GURUR GÜNÜMÜZ

GURUR GÜNÜMÜZ

Gazi şehre Gazilik unvanının verilişinin 98.yıldönümü 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Törende konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, “Gaziantep’imize Gazilik unvanının verilmesinin 98.yıldönümünde bir aradayız. Birçok şehir birçok şeyi hak ediyor. Ama Gazilik unvanını Dünya’da bu kadar hak eden başka şehir yok. Önünde Gazi olan başka bir şehir de yok. Antep savunmasında nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sini şehit veren ve kalanların gazi olduğu, bu gaziliğinin de TBMM tarafından ispatlandığı şehir Gaziantep” dedi.

Gaziantep’e gazilik unvanı verilişinin 98.yıldönümü dolayısıyla 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda tören düzenlendi. Törene Gaziantep Valisi Davut Gül, MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şefik Atak, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, gaziler ve öğrenciler katıldı. Törende konuşma yapan Vali Davut Gül, Gazilik unvanı verilen tek şehrin Gaziantep olduğunu belirterek, “Gaziantep’imize Gazilik unvanının verilmesinin 98.yıldönümünde bir aradayız. Birçok şehir birçok şeyi hak ediyor. Ama Gazilik unvanını Dünya’da bu kadar hak eden başka şehir yok. Önünde Gazi olan başka bir şehir de yok. Antep savunmasında nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sini şehit veren ve kalanların gazi olduğu, bu gaziliğinin de TBMM tarafından ispatlandığı şehir Gaziantep. Antep Savunmasında şehit düşen, gazi olan ve şehrimize bu unvanı veren o dönemki TBMM kıymetli üyelerine Allah’tan rahmet diliyorum. Gaziantep savunması usulen yapılan bir savunma değil. Gaziantep Savunması ikinci bir Çanakkale’dir. Başta Gaziantepliler olmak üzere, Türkiye’nin her tarafında Büyükşehir Belediyemizin Panorama Müzesi’nde Şahin Bey’in, Şehit Kamil’in mücadelesini görmesi lazım” ifadelerine yer verdi.

ŞEHİT KAMİL’İN, ŞAHİN BEY’İN TEMSİLCİLERİYİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, törende yaptığı açıklamada, “Çok onurluyuz, çok gururluyuz. Yıl 1921, milletin aynası olan milletin meclisi Gazi Şehir için özel olarak toplanıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığında Gazi Şehre ‘Ayıntab-ı Gazi’ denen özel bir oturum yapılıyor. İşte bu ecdadın, bu tarihin temsilcileri olarak onur duyuyoruz, şeref duyuyoruz. Bu geçmişten aldığımız ilhamla, ışıkla yolumuza devam ediyoruz. Gazilik cesaret ister, şehitlik iman ister. Gazilik kahramanlık ister, kahramanlık ölmek ve geri dönememek ister. O yüzden bizim bu aldığımız güç, 15 Temmuz’da Demokrasi Meydanı’nda yeniden göstermiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemiş olduğu dahili ve harici düşmanların ne olduğunu o gece bu millet yeniden görmüş, 1921’deki ruhla Demokrasi Meydanı’na gelmiş, Kürdüyle Türküyle Alevisiyle Sünnisiyle hep birlikte tek bayrak, tek vatan, tek millet, tek devlet için el ele vermiştir. Biz 1921’i unutmadık. Geçmişimizi unutmadık. Biz sizin oyunlarınızı boza, tuzakları boza boza ilelebet yürüyeceğiz dedik. Evladının üzerindeki battaniyeyi alıp cephaneyi örten kadınları asla unutmadık. Nene Hatun’un temsilcileriyiz. Kara Fatma’nın temsilcileriyiz. Şehit Kamil’in, Şahin Bey’in temsilcileriyiz. Unutmayacağız, unutturmayacağız. 10 Ağustos’taki ekonomik saldırılara karşı işte bu kahraman iş dünyasının temsilcileri, milli savunma ile birlikte çarkları döndürdüler. İhracatımızı, ekonomimizi güçlü bir şekilde muhafaza ettiler. Bu coğrafyada güçlü olacağız. Bu coğrafyada binlerce yıllık geçmişimiz var, tarihimiz var. Bu coğrafyanın geleceği bizim ellerimizde. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur” dedi.

Törende 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na Törene Gaziantep Valisi Davut Gül, MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şefik Atak tarafından çelenk bırakıldı. (NEVRE SARAÇ)

8.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin