GIDA ÜRETİCİLERİNE SIKI DENETİM

GIDA ÜRETİCİLERİNE SIKI DENETİM

Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, ramazan ayı boyunca ve bayram süresince 2 bin 247 gıda firmasına denetim yaptıklarını belirterek denetimlerin Kurban Bayramı’nda da devam edeceğini söyledi. Karayılan, “Halkın sağlığı bizim için önemli” dedi.

 Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, Ramazan ayı ve bayramı döneminde gerçekleştirdikleri denetimleri gazetemize açıkladı. Karayılan, denetim sayılarının gün geçtikçe arttığını belirterek, “Ramazanda tüketim artışını fırsat bilerek uygun olmayan, sağlıksız gıda ürünlerinin üretim ve satışını yapmak isteyenlere göz açtırmamak için elimizden geleni yaptık. Gıdaların üretim aşamasından sofraya gelişine kadar her aşamada gıda güvenilirliğinin sağlanmasına yönelik çalışmaları kesintisiz sürdürüyoruz. Ramazan ayı içerisinde toptan gıda satış yerleri başta olmak üzere, unlu mamuller üretim ve satış yerleri ile gıda üreten, satan ve depolayan tüm işletmelere, toplu tüketim yerleri ve otellere yönelik ek denetimler yapılmak için ekipler oluşturduk. İlimizde özellikle iftar menüleri hazırlayan lokanta-restoran ve otellerde güvenli bir şekilde sağlıklı gıda tüketilmesi amacıyla çalışmalarımız devam etti. Müdürlüğümüz bünyesinde çalışan 38 Teknik Personelle, toplamda 14 araçla hafta sonu, iftar öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere Ramazan ayı boyunca 2 bin 247 denetim yapılarak 78 adet numune alımı gerçekleştirdik. Denetimlerde bu yıl içerisinde 16 işletmeye toplam 168 bin 590 TL idari para cezası kararı kesildi. Ramazan ayında gerçekleşen bu denetimler, aynı sıklıkta kurban bayramı döneminde de gerçekleşecek” dedi.

 ŞİKAYETLER ALO GIDA 174’E

 Karayılan, “Ramazan Paketi” adı altında çeşitli gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı işyerlerine yönelik denetimlerde de gıdaların son tüketim tarihiyle etiket bilgilerinin kontrol edildiğini bildirdi. Yıl boyunca yapılan riske dayalı, Alo Gıda 174 hattı şikayetleri, şüpheli gıda zehirlenmeleri ve diğer şikayet ve ihbarlar üzerine yapılan denetimlerin yanı sıra, ramazan ayında da gece denetimleri yaptıklarını dile getiren Karayılan, "5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği ; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemeleri üreten işyerleri, gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile yem üretim, depolama ve satış yerlerinin denetimi Bakanlığımızın görevleri arasında olup, bu görev resmi kontrol görevlileri tarafından yürütülmektedir. Tüketicilerimizin herhangi bir olumsuz veya şüpheli durum ile karşılaşmaları halinde 7 gün 24 saat hizmet veren 174 Alo Gıda Hattına ilave olarak İl Müdürlüğümüz tarafından oluşturulan whatsapp öneri, şikayet ve ihbar hattı şikayetlerini bildirmeleri yeterlidir" ifadelerine yer verdi.

 

 

 

22.07.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin