‘GÖNÜLLERE DOKUNDUK’

‘GÖNÜLLERE DOKUNDUK’

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, düzenlenen törenle engellilere tekerlekli sandalye, Baston ve sesli saat dağıttı. Törende konuşan Fatma Şahin, engellilere yönelik çalışmaların süreceğini belirterek, “Verdiğimiz bu destekle binlerce kardeşimizin yaşamına dokunduk ve en önemlisi gönlüne dokunduk” dedi.

 

 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı, engellilere 52 tekerlekli sandalye, beyaz baston ve sesli saat dağıttı. Belediye önünde düzenlenen törende konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’i engelli dostu bir şehre dönüştürmek için yola çıktıklarını söyledi.

 Engellilere dönük çalışmalara kendi kurumlarının içinde başladıklarını söyleyen ve Engelli Daire Başkanlığı gibi çok özel bir daire başkanlığının başına engelli bir kişiyi getirdiklerini aktaran Şahin, “Aslında burada başka bir şey söylemeye çalıştık. Sorunun temelinde empatinin çok önemli olduğunu bunu çözebilmemiz için bunu yaşayan birinin bunu en iyi anlayacağını ve en iyi çözümü üretebileceğini düşündük ve artık engellilerin yönetici olacağını, daire başkanı olacağını, genel sekreter olacağını, genel sekreter yardımcısı olacağını ispatlamak için bismillah dedik, bu şekilde bir yapı oluşturduk. Arkadaşımızı bu işin başına getirdik. Yaklaşık 3 buçuk yıldan beri eğitim, sağlık, ulaşılabilirlik ve istihdam alanında, 4 önemli alanda çok önemli engelli projelerini  hayata geçirmeye başladık” dedi.  

 “HER ŞEYİ SİZİN İÇİN YAPIYORUZ”

 Engellilerin en büyük  sorununu olan kaldırımlar, yollar, bastonalar, gören gözler akıllı duraklar, gibi Türkiye’ye örnek projelerin hayata geçirdiklerini belirten Şahin, “Gördüğümüz sizin en temel ihtiyaçlarınız medikal ihtiyaçlarınızdır. Bunun ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu gördük ve talimat verdik.  Bununla ilgili de yaklaşık 2 bin kardeşimizin ihtiyacını giderecek şekilde çalışmayı tamamlamış olduk. Her şeyi sizin için yapıyoruz. Önünüzdeki engelleri kaldırmak için yapıyoruz. İstiyoruz ki eşrefi mahlukat olarak doğan, yaratılmışların en üstünü olarak doğan insanımızın önünde hiçbir engel kalmasın, yaşam kalitesi yükselsin” şeklinde konuştu.  

 

“ENGELLİLERİN GÖNLÜNE DOKUNDUK”

Şahin konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Bundan önce yaptıklarımız gibi bundan sonraki yapacaklarımız da engelli dostu olmak, engelsiz şehir olmak ve gönüllerde engelleri kaldırarak bütün kardeşlerimizle bir ve beraber, engelli engelsiz, bu şehrin yaşam kalitesini yükseltmek. Bunu için bir aradayız. Bu konuda en büyük talebin konut olduğunu biliyoruz. Engelli bir kardeşimizin konuttaki evinin düzenlemesi konut sahibi olabilmesi için daha ne tür şartlar oluşturmak gerekiyor, bunun çalışmasını yaparak buraya geldik. Önümüzdeki hafta Toplu Konut İdaresi başkanlığına gideceğiz. Burada daha neler yapabiliriz, nasıl bu gücümüzü size kullanabiliriz, bunun çalışmasını yapacağız. Ama şunu bilin; Verdiğimiz bu destekle binlerce kardeşimizin yaşamına dokunduk ve en önemlisi gönlüne dokunduk.”

 Törende konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire başkanı Yusuf Çelebi de engellilerin haklarını bilmesi ve bu hakları kullanması gerektiğinin altını çizerek, “Kimse size sadaka kültürü ile yardım etmiyor. Bu dağıtacağımız medikal malzemelerin sizin hakkınız olduğunu bilmenizi istiyorum. Kimse size acıyarak bu sandalyeleri bu medikal malzemelerini vermiyor. Vizyon ve misyon sahibi oldukları için, haklarınızı bildikleri için haklarınızı size doğrudan veriyorlar” ifadelerini kullandı.

 

3.08.2017 (Sinan ŞAHİN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin