‘HAKKINIZI HELAL EDİN!’

‘HAKKINIZI HELAL EDİN!’

Vatan Mahallesi’nde yaşayan 9 yaşındaki hipertansiyon hastası Ayşe Gizem’in ailesi, kızlarının tedavisi için gereken 14 bin TL’yi denkleştiremedi. Sağ böbreği iflas eden ve sol böbreğinin 3’te 1’i işlevini yitiren Ayşe Gizem, artık ümidinin kalmadığını belirterek ailesinin yüreğini parçalayan o cümleyi kurdu; “Hakkınızı helal edin”.

7 yaşında hipertansiyon rahatsızlığı ortaya çıkan ve 2 yılda sağ böbreği iflas eden, sol böbreği ise 3’te 1 oranında işlevini yitiren 4 çocuklu ailenin tek kızı Ayşe Gizem Çevik’in tedavisi için gerekli olan 14 bin TL bulunamadı. Vatan Mahallesi’nde tek göz odada yaşayan Çevik ailesi, gözlerinin önünde eriyen çocukları Ayşe Gizem’in tedavisi için yetkililerden yardım istedi. Baba Mustafa Çevik, 2 yıl önce baş ağrısı ile başlayan hipertansiyon rahatsızlığı sonrası kızlarının hayatının karardığını belirterek, “ Kızım 7 yaşındayken bir gün okuldan geldiğinde başının ağrıdığını söyledi. Birkaç hastaneye götürdük en sonunda hipertansiyon dediler. Şuan kızımın sağ böbreği iflas etti, sol böbreği 3’te 1 oranında işlevini yitirdi, gözündeki görme bezleri yırtıldı. Astım hastası olduğum için çalışamıyorum. Kızımın hayata bağlanabilmesi için hastaneye yatırmamız gerek. Yetkililerden yardım istiyorum” dedi.

TEDAVİ İÇİN GEREKEN CİHAZLAR ANKARA’DA VAR

Kızları Ayşe Gizem’i Gaziantep’teki bütün hastanelere götürdüklerini fakat hastalığı için gereken cihazların bulunamadığını belirten Baba Çevik, “ Kızımın rahatsızlığını öğrendikten sonra Gaziantep’teki hastanelere başvurduk. En sonunda bir özel hastane, tedavi için gereken cihazların Gaziantep’te bulunmadığını söyleyip, Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yönlendirdiler” şeklinde konuştu.

DÜŞENİN DOSTU OLMAZMIŞ

Kızını Ankara’ya götürmek için komşularından yardım istediğini söyleyen Baba Çevik, “ Komşularımızdan aldığımız paralarla Ankara’ya gittik. Yardım edebilecek akrabalarımız yok muydu, vardı. Allah kimseyi düşürmesin, düşenin dostu olmazmış. Komşularımız olmasaydı Ankara’ya götürüp kızımın Ankara’da tedavi olabileceğini bile bilemezdim. Ama şimdi kızımı 13 Ocak günü Ankara’ya götürmem için 14 bin TL’ye ihtiyacımız var. Bulamıyoruz. Tek isteğimiz devlet büyüklerimizin, belediye başkanlarımızın, işadamlarımızın sadece tedavi için gereken parada bize destek olmaları. Kızımın hayata bağlanabilmesi için bu umuda ihtiyacımız var” diye ekledi.

CİĞERİMİZ PARÇALANIYOR

Eşi Elif Çevik’in bir halı fabrikasında çalıştığını kaydeden Baba Çevik, “ Eşim çalışmasaydı aç kalırdık. Astım hastası olduğum için çalışamıyorum. Kızımızın bu hastalığı hepimizi perişan etti. Tek göz odalı evde rutubetin içinde yaşıyoruz. Durumumuzdan şikayet etmiyorum, çok şükür. Ama kızımın iyileşmesi için de elimizden hiçbir şey gelmiyor. Ciğerimiz parçalanıyor. Tek çare hastaneye götürmek, bunun için de yetkililerden yardım istiyorum” dedi.

 

 

9.01.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin