GAZİANTEP’TE YAPAMAYACAĞIMIZ ÜRÜN YOK

GAZİANTEP’TE YAPAMAYACAĞIMIZ ÜRÜN YOK

MHP Gaziantep Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Muhittin Taşdoğan, sağlıkta millileşmeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Taşdoğan, “Hemen hemen her hastanemizde MR var, hiç yerli MR cihazımız yok. Hastaneler için en pahalı cihaz MR cihazı. Hatta yerli üretim hiçbir radyolojik cihaz yok. Sağlık hizmeti sadece insanlardan ya da ilaçlardan oluşmuyor, bunun yanında tıbbi cihaz ve ekipmanlardan oluşuyor. Birçok ürün Türkiye’de yapılabilir, hatta Gaziantep’te yapamayacağımız ürün yok. Devletin desteği olursa Gaziantep sanayicileri hem savunma sanayisinde hem de sağlık sanayisinde çok ciddi katkılar verecektir” dedi. Sağlık Sen Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı ise, konuya ilişkin “Ülkemizin her alanda dışa bağımlılığını azaltmanın gayreti içerisinde olmalıyız. Sağlık-Sen olarak böyle bir konuya öncülük ettiğimiz için de gururluyuz“ dedi.

Sağlıkta millileşmeye ilişkin açıklamalarda bulunan MHP Gaziantep Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Muhittin Taşdoğan, sağlık hizmetinin içerisinde tıbbi cihaz ve ekipmanların da olduğunu belirtti. Cihazların yurtdışından getirilmesine dikkat çeken Taşdoğan, “Sağlıkta millileşme önemlidir. Çok güzel hastaneler açtık, çok güzel binalar yaptık, doktorlar, hemşireler yetiştiriyoruz.  Hemen hemen her hastanemizde MR var, hiç yerli MR cihazımız yok. Hastaneler için en pahalı cihaz MR cihazı. Hatta yerli üretim hiçbir radyolojik cihaz yok. Sağlık hizmeti sadece insanlardan ya da ilaçlardan oluşmuyor, bunun yanında tıbbi cihaz ve ekipmanlardan oluşuyor. Tıbbi cihaz ve ekipmanlarımızın önemli bir kısmı yabancı menşeili ya da ithal ürünler. Yara bakım ürünleri hatta enjektör dahi ithal. Ancak bu dışarıya sürekli döviz vermek demek” şeklinde konuştu.

GAZİANTEP SANAYİCİSİNİN CİDDİ KATKISI OLUR

Türkiye’nin yerli ve milliye yönelmesinin önemine dikkat çeken Taşdoğan, Gazianteplilerin yapamayacağı ürün olmadığını vurguladı. Taşdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Ülkemizin özellikle son döviz dalgalanmasından sonra yaşadığı durumu Türkiye fırsata çeviriyor. Yerli ve milli üretime dönüyor. Bu da krizden aldığımız iyi bir ders. Bu anlamda da sağlık ürünlerinin, cihazlarının ve ekipmanlarının ülkemizde üretilmesi lazım, teşvik edilmesi lazım. Sağlık Bakanlığı’mızın bu ürünleri kullanmaya alması gerekiyor. Kanunlarda yüzde 20’ye kadar yerli üretim alması gerekiyor, fakat uygulanamıyor. Çünkü çoğu cihaz yerli üretimi olmadığı için dışarıdan alınıyor. Sağlıkta millileşme artmalıdır, savunma sanayimizde millileşme arttıkça terör olaylarında azalma oldu. Bunun katkısı gibi sağlık alanında da hızlı bir millileşmeye ihtiyacımız var. Birçok ürün Türkiye’de yapılabilir, hatta Gaziantep’te yapamayacağımız ürün yok. Devletin desteği olursa Gaziantep sanayicileri hem savunma sanayisinde hem de sağlık sanayisinde çok ciddi katkılar verecektir”

ÜRETİMİN MİLLİLEŞMESİ ÖNEMLİ

Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, konuya ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada, sağlık hizmetlerinde millileşme ve yerlileşmenin şart olduğunu söyledi. Halk Sağlığı Günleri'nin bu yılki temasının "Sağlıkta Millileşme ve Yerlileşme" olduğuna işaret eden Sağlık-Sen Şube Başkanı Arayıcı, "Millilik ve yerlilik hedeflerinin, Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltarak maddi gücünü tahkim etme arayışından çok daha öte bir değeri olduğuna inanıyorum. Sağlıkta ve hayatın bütün alanlarında üretimin millileşmesi, insan merkezli medeniyet anlayışlarının bu kadim topraklarda yeniden şahlanışıdır" şeklinde açıklamada bulundu.

DEVRİM GERÇEKLEŞTİRDİK

Türkiye’nin sağlıkta adeta bir devrim gerçekleştirdiğinin altını çizen Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Arayıcı, Türkiye’nin başarısının dünyanın bir çok ülkesi tarafından örnek olarak alındığını vurguladı. Arayıcı, "Türkiye, sadece ülkemizde değil dost ve kardeş pek çok ülkeye götürdüğü sağlık hizmetleriyle de küresel vizyonunu, insanlık davasını ortaya koymuştur" diye konuştu.

KENDİMİZ ÜRETMELİYİZ

Başkan Arayıcı, şöyle devam etti: “Sağlıkta dünyanın hiçbir ülkesinin başaramadığı reformları gerçekleştirdik. Şimdi millileşme ve yerelleşme zamanı. Açıklanan rakamlara göre tıbbi malzeme ve sarf malzemelerinin sadece yüzde 20’si Türkiye’de üretiliyor. İlaç ve sarf malzemelerinin toplam sağlık hizmetleri içindeki payı ise yüzde 30 civarında bulunuyor. Bunları kendimiz üretmeliyiz. Ayrıca sağlıkla ilgili teknolojiyi de kendimiz üretmeliyiz. Ülkemizin her alanda dışa bağımlılığını azaltmanın gayreti içerisinde olmalıyız. Sağlık-Sen olarak bu böyle bir konuya öncülük ettiğimiz için de gururluyuz.” (NEVRE SARAÇ)

8.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin