‘HALKIMIZ İÇİN HALKIMIZLA BİRLİKTE YAPIYORUZ’

‘HALKIMIZ İÇİN HALKIMIZLA BİRLİKTE YAPIYORUZ’

Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayının 1. Birleşim toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya başkanlık eden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, stadyumun yerine yapılacak olan meydan için,“ Projeleri hazırlayıp halka sunalım. Halkımız için halkımızla birlikte yapıyoruz. Herkesin kendi hassasiyetini yansıttığı, herkesin hayat bulduğu bir meydana bu şehrin ihtiyacı var” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayının 1. Birleşim toplantısı Fatma Şahin başkanlığında yapıldı. Mecliste gündeme alınan 106 madde oy birliği ile kabul edilirken, Şahin; stadyumun yerine yapılacak olan meydan, 100. Yıl Parkı’nın korunması konularına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Şahin, Meydan çalışmasında sunulan ön taslağın şehrin hassasiyetine uygun olmadığı için yasal haklarını kullandıklarını belirterek, “ön taslak geldiğinde şehrin hassasiyetine uygun bir çalışma olmadığı görüldüğünden dolayı, TOKİ Başkanımız kafeterya, alışveriş merkezi meclis kararının alınması gerektiğini belirtti. Fakat komisyona gittiği zaman buradaki meydanın 10 dönüme düştüğü ve burada AVM yapılacağı ile ilgili planda olmayan şeylerin konuşulduğunu görür görmez biz yasal hakkımızı kullanarak meclise çektik. Çünkü toplumu doğru bilgilendirmemiz ve daha iyi istişare yaparak herkesin memnun kalacağı bir çalışmanın yapılması gerektiğini düşündük. TOKİ Başkanımız ile konuştuk, 15 gün içerisinde şehrimizde ağırlamayı planlıyoruz. Başarabilirsek bir trampayla bunu tamamen yerelin eline alacak ve kentsel tasarımını buna göre yapacağı bir çalışmayı arzu ediyoruz” dedi.

‘HERKESİN HAYAT BULDUĞU MEYDANA İHTİYACIMIZ VAR’

Devlet kurumlarının şehre açılması gerektiğini kaydeden Şahin, “Hem ulaşım hem güvenlik açısından devlet hizmetlerinin açılması gerekiyor. Aşırı bir sıkışma var. bu da belediyeler olarak bizi yoruyor. Valiliğimizin Fevzi Çakmak Karayollarının içerisinde butik bir valilik olarak taşınması, buradaki valilik binamızın da yıkılarak meydana dahil edilmesi, meydanı daha bütüncül bir tasarım üzerine yeni bir alanının oluşmasına neden oldu. Valiliğimizi taşıdığımız zaman yaklaşık 250 dönüm bir meydan alanımız oluyor. Önce bir metodoloji belirlemeye karar verdik. ‘Yaşayan meydan’ kavramından kim ne bekliyor? Çocuk, kadın, engelli ne bekliyor? Buraya neden gelsinler? Demokrasi Meydanı’mız çok az kullanılıyor, istediğimiz fonksiyonda değil. Önemli günlerde gidiyoruz orada resmi programlarımızı uygulayıp dönüyoruz. Dünyadaki meydanlara baktığınız zaman meydanın bir çekim gücünün olması lazım. İnsanları meydana getirmemiz gerekiyor. Bu için ne gerekiyorsa bir çalıştay düzenleyelim. Belediyeler, STK’lar, gönüllü kuruluşlarla yaptığımız istişarelerle herkesin içinde olduğu bir çalıştayı yapalım, analizlerimizi çıkaralım. Projeleri hazırlayıp halka sunalım. Halkımız için halkımızla birlikte yapıyoruz. Herkesin kendi hassasiyetini yansıttığı, herkesin hayat bulduğu bir meydana bu şehrin ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

GÖREVE KARADAĞ SEÇİLDİ

Sağlık problemleri nedeniyle Büyükşehir Belediye Meclisi 2. Başkanvekilliğinden ve meclis üyeliğinden istifa eden Mehmet Yetkinşekerci’nin yerine gelecek isim meclis gündeminin 1.maddesinde seçildi. Büyükşehir Belediye Meclisi 2. Başkanvekilliği görevine Büyükşehir Belediye Başkanvekili Latif Karadağ seçildi.

 

YEŞİLİ KORUYARAK ÇALIŞMALARA DEVAM

Meclis gündeminin 99.maddesinde yer alan Yüzüncü Yıl Kültür Parkı’nın devamında yer alan arazinin trampa yapılmasına ilişkin Şahin, “Yüzüncü Yıl Parkı’nda mümkün olduğu kadar kamulaştırmayı artırarak, yeşil alanı koruyarak devam etme kararlılığımızı gösteriyoruz. Bu konuda bize de bir bilgi geldi, bu konuda talimat verdik. Buna uymayan kim varsa gereken yapılaşacaktır. Yüzüncü Yılı korumak bizim boynumuzun borcudur. Bu maddede bunun göstergesidir. Kamulaştırmayı artırarak orayı olduğu gibi koruyarak götürmenin duruşudur.” 

‘KARARI SONUNA KADAR DESTEKLİYORUZ’

Meclis oturumunun sonunda yaptığı konuşmada Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekâtı’nın şehir, bölge ve ülke sınırlarının korunması açısından önemine dikkat çeken Şahin, “ Önceden 2 patlama yaşamış bir şehiriz. Terör örgütleri ile yıllardır mücadele etmiş bir şehiriz. Hem Suriye’nin toprak bütünlüğü hem şehrimizin, bölgemizin, ülkemizin sınır güvenliği açısından Birleşmiş Milletler’in 51.maddesine ve uluslararası hukuka uygun bir şekilde bu çalışmalar güçlü bir şekilde devam edecek ve sonuçlanacak. Cerablus’a ilk gittiğimde DEAŞ’tan yeni temizlenmişti. Karanlık, suyu ve elektriği olmayan, tamamen ölü bir ilçeden bizim ve hükümetimizin verdiği desteklerle 15 gün içerisinde 3 bin olan Cerablus’un nüfusu 50 bine çıktı. Hayat normalleşti, güvenli bölge tesis edilir edilmez insanlar toprağına, vatanına, evine döndü. El Bab’da okul onarım işine girdik, 70 kamyon temizlik yaptık. Bütün bunların sonunda esnafın hızlı bir şekilde dükkanını açtığını, halkın yeniden oraya dönmeye başladığını gördük. Bizim açımızdan PKK ve DEAŞ’lı terör örgütleriyle komşu olup, sınır güvenliğimizde sorun yaşamaktansa gerçek komşularımızın vatanına dönmeleri hem güvenliğimiz açısından hem sürdürülebilirlik açısından, hem de bölgenin gücünün hafifletilmesi açısından çok önemli. Elbette bölgemiz için çok önemli ama bizim şehrimiz için de bir o kadar önemli. Zeytin Dalı Harekatı’nda Mehmetçiğimize sonuna kadar güveniyoruz. Bunun sonucunda da Cerablus örneğindeki gibi binlerce insanın vatanına Afrin’e dönmesini bekliyoruz. Ülkemizdeki mültecilerin dönemsiyle birlikte bölgenin de her yönden daha rahatlayacağı geri dönüşün de hızlı bir şekilde yapıldığı zaman belediyecilik hizmeti açısından da rahatlayacağımız bir dönemi beraberinde planlamış olacağız. Güvenli bölge, huzur koridoru açılmasını, hükümetimizin kararıyla başlatılmış bu kararı sonuna kadar destekliyoruz. Büyük millet olmak büyük kahramanlıklar gerektiriyor. Kahramanlarımızın sonuna kadar arkasındayız. Zor bir dönemden geçiyoruz. O yüzden burada hepimizin çok daha sıkı bir şekilde durması, partiler üstü bakması ev çok güçlü bir şekilde safları sıklaştırarak, işimizi iyi yaparak zor dönemden aydınlığa çıkmamızı sağlamamız gerekiyor” ifadelerine yer verdi

 

 

12.02.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin