GENÇLERE İSTİHDAM KAPISI

GENÇLERE İSTİHDAM KAPISI

Gaziantep İŞKUR İl Müdürü Siraç Ekin, İpekyolu Kariyer Fuarı’nda öğrencilere ‘Türkiye’de İstihdam ve Meslek Edindirme Olanakları’ isimli seminer verdi. Ekin, mezun olacak öğrencilere iş başı yapmalarına yardımcı olacak ve mesleki becerilerini geliştirmelerine yönelik programlar hakkında detaylı bilgi verdi. Ekin, “ Genç istihdamı Gaziantep için önemli. Hem istihdama destek olmak hem de istihdamın sürekliliğini sağlamaya yönelik programlar uyguluyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Gaziantep Üniversitesi ev sahipliğinde geçtiğimiz gün açılışı yapılan İpekyolu Kariyer Fuarı’na öğrencilerin ilgisi büyüktü. İŞKUR Gaziantep İl Müdürü Siraç Ekin, fuarın son gününde ‘Türkiye’de İstihdam ve Meslek Edindirme Olanakları’ isimli seminer verdi. Ekin, öğrencilerin mezun olduktan sonra İŞKUR aracılığıyla yararlanabilecekleri projeleri anlattı. Ekin, nitelikli iş gücü yetiştirilmesine yönelik; İşbaşı Eğitim Programı, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme Protokolü, Kadın İstihdamına Çocuk Bakım Desteği, İşe İlk Adım Projesi, Yükseköğretim Öğrencilerine Yönelik TYP Uygulaması programlarının Gaziantep’te uygulandığını kaydetti. İstihdam yaratmanın yanı sıra istihdamı korumanın da önemine vurgu yapan Ekin, “İstihdamın korunması amacıyla birçok programı uyguluyoruz. Kısa Çalışma Uygulaması adı altında sunduğumuz destek işyerindeki haftalık çalışma süresinin önemli ölçüde artırılması veya durdurulması halinde uygulanır ödeme çalışılmayan dönem için doğrudan gerekli prim şartlarını taşıyan işçiye yapılır, işverene bir ödeme yapılmaz” dedi.

İŞKUR HİZMETLERİNİN ERİŞİLEBİLİRLİĞİNİN ARTIYOR

İŞKUR Artı Hizmet Noktası’nın önemine vurgu yapan Ekin, “ Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) işbirliğinde yürütmekte olduğumuz “İŞKUR’un Kurumsal Kapasitesinin Desteklenmesi Projesi” kapsamında İŞKUR hizmetlerinin erişilebilirliğinin arttırılması amacıyla, Gaziantep Üniversitesi işbirliğinde, kampüs içerisinde İŞKUR artı hizmet noktası(Plus Ofis) oluşturulmuş olup, faaliyete hazır hale gelmiştir. Üniversite öğrencileri İŞKUR hizmet binasına gelmeden her türlü İŞKUR hizmetini bu noktadan alabilmektedir” ifadelerine yer verdi.

HEDEF: 32 BİN 432 İŞE YERLEŞTİRME

Seminerde 2018 yılı faaliyetlerini ve hedef gerçekleşme oranlarını açıklayan Ekin, 20196 yılı hedeflerine ilişkin de bilgiler verdi. Ekin, “2019 yılında özel sektörde işe yerleştirme hedefimiz 32 bin 432, özel sektörde kadın işe yerleştirme hedefimiz 10 bin 31,  özel sektörde genç işe yerleştirme hedefimiz 10 bin 763’tür. Şehrimizde önemli bir yere sahip olan ve istihdamların destekçisi olduğumuz engelli bireyler için 2019 yılı işe yerleştirme hedefimiz bin 583’tür. Danışmanlık alanında toplam 124 bin 937 görüşme yapmayı hedefliyoruz” dedi. (NEVRE SARAÇ)

12.04.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin