GAZİNİN SANCAĞI GAZİ ŞEHİRDE

GAZİNİN SANCAĞI GAZİ ŞEHİRDE

GTO ATATÜRK’ÜN SANCAĞINI SATIN ALARAK MÜZEYE HİBE ETTİ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş yılları boyunca yanında taşıdığı sancağı Gaziantep Ticaret Odası tarafından satın alındı. Gaziantep Ticaret Odası Gazi’nin sancağını Gazi şehre sergilenmek üzere hediye edildi. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, “Bu gurur yalnızca Gaziantep Ticaret Odası’nın değil, Gaziantep’te iş ve aş üreten, istihdam sağlayan, ‘Ben Gaziantepliyim’ diyen herkesin gururu olacak bir müjde” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş yıllarında yanından hiç ayırmadığı, üzerinde Saff, Fetih ve Ali İmran Surelerinin yazılı bulunduğu sancak Gaziantep Ticaret Odası tarafından çıkarıldığı müzayedede satın alındı. Gazi şehre yakışan sancağın kente getirilmesini basın toplantısı ile müjdeleyen GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, “Bu gurur yalnızca Gaziantep Ticaret Odası’nın değil, Gaziantep’te iş ve aş üreten, istihdam sağlayan, ‘Ben Gaziantepliyim’ diyen herkesin gururu olacak bir müjde. 122 yıllık köklü kuruluş yaşamı yalnızca ekonomiden ibaret görmemiştir. Kalkınmak demek bir toplumun kültürel, ekonomik ve sosyal gelişiminin bütünlüğüdür. Bizim gibi kurumlarda bu durumda ülkesine ve şehrine faydalı olur. Şehir başarıyor, tüm şehir birlikte yükseliyor. Gaziantep olarak biz olduğumuz için başarıyı yakalıyoruz. Bugüne kadar Gaziantep’in kurtuluş mücadelesinde, gastronomisine, sporuna, el sanatlarına kadar birçok alanda çalışmalara ve ilklere imza attık. Bugün büyük bir onur paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

SANCAK PANAROMA MÜZESİNDE SERGİLENECEK

GTO tarafından hibe edilerek 25 Aralık Panorama Müzesi’nde sergilenecek olan sancağın önemine dikkat çeken Yıldırım, “Türk Milleti olarak, tüm zorluklara, acılara dayanma gücünü aldığımız kaynak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, küllerinden yeniden doğmuş bir şehiriz. Gaziantep Ticaret Odası olarak Milletimizin küllerinden doğuşunun bir sembolünü şehrimize kazandırıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm cephelerde yanında taşıdığı sancak, üzerinde “Allah’tan gelen fetih yakındır” ayeti yer alıyor. Bunun yanı sıra sancak üzerinde Saff Suresi, Fetih Suresi ve Ali İmran Sürelerinin ayetleri yer alıyor. Bu sancağı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İzmir’in Kurtuluşu’nun ardından Latife Hanım’a hediye etmiştir. Sancağın sahibi tarafından geliri kız öğrencilere eğitimine harcanması amacıyla hayata geçirilen Anadolu Bursiyerleri Projesi’ne aktarılmak üzere müzayedeye çıkarıldı. Bu sancağı Gazişehrimize kazandırmayı bir borç bildik. Meclis üyemiz Sıtkı Severoğlu’nun bilgilendirmesi ile birlikte bu sancak GTO Yönetim Kurulu kararıyla alındı. GTO Meclisi onayı ile 25 Aralık Panorama Müzesi’nde sergilenmek üzere hibe edilecek. Bize göre Gazi’nin sancağı Gazi Şehre yakışırdı. Gazi’nin sancağını Gaziantep Ticaret Odası tarafından Gazi Şehrimize armağan ediyoruz” ifadelerine yer verdi. (NEVRE SARAÇ)

27.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin