GÖZEK’TEN KOBİLERE MÜJDE

GÖZEK’TEN KOBİLERE MÜJDE

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından Kobilere verilen desteklerden, yürütülen davalar nedeniyle uzun süredir faydalanamayan firma sahipleri, artık dava süreci devam ederken de desteklerden faydalanabilecek. KOSGEB İl Müdürü Sadık Gözek, konuya ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada, “Gaziantep’te 2011-2012 yılları arasında KOSGEB Proje Destek Programından dolayı KOSGEB ile davalık olup desteklerden faydalanamayan çok sayıda işletme vardı. Bu işletmelerle ilgili, Türkiye’deki işletmelerin tamamını kapsayan bir değişiklik yapıldı. KOSGEB uygunsuzluk yönergesi değiştirildi, yönergeye istinaden işletmeler özel bir taahhütname vererek KOSGEB’in diğer desteklerinden faydalanmaya devam edebilecekler“ dedi.

Gözek, KOSGEB ile davası bulunduğu için, KOSGEB tarafından Kobilere verilen desteklerden yararlanamayan firmalara ilişkin müjde verdi. KOSGEB ile davası bulunan işletmelerin de desteklerden faydalanabileceğini aktaran Gözek, başvuru sürecinin başladığını belirtti. Gözek, “Normalde KOSGEB’in uygunsuzluk yönergesine istinaden KOSGEB ile davalık durumda olan işletmeler KOSGEB sisteminden pasif hale getiriliyor. Bu sadece Gaziantep ilindeki işletmeler için geçerli değil, Türkiye genelindeki işletmeler için geçerliydi. Dolayısıyla bu şartlardaki firmalar KOSGEB’in desteklerinden faydalanmıyorlardı. Gaziantep’te 2011-2012 yılları arasında KOSGEB Proje Destek Programından dolayı KOSGEB ile davalık olup desteklerden faydalanamayan çok sayıda işletme vardı. Bu işletmelerle ilgili, Türkiye’deki işletmelerin tamamını kapsayan bir değişiklik yapıldı. KOSGEB uygunsuzluk yönergesi değiştirildi, yönergeye istinaden işletmeler özel bir taahhütname vererek KOSGEB’in diğer desteklerinden faydalanmaya devam edebilecekler. Mahkeme süreçleri devam ederken KOSGEB desteklerinden de yararlanabilecekler. Gaziantep Ticaret Odası bu konuda öncülük yaptı. Toplamda Gaziantep’te 200’e yakın işletme bu durumdaydı ve şuan KOSGEB desteklerinden faydalanabilirler. Başvurular başladı, KOSGEB veri tabanına kayıtlarını yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

KOBİ TANIMI DEĞİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Kobi tanımı değiştirilerek daha geniş bir tanım ele alındı. Önceden ciro rakamı daha düşükken şuanda 125 Milyon ve altında cirosu bulunan işletmeler KOSGEB desteklerinden faydalanabilecekler. KOSGEB İl Müdürü Sadık Gözek, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “KOSGEB yeni dönemde farklı destek programlarıyla işletmelere destek vermeye devam edecek. Özellikle Kobilere yönelik desteklerimiz sürecek. Geçtiğimiz günlerde kobi tanımı değişti. Ciro rakamı daha düşükken şuanda 125 Milyon ve altında cirosu işletmeler KOSGEB desteklerinden faydalanabilecekler” dedi.

KOBİGEL’E BÜYÜK İLGİ

Gözek, KOBİGEL Projesine ilişkin yaptığı açıklamada “KOBİGEL’e çok ciddi anlamda başvuru var. Bu yıl yeni bir çağrıya çıktık. Son birkaç yılda KOBİGEL’e yoğun talep görüyoruz. Son çağrımızda 100 civarında başvuru aldık. Bu konuda eksikleri olmayan işletmeler kurum tarafından değerlendiriliyor, mevzuata uygun olan işletmeler destek kapsamına alınıyor. Yeni başvurular alındı. Ekim sonuna kadar başvuruları sonuçlandıracağız” diye konuştu. 

10.07.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin