fırat Kalkanı Harekatı’ndan sonra kapı, insani yardım amaçlı 2016 yılının 9’uncu ayında açıldı. Kapının açılmasından 2 ay sonra karşı bölgenin bombalı mayınlardan temizlenmesi ve bölgenin daha güvenli bir hale gelmesiyle sizlerin de onayıyla 4 Kasım 2016 yılında ticari kapı haline getirildi. Bununla beraber sadece ticari boyutta değil bizim AFAD’ımız ve Kızılay’ımız kapılardan giriş yaptı. Bunun sonucunda büyük bir insani giriş oldu.  Yaklaşık 600’e yakın AFAD’tan, 2 bin 900’e yakın araçta Kızılay ve STK’lar eliyle karşı tarafa insani yardım yapıldı. Kapı açıldığından bu yana 60 bin insan karşı tarafa gönüllü olarak evine tekrar döndü. Normalde kardeş komşu Kilis şehrimiz ile birlikte üç tane sınır kapımız var. Bu kapılardan ortada bulunan Çobanbey sınır kapısı, bakanımızın talimatıyla açıldı” şeklinde konuştu.

5 BİN KİLOMETRELİK BARIŞ VE HUZUR İKLİMİ

Öncüpınar Sınır Kapısı’nın kadim bir kapı olduğunu kaydeden Yerlikaya, “Karkamış kapımız 1932 senesine dayanıyor. 1932 senesine dayanıyor ama kapıyı açtığımızda 3 bin 300-3 bin 400 metre karelik küçük butik bir bahçe gibiydi. Son derece eskiydi. Konteynır ve gece kondu gibi eski bir görünüme sahipti. Daha sonra bunları sizlere arz ettik. Siz bir proje taslağı hazırlayın deyince çalıştık ve bakanlığımız son haline getirdi. Kapı, 12 milyon liraya mal oldu. Devlet Demiryolları Bölge Genel Müdürlüğümüze de ayriyeten  ben teşekkür ediyorum. Bize kendi yerlerini geçici olarak tahsis ettiler. Dolayısıyla, 15 bin metre kare modern bir saha yaptık. Sadece Suriye, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı ile birlikte 5 bin kilometre kareyi bulan barış, huzur iklimini gelecekte Suriye’nin tamamına inşallah demokratik bir devlet olduğu zaman bu kapılar, çok daha güçlü olacak ve daha fazla araçlar geçecek” dedi.

 

 

KARKAMIŞ’I GÜZEL GÜNLER BEKLİYOR

Vali Yerlikaya, sözlerini şöyle sürdürdü; “Gümrük Bölge rakamımızı 2017 yılında 524 bin dolar olarak ifade ediyorum. Bu rakamın en az yüzde 35 veya 40’nı Karkamış Kapısı gerçekleştirdi. Dolayısıyla Öncüpınar, Karkamış ve Çobanbey üç kardeş içerisinde bizim performansımız yüzde 35 görünüyor. Önemli bir hizmete vesile olmak ve olduğunu göstermek açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Oradaki aileler, huzur içinde mutlu olabilecekleri atmosfere inşallah kavuşur.  ‘Tır Parkı’ ihtiyacımız var. Bu ihtiyacımızı biz sizlere arz ettik. İnşallah bugün onunla da ilgili şehrimize bir müjde verirsiniz. Biz Karkamış’taki kapı ve tır parkıyla oradaki sosyal hayatı tam anlamıyla huzura kavuşturacağını düşünüyoruz. Nakliyatçı kardeşlerimiz, kuyruk beklerken medeni ihtiyaçlarını düzgün bir şekilde giderebilecek. Eğer bize tazminat verirseniz biz yapmaya hazırız. Daha güzel günler Karkamış’ı bekliyor”.

SURİYE’YE YENİ BİR TİCARİ KORİDOR

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, yaptığı açıklamada“Savaş döneminde gördük ki ticari koridorlarımızda sıkıntı var. Özellikle Öncüpınar- Azez koridoru hep sıkıntılı bir koridordu. Valimiz ve Belediye Başkanımızla istişarelerimizde süratle bunun hayata geçmesi çok önemliydi. Biz aslında sadece kapı açmıyoruz. Biz yeni bir ticari koridor açıyoruz. Cerablus ve El Bab bölgesiyle birlikte, Suriye’ye yeni bir ticari koridor açılacak” şeklinde konuştu. 

13.04.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin