GAZİANTEP’İN EĞİTİM HARİTASI

GAZİANTEP’İN EĞİTİM HARİTASI

Gaziantep, birçok alanda olduğu gibi eğitimde de adından söz ettirmek istiyor. Eğitim alanında Gaziantep’in etkin olabilmesi için yapılan çalışmaları İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, gazetemize anlattı. Mete, kent genelinde eğitime büyük yatırımlar yapıldığını belirterek, “2003 yılında okul sayısı 669 iken günümüzde bin 236, 2003 yılında derslik sayısı 5 bin 967 iken günümüzde 19bin 532 oldu. Son üç yılda; 127 okul, 2 bin 604 derslik, 16 lojman, 20 atölye, 8 pansiyon, 6 spor salonu tamamlanarak öğrencilerimizin hizmetine sunuldu” dedi. Mete, öğrencilerin bilimsel başarılarına da değinerek, bilim ve proje tabanlı eğitimin önemini vurguladı.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, şehrin eğitim haritasını gazetemize çıkardı. Mete 2018’de eğitime yapılan yatırımları açıklarken, Gaziantep’in geçmişten günümüze eğitimdeki seviyesini de anlattı. Eğitim yatırımlarının önemine dikkat çeken Mete, “Özellikle yatırımların amacı ilimizdeki tekli eğitime geçiş ile ilgili çalışmaları tamamlamak üzerinedir. Aslında imkân açığını kapatmaya yöneliktir. Dolayısıyla yapılan yatırımlarla birlikte hem ikili eğitim yapan okul sayılarımız ciddi anlamda azalmış, hem de sınıfların öğrenci mevcutları belli bir noktaya getirilmiştir. Ancak istediğimiz noktaya gelebilmesi için daha fazla yatırıma ve daha fazla dersliğe ihtiyacımız bulunmaktadır” dedi.

TEKLİ EĞİTİME GEÇİŞTE ARSA TEMİNİ ÖNEMLİ

Tekli eğitime geçiş ile ilgili arsa sorununa değinen Mete, “Özellikle ikili eğitimin yoğun olduğu bölgelerdeki okul arsalarının temini için çalışmalar yürütüyoruz. Geçmişten bugüne bakıldığında birçok işlerin başarıldığını görüyoruz bu anlamda. Bu irade, bu destek ve hayırseverlerimizin de katkısı ile öncelikle arsa temini ve buna uygun yatırımlarında gelmesi sonucunda tekli eğitime Bakanlığımızın ön gördüğü süre içerisinde geçmeyi planlıyoruz. İlimizde son dönemlerdeki çalışmaları özetleyecek olursak; 2003 Yılından İtibaren Yapılan Toplam Eğitim Harcaması 2 Milyar 65 Milyon 747 Bin 482,70 TL’dir. 2003 yılında okul sayısı 669 iken günümüzde bin 236 olmuştur. 2003 yılında derslik sayısı 5 bin 967 iken günümüzde 19bin 532 olmuştur. Son üç yılda;  127 okul, 2 bin 604 derslik, 16 lojman, 20 atölye, 8 pansiyon, 6 spor salonu tamamlanarak öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Ayrıca; 174 okul, 3 bin 988 derslik 10 lojman, 22 atölye, 9 pansiyon, 20 spor salonu, 2 çok amaçlı salon, 2 öğretmenevi, 1 uygulama oteli inşaatı devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

EĞİTİMİN BİRÇOK GÖSTERGESİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Kent eğitimine ilişkin getirilen eleştirilere cevap veren Mete, “Eğitim ile ilgili geçmişten bugüne süregelen bir eleştiri var, bunu kabul ediyorum.  Ancak eleştirinin hangi açıdan olduğu ve hangi değerlendirme üzerinden yapıldığı bizim için önemli.  Eleştirilerde sadece sınav puanına yönelik bir değerlendirme yapmak doğru değil.  Gaziantep geçmişten bugüne sınavlarda da olmak üzere önemli bir mesafe kaydetmiştir. Muhtemelen son yayınlanan liselere giriş sınavları ile ilgili bir eleştiri kamuoyunda da bir açıklama bekliyor. Onu da buradan açıklamış olalım; bu sonuç listesi sadece sınavla öğrenci alan okullara kayıt yaptıran öğrencilerin puan ortalamasını yansıtmaktadır. Yani 36 bin öğrencinin sadece yüzde onunu yansıtmaktadır. Bunun içerisinde Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Meslek Liseleri, İmam Hatip Liseleri gibi sınavla öğrenci alan okullarımızın ortalamaları vardır. Bu sıralama Türkiye genelinde sınava giren öğrencilerin tümü ile ilgili bir sıralama listesi değildir. Ancak eğitim ile ilgili sadece sınav üzerinden değerlendirme yapmak doğru değil, bunu dün de söyledik bugün de söylüyoruz. Tam tersine eğitimin birçok göstergesinin iyileştirilmesi bizim için önemli. Bunda da zaman zaman kamuoyu ile paylaştığımız verilerimiz ile zaten ortaya koyuyoruz. Bu anlamda Gaziantep’in eğitimi geçmişten bugüne çok daha iyi durumda ve gelecekte de daha iyi duruma geleceğini söyleyebiliriz” dedi.

PROJE VE KATILIM SAYISINDA ARTIŞ VAR

TÜBİTAK Projelerinde Gaziantep’in Başarısına değinen Mete, bilim ve proje tabanlı eğitimi işaret etti. Mete, “Eğitim göstergelerinin iyileştirilmesi ile ilgili durumlardan bir tanesi de okullarda bilim tabanlı,  proje tabanlı eğitimin günümüz eğitim sisteminde ne kadar önemli olduğudur. İlimizde; geçmişten bugüne bilim fuarlarına kabul edilen proje ve katılım sayısına baktığımız zaman çok ciddi bir artış söz konusu. Çok basit bir örnek verecek olursak; 2015 yılında 4006 Bilim fuarında ilimizden 3 bin 201 başvuru varken bugün itibari ile bu başvuru 13 bin 541’dir. Türkiye’de 2015’te 44 tane kabul edilen proje varken bu yıl genel anlamda proje başvurusu kısıtlanmış olmasına rağmen 214 rakamına ulaşmıştır. Bu rakamla biz Türkiye 4.’lüğünü elde ettik. Bu da aslında okullarımızın kurumlarımızın bilime, proje tabanlı eğitime ne kadar önem verdiğini göstermektedir. 2014-2015 yılında Gaziantep’te sadece okullarımızın yüzde onu bilim fuarlarına katılırken 2018-2019 yılında bu oran yüzde yetmiş sekizlere ulaşmıştır. Ben bu çalışmalara emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

100 TANE 32 DERSLİKLİ OKULA İHTİYAÇ VAR

Okul ihtiyaçlarına ilişkin bilgi veren Mete, “Yoğun olarak okul inşa ettiğimizi ifade ettik. Özellikle ilimizde okulların tamamını tekli eğitime geçirme ilgili çalışmalarımız var ve şu an 100 okul ihtiyacımız bulunmakta. Şu anda yapımı devam eden inşaatlarımızın sayısı 170 civarındadır. Bütün bunlarla geçmişte 250 gibi rakamlarda olan ikili eğitim yapan okul sayımız inşaatların tamamlanması ile yüzlü rakamlara inecektir.  Hem yeni doğan ve okul çağına gelen çocukların eğitiminin planlanması, onların sisteme dahil olması ile oluşacak derslik ihtiyacı ve şu anda özellikle sınıf mevcutlarının yüksek olduğu fakat normal eğitim yapan okullardaki öğrencilerinde Türkiye ortalamasına gelecek şekilde planlamanın yapılmasından kaynaklanan derslik ihtiyacı dikkate alındığı zaman 100 tane 32 derslikli okula daha ihtiyacımız olduğunu söyleyebilirim” dedi.

YÜZDE 6 SÖZLEŞMELİ ATAMASI

Gaziantep’te ücretli öğretmen sayısını açıklayan Mete, “Gaziantep’te görevlendirilen ücretli öğretmen sayısı bu yıl için 2 bin 114’tür. Yani 2 bin 114 öğretmen görevlendirmesi ile biz Gaziantep’teki bütün okullarda öğretmen görevlendirmesini tamamlamış bulunuyoruz. Ancak bu görevlendirmeler 2 bin 114 öğretmen açığımız olduğu anlamına gelmemektedir. Bunların içerisinde ücretsiz izne ayrılan, doğum iznine ayrılan, hastalık iznine ayrılan, askerlik iznine ayrılan öğretmenlerimizin de bulunduğunu yine zaman zaman özür grubundan ilimizden ayrılan öğretmenlerimizin de olduğunu ifade etmek istiyorum. Dolayısıyla bugün itibari ile Gaziantep’te görev yapan öğretmenlerin doluluk oranı Türkiye’nin herhangi bir şehrinden daha az değildir. Bu da yüzde altı civarında bir sözleşmeli öğretmen ataması ile sorunun çözülebileceğinin göstermektedir” ifadelerine yer verdi.

3 YILDA 4 BİN 500’DEN FAZLA ATAMA

Sözleşmeli öğretmen atamalarında öne çıkan Gaziantep’in zorunlu hizmet alanı olmasına ilişkin açıklamalar yapan Mete, “Tabi sözleşmeli öğretmen alımı artık Milli Eğitim Bakanlığımızın öğretmen istihdam modeli. Önce sözleşmeli atanan öğretmenlerimiz belli bir süre çalıştıktan sonra kadrolu öğretmen statüsüne geçiyorlar. Sözleşmeli öğretmenlikte ilimizin zorunlu bölge olması önemli ancak onun dışında öğretmenlerin Gaziantep’te yaşamak istemeleri de önemli. İlimize son üç yılda 4 bin 500’ün üzerinde sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı. Bu atamalar öğretmen açığımızın büyük bir kısmını karşılamış oldu.   Kısa vadede yapılacak atamalarla bu açığın gün geçtikçe kapanacağını düşünüyoruz” dedi.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ SAĞLAMAK İSTİYORUZ

Mete, kırsal mahallerde eğitim şartlarının güçlendirilmesi için yürütülen çalışmalara ilişkin, “Tabi biz eğitimde öncelikle fırsat eşitliğini sağlamayı hedefliyoruz. Fırsat eşitliği konusu 2023 Eğitim Vizyonuna da girmiş durumda. Bizim önceliğimiz okullar arasındaki belirgin farlılıkları ortadan kaldırmak. Biz de bu anlamda kurum olarak öncelikle bu okulların ihtiyaçlarını giderme ile ilgili çalışma başlattık. Okullarımızın donatımı, onarımı, insan kaynakları ihtiyacının giderilmesi, eğitimler ve niteliğin arttırılması ile ilgili bütün çalışmaları öncelikli olarak dezavantajlı bölgelerde bulunan okullarımızda yürütüyoruz. Şunu da söylemek isterim şu an kırsaldaki öğretmen doluluk oranımız merkezdeki doluluk oranımızı geçmiş durumda bulunmaktadır.  Biz Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu konudaki çalışmalarımıza çok daha önceden başladık ve kararlılıkla da çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye ekledi.

Özel okulların eğitime katkısı ve denetimlerine ilişkin bilgi veren Mete, “Özel okullarımız; resmi okullarımız gibi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, Gaziantep Valiliği ve Müdürlüğümüzün sorumluluğunda ve denetiminde olan kurumlar olup çalışmalarını bu çerçevede yürütmektedirler. Dolayısıyla ilimiz eğitimine her kurumumuz ile birlikte Bakanlığımızın yıllardır teşvik uygulaması ile destek verdiği özel okullarımız da önemli katkıda bulunmaktadır. Ülkemizin birçok büyük şehrinde olduğu gibi ilimizde de yeni açılan ve marka değeri olan okullar faaliyetlerini sürdürmeye başladı, başlayacak. Bu anlamda biz özel okulların şehrimize bugün olduğu gibi gelecekte de katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Resmi, özel ayrımı yapmadan bütün okullarımızda eğitimin niteliğinin arttırılması yönünde çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

 

METE, TEŞEKKÜR ETTİ

Mete, “Tüm bu çalışmaların yürütülmesinde desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Valiliğimize, Belediyelerimize, ilimizi Yürütmede temsil eden Bakanımıza, Mecliste temsil eden Milletvekillerimize, Bakanlığımıza ve hayırseverlerimize teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı. (NEVRE SARAÇ)

 

9.01.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin