HEM MAĞDUR OLUYORLAR HEM MAĞDUR EDİYORLAR

HEM MAĞDUR OLUYORLAR HEM MAĞDUR EDİYORLAR

Korona virüs tedbirleri kapsamında Sağlık Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol neticesinde HES kodu ile seyahat ilk olarak Gaziantep’te uygulanmaya başladı. Yaklaşık 3 gündür uygulanan HES kodu ile seyahate vatandaşlar henüz alışamadı.

Korona virüse karşı alınan tedbirlere ek olarak Sağlık Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında veri tabanı kullanımı için protokol imzalanmıştı. Protokol neticesinde HES kodu ile seyahat başladı. 17 Ekim tarihine kadar tanına süre sonrasında HES kodu ile sisteme kayıt yaptırmayan vatandaşlar ise toplu taşıma araçlarına alınmıyor. Yapılan açıklamalara, asılan afişlere ve toplu taşıma araçlarındaki anonslara rağmen hes.gaziulas.com adresi üzerinde HES kodu ile toplu taşımalarda kullanılan Gaziantepkart’ını aktif etmeyen vatandaşlar hem mağdur oluyor hem mağdur ediyor. Sisteme kayıt yaptırmayan vatandaşlar toplu taşımayı kullanmak için şoförlerle tartışsa da seyahat güvenliği amacıyla toplu taşımaya alınmıyor.

ORTA YAŞ VE ÜZERİ KAYIT YAPAMIYOR

Telefon ve bilgisayar kullanmayı bilmeyen hatta okuryazarlığı olmayan orta yaş ve üzeri vatandaşlar ise uygulamanın sadece sistem üzerinden yapılmasına tepki gösteriyor. Korona virüse karşı tedbirler neticesinde kalabalık alanlar oluşmasının önüne geçilmesinin amaçlandığı sistemde yaşanan aksaklıklar ise vatandaşların mağduriyetini de arttırıyor. Yaşanan tüm aksaklıkların önüne geçilmesi talebinde bulunan vatandaşların ortak paydası ise uygulamanın toplum sağlığı açısından faydalı olduğu yönünde. (TÜLAY KARA)

20.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin