HAYATA ‘MUCİZE’ TUTUNUŞ

HAYATA ‘MUCİZE’ TUTUNUŞ

25 Aralık Devlet Hastanesi, trafik kazası sonrası hastaya yaptığı mücadele ile mucizeyi hayata geçirdi. Beyin ile vücut arasındaki iletişimi sağlayan önemli yolların geçtiği boyunda kırıkla hastaneye gelen hastaya yemek borusu, soluk borusu ve şah damarının arasından girilerek ameliyat yapıldı. Ameliyat ekibinin riskli olmasına rağmen hayata bağladığı 19 yaşındaki hasta,  kendisiyle birebir ilgilenen hastane Başhekimi Op. Dr. Mehmet Emin Türk’e ve ameliyat ekibine minnettar olduğunu söyledi.

25 Aralık Devlet Hastanesine, trafik kazası sonrasında boyunda kırıkla hastaneye getirilen 19 yaşındaki gence umut oldu. Boynundaki kırığın omuriliğine baskı yaptığı ve bu sebeple ömür boyu felç kalma riski olan 19 yaşındaki hasta, hekimlerin, hemşirelerin ve ameliyat ekibinin uzun uğraşları ile ayağa kalkabildi. Hastane Başhekimi Op. Dr. Mehmet Emin Türk, hastanın  trafik kazası sonucu boynunda kırık oluştuğunu, kırığın omuriliğe zarar vermemesi için büyük çabalar sarf ettiklerini belirtti. Başhekim Türk, “ Hastamızın hayata tutunabilmesi için zorlu ameliyatı başarıyla tamamladık. Hastanemiz çalışanlarının büyük özveriyle hastayı hayata bağlaması gurur verici. Riskli bir ameliyatı hastanemizde başarıyla tamamlamak ve hastamızı ayağa kaldırmak bizleri mutlu ediyor. Hekimlerimiz ve ekibimizle gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

AMELİYAT OLMASAYDI OMURİLİK ZARAR GÖRECEKTİ

Ameliyat ekibinde yer alan 25 Aralık Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Sait Bilal ve Beyin Omurilik Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Teoman Özdemir, ameliyata ilişkin detayları gazetemize anlattı. Op. Dr. Bilal, hastanın araç içi trafik kazası sonrasında boynunda kırık oluştuğunu belirterek, “Araç içerisinde trafik kazası geçiren 19 yaşındaki hastamız, hastanemize geldiğinde genel durumu çok kötüydü. Bilinci kapalı şekilde gelen hastamızın sağ tarafında kısmi felç bulunuyordu. Yaptığımız tetkiklerde hastamızda beyin ödemi ve boyun kemiklerinden C5’de kırık mevcuttu. Kırıklar omuriliğe ileri derecede bası yapmaktaydı. Hastamızın genel durumu iyi olmadığı için 10 gün süreyle yoğun bakımda durumunu takip ettik. Durumu kısmen düzelince boyundaki kırığın omuriliğe daha fazla zarar vermemesi için çok beklemeden ameliyat yapmaya karar verdik. Bu tür ameliyatlar çok sık yapılan işlemler olmamakla beraber bizim hastanemizde de başarılı bir şekilde yapıldı. Ayrıca yapılan ameliyatla hastanın boynundaki kırıktan dolayı omuriliğinde oluşabilecek zararların ve sonucunda oluşabilecek el ve koldaki felçlerin önüne geçtik” şeklinde konuştu.

FELÇ RİSKİNİN ÖNÜNE GEÇİLDİ

Ameliyat sonrasında hastanın yoğun bakımda bir süre daha takibini yaptıklarını belirten Op. Dr. Bilal, “Yaptığımız ameliyatla hastanın ileride el ve kolda oluşabilecek felç durumunu da ortadan kaldırmış olduk. Bu tür ameliyatlar ekip işidir. Hastanemizde başarıyla yapılan bu ameliyatta beyin cerrahi ekibi, anestezi ve yoğun bakım ünitesinde anestezi ekibinin sıkı takibi sonucunda hastamız ayağa kalktı. Yaklaşık 4 saat süren ameliyatta 5 kişilik ekip görev aldı” ifadelerine yer verdi.

ŞAH DAMARIN DİBİNDE  ZORLU AMELİYAT

Böylesi zorlu ameliyatın hastanelerinde ilk defa gerçekleştiğini belirten Beyin Omurilik Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Teoman Özdemir, “Hastanemizde daha önce omurga kemiği çıkarılarak yapılan bir ameliyat mevcut değildi. Riskli bir ameliyattı. Bu ameliyat boynun ön tarafından yemek borusu, soluk borusu ve şah damarının arasından girilerek yapıldı. Omurga kemiğinin tamamen çıkarılması ve yerine yeni bir omurganın yapılması kolay değil. Eğer bu ameliyat yapılmasa hasta boyun hareketiyle mevcut olan durumunu kaybedip boyundan aşağısı felç kalabilirdi. Ameliyat sonrasında yapılan işlemin kaynaması adına hasta 1 hafta süreyle uyutuldu. Hastamızın şuan bilinci açık, sağ kolunda kısmi felci mevcut. Oturabilir durumda olan hastamızın önümüzdeki aylarda kol ve bacaklarını normal şekilde oynatabileceğini umuyoruz. Boyun kısmında konulan greflerin ve kafeslerin tamamen kaynayabilmesi için 1 aylık bir süreç gerekiyor. Bu nedenle hastayı boyun korsesiyle koruma altında tutuyoruz” ifadelerine yer verdi.

HASTANEYE TEŞEKKÜR ETTİ

19 yaşındaki hasta B.K. ise, kaza sonrasında hayata tutunmasına destek olan Hastane Başhekimi Op. Dr. Mehmet Emin Türk, Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Sait Bilal, Beyin Omurilik Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Teoman Özdemir ve ameliyat ekibine minnettar olduğunu belirtti. (NEVRE SARAÇ)

16.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin