HEDEF 3 MİLYON FİDAN

HEDEF 3 MİLYON FİDAN

3 Milyon Suriyeli-3 Milyon Fidan projesi kapsamında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla projeye katılan 250 Suriyeli kadının katıldığı bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte proje hakkında bilgi veren Gümüş Kuşak Genel Müdürü Osman Taşlıca, “Şimdiye kadar Gaziantep’te çok sayıda fidanı toprakla buluşturduk. Hedefimiz Türkiye genelinde 3 milyon fidan dikmek” dedi.

 

3 Milyon Suriyeli-3 Milyon Fidan projesi kapsamında projeye katılan 250 Suriyeli kadın bir araya geldi. Etkinliğe katılan Gümüş Kuşak Genel Müdürü Dr. Osman Taşlıca,Suriyeli misafirlere ekonomik katkı sağlayarak, aktif iş hayatında yer almaları gayesiyle çıkılan yolda, bin 600 Suriyeli ve 400 Türk vatandaşı fidan dikiminde görev alıyor.  Türkiye’ye göç etmiş olan yaklaşık 3 milyon 400 bin Suriyelinin, kesilen her ağacın yerine bir fidan dikerek; yaşadıkları ülke vatandaşlarıyla duygusal bağ kurmalarını ve Yeşil Avrupa Projesi’ne katkılarını sağlamak projenin temel amacı.  Alman Hükümeti’nin finansman desteğiyle hayata geçen bu önemli projede, Orman Genel Müdürlüğü, fidanların temininden, dikilecekleri alanın sağlanmasına kadar büyük destekler vermektedir. Gaziantep’te yürütülmekte olan ikinci aşama Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği destek ile sürdürülüyor.  Tüm paydaşların bir araya gelmesini sağlayan Darülaceze Vakfı; yine tüm paydaşların katılımlarıyla 250 yararlanıcı kadınımızla bir etkinlik düzenledik” dedi.

 

6 Milyon 160 Bin Euro‘luk finansman desteğiyle gerçekleşen projenin Gaziantep ayağı hakkında bilgiler veren Taşlıca, “  Projenin Gaziantep bölümünün en büyük destekçisi olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ağaçlandırma alanlarının belirlenmesi ve dikimi için gerekli olan fidanların sağlanmasına kadar uzanan her aşamada destek oldu. Bu kapsamda; Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep bölgesinde dikim alanlarının belirlenmesi ve dikim için ihtiyaç duyulan fidanların sağlanması, Projede çalışacak göçmenlerin ve yerel işçilerin bulunması konusunda işbirliği yapmak, Fidan dikimi konusunda proje koordinatörlüğü tarafından verilecek eğitimlere katkı sağlamak, Bölgelerde dikilecek fidan tipini belirlemek ve dikim sırasında ihtiyaç duyulacak teknik desteğin yanında her türlü lojistik destek verilmesi gibi projenin her noktasına dokundu. 

 

8.03.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin