GİZLİ CENNET: HABEŞ KANYONU

GİZLİ CENNET: HABEŞ KANYONU

Gaziantep’in Araban ilçesinde doğal güzelliği, kendine özgü tabiatı ile göz dolduran Habeş Kanyonu, doğaseverleri ağırladı. Doğa yürüyüşü tutkunlarının gözdesi olan kanyonda yürüyüş gerçekleştiren Vali Davut Gül, “Gaziantep'in her köşesinde ayrı bir doğal güzellik karşımıza çıkıyor. Gizli Cennet Habeş Kanyonu doğaseverleri bekliyor” dedi.

 

Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, doğa yürüyüşü tutkunlarının gözdesi olan Habeş Kanyonu’nda doğaseverlerle birlikte yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte kanyonun güzelliklerine dikkat çeken Vali Gül, “Güne Araban Habeş kanyonunda yürüyüşle başlıyoruz; 8.5 km uzunluğundaki kanyon bizi Fırat’la buluşturacak. Gaziantep'in her köşesinde ayrı bir doğal güzellik karşımıza çıkıyor. Araban ilçemizde bulunan Habeş Kanyonu, ise bunlardan sadece bir tanesi. Gizli Cennet Habeş Kanyonu doğaseverleri bekliyor” ifadelerine yer verdi.

GAZİANTEP’İN GİZLİ GÜZELLİKLERİNDEN BİRİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Valimiz Davut Gül, Milletvekilimiz Mehmet Erdoğan ve arkadaşlarımızla birlikte Pazar günü sabah erkenden yollara düştük. Hedefimiz Gaziantep’in gizli güzelliklerinden biri. Bizimle birlikte tanıyın” dedi.

ARABAN’IN KADİM DAĞLARINDA YÜRÜDÜLER

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, yürüyüş etkinliğine ilişkin, “Araban’ın kadim dağlarındayız. Trekking yürüyüşümüzde doğa yolculuğumuz, engebeli arazilerde endemik çiçekler, keçi zibili, kayalıklara oyulmuş tarihi su kanalları içerisinde devam ediyor. Valimiz Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ve doğacılarla” dedi.

HABEŞ KANYONU

Bölge insanı tarafından “Habeş Deresi’’ olarak da anılan Fırat Nehri kıyısındaki Habeş Kanyonu, tarihi mimarisi ve özgün tabiatıyla eşi benzeri görülmemiş bir görsel şöleni ziyaretçilerine sunuyor. Dağcılık sporu için elverişli olan kanyonda yer yer 40 derece eğimli patikalar ve konaklama alanları yer alıyor. Karapınar Su Gözü kaynak suyu, Fırat Nehri'ne bağlanan Ardıl Çayı, Sıtma Pınar Çayı’nın birleştiği bölgedeki 8 bin 650 metre uzunluğundaki Habeş Kanyonu, Birecik Barajı'nın suyunun yükselmesinin ardından gündeme geldi.  (TÜLAY KARA)

 

25.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin