GAZİANTEPLİ RTÜK YARDIMCISI, MEDYA SEKTÖRÜNÜ ANALİZ ETTİ

GAZİANTEPLİ RTÜK YARDIMCISI, MEDYA SEKTÖRÜNÜ ANALİZ ETTİ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Yardımcısı Şemsettin Gürpınar, COVID-19 salgınının yazılı ve görsel medya sektör yatırımlarına etkisini analiz etti. Gaziantepli Gürpınar, “Radyoların Pandemi döneminde sanıldığının aksine Radyo araçta dinlendiği gibi, evde de çok ciddi anlamda dinlendiğini gördük” dedi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Yardımcısı Şemsettin Gürpınar, COVID-19 salgınının medya sektör yatırımlarına etkisine ilişkin yaptığı analizde, “Türkler “kişinin dünyadaki cenneti evidir” der. Evin önemini, COVID-19 salgını ile bütün dünya bu süreçte öğrendi.  Covıd-19 un Dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de Medya ve reklam yatırımlarının üzerinde direk etkisi olduğunu görebiliyoruz. Ülkemizde Yeni yılda Pandemi sürecinin medya sektörü açısından, fırsata dönüşmesi, temennimiz” dedi.

DİJİTALİN YÜKSELİŞİ DEVAM ETTİ

Analizlerini Deloitte 2020 ilk 6 aylık, raporu üzerinden sürdüren Başkan Yardımcısı Gürpınar, “2020 yılının Medya Sektörü açısından Deloitte 2020 ilk 6 aylık, raporuna göre kısa bir analizini yapacak olursak; Reklam Verenlerin evde geçirilen, zamanın artmasıyla, doğru orantılı ev içinde tüketilen mecralara yönelmelerine neden oldu. Pandemi sürecinde, Televizyon, Radyo ve Dijital Medya diğer mecralara göre daha az etkilendiğini özellikle Sinema, açık hava ve yazılı basının Medya yatırımlarında büyük düşüşler yaşandığını gözlemliyoruz. Televizyon izleme süreleri yükseldi.  Televizyon Medya yatırımları, 2020 yılının ilk 6 ayında, geçen yıla göre yüzde 4.9 arttı.  Mart-Mayıs dönemi, Tematik Kanal izlemelerin hızla arttığını görüyoruz. Ana Kanallar kısıtlamalar nedeniyle, tekrar yayınlarına yönelerek, kaliteli içerik sıkıntısı yaşadı. Bütün Spor müsabakalarının iptali veya ertelenmesi, Tematik kanallarının İçeriğini olumsuz etkiledi. Dijital içerik tüketimi hızla arttı. Türkiye’deki Medya Yatırımları içerisinde, Dijitalin yükselişi Dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam etti. Haber portalları, Gazete ve Haber kanallarının İnternet sitelerinin ziyaretçi sayıları arttı. Dijital platformlarda Dergi okuyanların sayısı arttı. PC üzerinden ve Mobilden oyun oynama, video izleme ve Müzik dinleme süreleri uzadı. Ülkemizde Mobil oyunlarında günlük aktif oyun oynama kullanıcı sayısı 5 milyonu geçti, mobil oyunlarında dünya da bağımlılık derecesinde Lider ülkeyiz. Mobilde günlük aktif kullanma sayısında artış gözlemlenirken, “Deloitte” raporuna göre Mobil Reklam yatırımlarında da geçen yıla göre artış gözlemlendi. ( Mobil ticaret, Mobil bankacılık, Mobil evlere servis gibi) Dijital platformlar üzerinden, Filim ve Dizi  yayını yapan Platformlarının, abone sayıları da arttı” dedi.

ORTAK DEĞERLER ÜRETİLMELİDİR

Başkan Yardımcısı Gürpınar, yaptığı açıklamanın devamında ise, “Türkiye, 146 ülkeye 150'den fazla dizi ihraç ederek, dünyada bu alanda ABD'nin ardından ikinci sırada yer aldı. Türk yapımı diziler, 700 milyona yakın izleyici ile buluştu. Dijital Radyo ve Podcast dinlemenin bu süreçte arttığını, görüyoruz. Radyoların Pandemi döneminde sanıldığının aksine Radyo araçta dinlendiği gibi, evde de çok ciddi anlamda dinlendiğini gördük. ( RTÜK araştırmalarına göre) Radyonun, Medya yatırımlarından hak ettiği payı 2020 yılında da alamayışının nedeni Radyo sektörünün, kendi içindeki kurumsallaşma evresi ile ilgili olduğunu, söyleyebiliriz. Radyo  Reytinğ ölçüm araştırması, Nilsen Şirketinden, Kantar Media ya geçmesi ile hem Radyo hemde Televizyon ölçüm araştırmalarının (Reytinğ) Kantar Media tarafından yapılması ile sonuçlandı. 2020 yılını Medya Sektörü, iyisi ile kötüsü ile böyle geçirdi. Dünyada ve Ülkemizde etkisini ciddi şekilde hissettiğimiz bu krizi , Sektörün fırsata çevirebilme kabiliyeti çok yüksek. Sektörde problemlerin, sıkıntıların olduğu biliniyor, bunlar aşılmayacak problemler değil. Z kuşağını atlamadan, editoryal bağımsızlık, profesyonellik, ideoloji gibi yapısal değerler, çerçevesinde, her şeyin, sansasyonellik, Reyting ve Reklam olmadığı, kamusal sorumluluğun gerekleri doğrultusunda, hareket ederek, Medya, psikolojisi gereği ortak değerler üretilmelidir. Bu inançla Sektörün birlik beraberlik ilkesi ile büyüyeceğine inanıyorum” ifadelerine yer verdi. (ASLI EMEKTAR)

4.01.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin