HAYVANLARI SICAK YUVALARLA BULUŞTURUYORUZ

HAYVANLARI SICAK YUVALARLA BULUŞTURUYORUZ

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi, Hayvanat Bahçesi’nde etkinlik düzenledi. Etkinlikte konuşan Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Celal Özsöyler, “Artan Dünya nüfusuna paralel olarak hayvanlara verilen zarar da artıyor. Ancak biz bu duruma ‘dur’ demek adına hayvanları sıcak yuvalarla buluşturuyoruz. Onların zaruri ihtiyaçlarını eksiksiz yerine getiriyoruz. Bütün hayvanlar, eşit haklara sahip oluğunu unutmuyoruz” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nü bir dizi etkinlikle kutladı. Hayvanat Bahçesi’nde düzenlenen programda konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, “Dünya’daki bir büyük ortağımız da hayvanlardır. İnsanın Dünya’da ne kadar hakkı varsa hayvanların da bu Dünya’da yaşamaya, barınmaya ve beslenmeye o kadar hakkı vardır. Hayvanları sevmeyen insanları da sevemez. Bu farkındalığın oluşturulması adına çaba gösteren gençlerimizin ve çocuklarımızın buraya gelmelerine ve hayvanlarla iç içe olmalarını arzu ediyoruz. Sokak hayvanlarına elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Sağlık, barınma ve beslenme problemlerini ortadan kaldırıyoruz. Her anlamda hayvan dostu olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak hayvan haklarına çok önem veriyoruz. Ekosistemin devam edebilmesi için insanların hayvan haklarına saygı duyması gerekiyor” dedi.

DÜNYADA SADECE 1200 FOK KALDI!

Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Celal Özsöyler,  hayvan haklarına değinerek, “Hayvan haklarını korumak isteyen kişiler, ilk defa 1822 yılında İngiltere’de bir araya geldi ve Hayvan Koruma Birliğini kurdular. Türkiye’de ise, 2004 yılında 5199 sayılı kanun gereğince tüm hayvanların hakları koruma altına alınmıştır. Kanun çerçevesinde hayvanlara nasıl davranılacağı ve nasıl korunmaları gerektiği açıkça belirtilmiştir. Artan Dünya nüfusuna paralel olarak hayvanlara verilen zarar da artıyor. Ancak biz bu duruma ‘dur’ demek adına hayvanları sıcak yuvalarla buluşturuyoruz. Onların zaruri ihtiyaçlarını eksiksiz yerine getiriyoruz. Bütün hayvanlar, eşit haklara sahip oluğunu unutmuyoruz. Dünya’nın bilinçsiz eylemleri sonucu hayvanların yok edilmesi nedeniyle bazı hayvanların nesli tükenme tehdidi altındadır. Buna göre, Dünya’da bin 600 panda, bin 200 kaplan, 50 Java gergedanı ve bin 200 fok kalmıştır. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak, barınağımızda 5 toplama aracı, 1 ambulans bulunmaktadır. Şehrimizde yer alanı başıboş hayvanların toplatılması için 153 ihbar hattı aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz. Toplatılan hayvanların barınağımıza gelmesiyle birlikte, onların sağlık kontrolünden geçirilir. Öte yandan hayvanların derilerinin altına bir çip yerleştirerek takipleri yapılır. Şehrin 20 noktasında büyük hayvan besleme noktası kuruldu” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından Hayvanat Bahçesini ziyaret eden çocuklar, hayvanlarla oynadı, onları besledi. (NEVRE SARAÇ)

4.10.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin