GAZİANTEPLİ ÇİFTÇİYE DEV HİBE

GAZİANTEPLİ ÇİFTÇİYE DEV HİBE

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Gaziantep’te Tarımsal Destekler Hibe Programı İmza Töreni’nde, Gaziantepli çiftçilere yönelik verilecek olan 18 milyonluk hibe desteğini imzaladı. Bakan Fakıbaba, “Gaziantep’e ne destek versek azdır. Tarım Bakanlığına 2002 yılında verilen destek 1,8 milyar. Bugün 14,5 milyar lira. Bu rakamlar yetmeyecek. Çok farklı destekler ilave ediyoruz. Bu rakam bu yıl 15 milyar lira olacak. AK Parti hükümetinin çiftçiye verdiği destekleri bu rakamdan görebiliriz. Bu bağlamda 1,3 milyar lira Gaziantep’e desteler vermişiz” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Gaziantep’te Tarımsal Destekler Hibe Programı İmza Töreni’ne katıldı. Törende Gaziantep çiftçisine sunulan 1,3 milyar liralık hibe desteğini imzalayan Fakıbaba, “Ben bu yörenin evladıyım ve Gaziantep ile gurur duyuyorum. 2002 yılı ile 2018 yılı arasında Gaziantep’te neler değişti görüyoruz. Gaziantep’e ne destek versek azdır. Tarım Bakanlığına 2002 yılında verilen destek 1,8 milyar. Bugün 14,5 milyar lira. Bu rakamlar yetmeyecek. Çok farklı destekler ilave ediyoruz. Bu rakam bu yıl 15 milyar lira olacak. AK Parti hükümetinin çiftçiye verdiği destekleri bu rakamdan görebiliriz. Bu bağlamda 1,3 milyar lira Gaziantep’e desteler vermişiz” dedi.

FISTIĞIN BU FİYATTA OLMAMASI LAZIM

Bölgenin en büyük gelir kaynağının fıstık olduğunu belirten Bakan Fakıbaba, “Bakanlık olarak fıstık için ne destek vermek gerekiyorsa vermeye hazırız. Fıstık üreticileri ürünlerini depolayabilirler stoklayabilirler, yeri geldiğinde satabilirler. Ama fıstıkla ilgisi olmayan kişilerin depoculuk yapıp fıstık kalmadığında para kazanmak için bunu yapıyorlarsa Tarım Bakanı olarak beni karşılarında bulurlar dedi. Fiyatları düşürmek için tedbirleri almaya başladık. Yeni mahsul sahiplerini rahatsız etmemek adına son uyarıyı yapmak benim görevim. Fıstığın bu fiyatta olmaması lazım” şeklinde konuştu.

ÇİFTÇİMİZE DAHA ÇOK DESTEK OLACAĞIZ

24 Haziran’dan sonra yeni bir dönemin başlayacağını burgulayan Bakan Fakıbaba, “Doların ve Euro’nun nasıl düştüğünü göreceksiniz. AK Parti’ye halkımız destek verdiği süre boyunca biz de durmak yok yola devam diyeceğiz. 25 Haziran sabahı çok farklı ve güzel bir Türkiye’ye gözlerimizi açacağız. Bürokratik işleri çok kısa süre içinde çözeceğiz” dedi.  Ramazan ayında vatandaşın ucuz et tüketmesine önem verdiklerini belirten Fakıbaba, “Ucuz et için 13 bin şubede satışlarımız mevcuttu. Ramazan Ayı diyerek büyük bir market zincirini de bu kategoriye ekledik ve şube sayımızı 15 bine yükselttik. Vatandaşlarımız artık mutlu. Hiç değilse 14,5 lira verip vatandaş yarım kilogram etini alıp evine götürüp yiyebiliyor. Biz milletimizin hizmetkarıyız. Yeter ki bu zamana kadar vermiş olduğunuz destekler devam etsin. Biz bundan sonra da devam edeceğiz durmayacağız koşacağız. Çiftçimize daha çok destek olacağız” dedi.

HEYECANLI BİR TARIM ŞEHRİYİZ

Vali Ali Yerlikaya, törende yaptığı konuşmada, “Gaziantep, çalışan bir şehir. İki günü bir olmadan çiftçisi, sanayicisi, memuru, esnafı çalışıyor. Hep hedefli çalışıyor. 157 tane Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırım yapan toplam bu yatırım tutarı toplam OSB ile 4 Milyon TL’yi bulan 10 bin kişinin istihdam edildiği bir şehir. Güçlü, kabiliyetli, heyecanlı bir tarım şehriyiz. Ülkemiz 2004 yılında 7 buçuk milyar dolar tarım ihracatımız varken, 21,2 Milyar dolar tarımsal ürün ihracatını başardık. Gazi şehrimiz 2004 yılında sadece 262 milyon dolar ihracat yaptı. Türkiye büyürken Gazi şehir de büyüyor. Türkiye’nin tarımsal ürün ihracatının yüzde 10’unu Gaziantep yapıyor. Şehrimizin 6,6 Milyar dolarlık ihracatımızın yüzde 32’si tarımsal ürün ihracatı oluyor. Un ihracatında son 2 yılda Gaziantep hep şampiyon. Makarnada, fıstıkta ve irmikte ihracatta Türkiye birincisiyiz. Çiftçi kayıt sistemimizde 2017 yılı itibariyle 32 bin 283 çiftçimiz var. Şehrimizin 6 bin 822 kilometre karenin yüzde 52’si tarım alanı. Tarım alanlarımızın yüzde 58’inde meyvecilik yapıyoruz, antepfıstığı üretiyoruz. Antepfıstığımızın son haftalarda fiyatının yükselmesiyle ilgili GTB ile valiliğimizde bir araya geldik. Onların talepleri, hükümetimizden lisanslı depo önderliği ve antepfıstığının kilogramına 1 TL de olsa destek verilirse bu sektör kayıt altına alınır, diyorlar” dedi.  

ŞEHRİMİZ 2023 YILINA DEV PROJELERLE HAZIR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  “Sayın bakanımız Fakıbaba hakikaten babalığını yaptı ve şehrimizin önünü açtı. Şehrimiz 2023 yılına dev projelerle hazır. Şehrimiz önündeki engelleri sizinle aştı. Tarım Daire Başkanlığını kuran ilk illerden biri olduk. Çiftçi ne diyorsa dinledik. 2014 yılında göreve geldiğimde büyük kuraklık vardı. Özellikle buğday tohumu ile ilgili sorun vardı. Bunun için arpada, nohutta, mercimekte, buğdayda ciddi bir şekilde tohum desteği sunduk. Fıstık gibi bir şehirde fıstığın daha güçlü olarak sürdürülebilmesi için fıstık ağaçlarının desteklenmesi gerekiyordu” şeklinde konuştu.

GAZİANTEP PROJE BAŞVURULARINDA İKİNCİ SIRADA

Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, “Tarıma dayalı sanayinin başkenti olan şehrimizde 2006 yılından 2017 yılına kadar toplamda 267 projemizin 100 milyon liralık hibe ödemesi yapılmıştır. 2012006 yılından 2014 yılına kadar sekiz yıl içinde 128 projeye 29 milyon ödeme yapılmış iken. Göreve geldiğimiz üç yıllık süreç içinde ilimiz 2 yıl üst üste Türkiye ikincisi olmuş ve yapılan tüm projelerle birlikte 139 projeye ödeme yapılmıştır. Sadece bugün 18 milyonluk bir hibe imzaladık. Türkiye’de Konya’dan sonra Gaziantep en fazla proje başvurusu olan ikinci il oluştur” dedi. 

17.05.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin