HAYVANCILIK ÇIKMAZDA

HAYVANCILIK ÇIKMAZDA

Gaziantep Kasaplar ve Celepçiler Odası Başkan Vekili Ali Kılınç, et fiyatlarının geçtiğimiz yıl zamlanmadığını fakat yem fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirtti. Kılınç, sektör olarak çıkmaza girdiklerini belirterek, “Yem fiyatlarına yüzde 60-80 arasında zam gelirken ete yüzde 3-4 zam hem üreticileri, hem de kasapları mutlu etmiyor” dedi.

Gaziantep Kasaplar ve Celepçiler Odası Başkan Vekili Ali Kılınç, sektörün 2019 yılında yaşadığı sıkıntıyı ve 2020 yılından beklentilerini gazetemize anlattı. Kılınç, geçtiğimiz yıl et fiyatlarında değişiklik olmamasına rağmen yem fiyatlarının yüzde 50’den fazla arttığını duyurdu.  Kılınç, üreticilerin yem fiyatlarından memnun olmadığını aktararak, “Üreticiler yem fiyatlarından dertli. Mercimek samanı 1.80 TL., 1 TL’ye aldığımız arpa şuan 1.50 TL. Toprak Mahsulleri Ofisi koyun başı 3 Kilogram destek veriyor. Ofisin verdiği yetersiz kalıyor. Üreticiler yüzlerce koyunun bakımını yapıyor fakat sisteme kayıt da yaptırmadığı için uygun fiyatlardan destek de alamıyor” ifadelerine yer verdi.

KÜÇÜKBAŞLAR KİLO ALAMIYOR

Küçükbaş hayvanların yemi yeterince yiyemediği için kilo da alamadığını aktaran Kılınç, “Küçükbaş hayvanlar mevsimden dolayı çok fazla kilo alamıyor. Kış aylarında normalde küçükbaş hayvanlar yağmur olmasa kilo alırdı. Yemi de yeteri oranda alamadığı için kilo da alamıyor. Normal koşullarda 10 kilogram yem yiyen küçükbaş hayvan 500 gram kantarda kilo almış oluyordu” dedi.

KUYRUK YAĞI UCUZLADI

Geçtiğimiz yıl kurban bayramında kırmızı et ve kuyruk yağı fiyatlarını hatırlatan Kılınç, “Kurban bayramından sonra kuyruk yağı 50 TL, şuanda 34 TL civarında. Bu oranlar et fiyatına da yansıyor. Koyunların kuyruk bölgesi yaklaşık 10 kilogram civarında, kuyruk yağı ucuzladığı zaman küçükbaş hayvan fiyatı da düşüyor” şeklinde konuştu.

HAYVAN SAYISINDA SIKINTI YAŞAYABİLİRİZ

Kırmızı ete yaklaşık yüzde 4 oranında zam uygulandığını vurgulayan Kılınç, “Kırmızı ete geçtiğimiz hafta yüzde3-4 oranında zam geldi. Fakat artık hissedilir bir zam gelmesi gerekiyor. Bu zamlar maalesef yeterli değil. Yem fiyatlarına yüzde60-80 arasında zam gelirken ete yüzde 3-4 zam hem üreticileri, hem de kasapları mutlu etmiyor. Toptan satışta yüzde 3-4 zam oranı perakende sektöründe yüzde 12-13’ü karşılıyor. Küçükbaş hayvanlarımız daha olgunlaşmadan ihraç edildi. Şuanda hayvan sayısında sıkıntı yaşamıyoruz ama ileride bu küçükbaşların gitmesinin etkisini yaşayacağız. Katar’a 40-45 kilogramlık küçükbaş hayvanımız ihraç edildi. Eğer ülkede kalsaydı birkaç ay sonra 60-70 kilograma ulaşabilirdi” dedi. (NEVRE SARAÇ)

10.01.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin