HER 6 KİŞİDEN 1’İ SURİYELİ

HER 6 KİŞİDEN 1’İ SURİYELİ

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili adayı Can Tuğsuz, Gaziantep’te yaşayan Suriyeli Mültecilere ilişkin basın açıklamasında düzenledi. Tuğsuz, “Bugün itibariyle Gaziantep’te yaşayan 6 kişiden biri Suriyelidir. Bu durum ilerleyen yıllarda Suriyeli nüfustan kaynaklı yüksek doğurganlık oranı sebebiyle, demografik yapıda bozulmalara yol açacaktır” dedi.

İYİ Parti Gaziantep 2.sıra Milletvekili adayı Can Tuğsuz, düzenlediği basın açıklamasında Gaziantep’te yaşayan Suriyeli Mültecilerin durumuna değindi. Tuğsuz, İYİ Parti İl binasında yaptığı basın açıklamasında, “Günlük hayatta gördüğümüz üzere Türkiye ekonomisinin can damarı, sanayi ve ticaret kenti Gaziantep, Suriye Politikaları sonucu olarak ortaya çıkan sığınmacı krizinin bir mağdurudur. Gaziantep hak etmediği halde AKP’nin Suriye Politikasının bedelini ödemektedir. Gaziantep, çevresel göç baskısıyla, 2 milyonu aşan nüfusuyla resmi kayıtlara göre 400 bin civarında Suriyeli sığınmacı da nüfusa eklenmiştir. Şehrimiz kapasitesinin üzerinde bir nüfus baskısı altındadır” dedi.

DEMOGRAFİK YAPI BOZULACAK

Gaziantep’te yaşayan her 6 kişiden birinin Suriyeli olduğunu belirten Tuğsuz, “Bugün itibariyle Gaziantep’te yaşayan 6 kişiden biri Suriyelidir. Bu durum ilerleyen yıllarda Suriyeli nüfustan kaynaklı yüksek doğurganlık oranı sebebiyle, demografik yapıda bozulmalara yol açacaktır. Gaziantep’te Suriyelilerin etkisiyle kiralar fiyatları yüksek seviyelere ulaşmış ve halkımız açısından rahatsız edici boyutlara ulaşmıştır. Ülke geneli terörist örgütlerin, yabancı ülkelerin istihbarat servislerinin, milis güçlerinin, ordularının ve aktörlerin etkinlik alanına dönüşmüştür. Ak Parti hükümetinin stratejik öngörüsüzlüğünün bedeli olan 4 milyon Suriyeli sığınmacı ve 7 yılda bu sığınmacılar için harcanan 85 milyar lira karşımıza çıkmıştır. Suriyeli nüfus yoğunluğundaki artış, kültürel farklılıklar, gider bozulan ekonomik denge, artma eğiliminde olan Suriyeli kaynaklı asayiş sorunları, toplumsal gerilimleri artırmıştır. 2017 yılı ortalarından sonuna kadar olan dönemde, Suriyeli Mültecilerle bağlantılı 181 asayiş olayı gerçekleşmiş, 24’ü Suriyeli 35 kişi hayatını kaybetmiştir” ifadelerine yer verdi.

2040’DA 13 VATANDAŞA 1 SIĞINMACI DÜŞECEK

Suriyelilerin kentin varoşlarında gettolaştıklarını vurgulayan Tuğsuz, “Fuhuş birçok kentimizde görülmemiş boyutlara ulaşmaktadır. Yıllardır ülkemizde görülmeyen, kaybolmuş olan çocuk hastalıkları yeniden ortaya çıkmıştır. Suriyeli sığınmacılara verilen işyeri açma ve vergi ödememe imkanları  esnafımıza ağır darbeler vurmakta, haksız rekabet oluşturmaktadır. Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyelilerin iş gücü piyasasına ve ekonomimize katkıda bulunacağını ve hatta ekonomik büyümeyi sağlayacağı iddiasında bulunmaktadırlar. Bu duruma cevabı bizzat Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi verdi. Ünverdi’nin 8 Haziran tarihli yerel gazetelerde yer alan açıklamalarında, Suriye vatandaşlarının iş gücü açısından çok yeterli olmadıklarını gördüklerini ifade etmiştir. 2018 yılında Türkiye’de her 20 Türk vatandaşı başına 1 sığınmacı düşmekte iken, Sığınmacıların Türkiye’de kalması durumunda 2040 yılında bu oran her 13 vatandaşa 1 sığınmacı şeklinde olacaktır. Bu sorunu çözüp, Suriyeli Sığınmacıları güvenli bir şekilde vatanlarına göndermesi gerekenler, sığınmacılara vatandaşlık verip kendilerine seçmen yaratma peşindedirler” şeklinde konuştu.

OYLARLA HESAP SORSUNLAR

 Gaziantep’in mevcut ekonomik kapasitesinin bu tablonun sürdürülebilir olmayacağını gösterdiğini belirten Tuğsuz, “ Biz İYİ Parti olarak, misafirimiz olarak bağrımıza bastığımız komşu ülke vatandaşlarının vatan özlemlerinin giderilmesi ve Suriye’nin yeniden inşasında yer almaları bizim en büyük arzumuzdur. Suriye’de istikrarın yeniden tahsisinde, Türkiye olarak gereken çabayı göstereceğiz. Yapmamız gereken Suriyelilerin iç barışına katkıda bulunarak, onların vatanlarına güvenli bir şekilde dönemlerini sağlamaktır. Suriye konusunu iç politika meselesi olmaktan çıkaracağız. Suriye’nin toprak bütünlüğü ve devlet yönetimini tanıyacağız. Doğrudan barış müzakereleri başlatacağız. Afrin Operasyonu ile temizlenmiş bölgelerde Suriye Devleti ile mutabakat halinde, uluslar arası toplumun desteği ile kamplar kurulmasını sağlayacağız. Bu kampların maliyetlerini ülke bütçesinden değil, BM bütçesinden ve uluslar arası kuruluşların katkıları ile karşılayacağız. Türkiye vatandaşı olmayan ve kayıt dışı faaliyetler gösteren kimsenin ticari faaliyette olmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye’de doğan çocukların anne ve babalarına vatandaşlık değil, geçici ikamet vereceğiz. Yeni iltica taleplerini kabul etmeyeceğiz. Gazianteplilerden şunu rica ediyorum, 24 Haziran’da Suriye meselesini bu hale getiren, Gaziantep’e ekonomik ve sosyal açıdan bedel ödetenlerden lütfen kullanacakları oylarla hesap sorsunlar” dedi.

 

12.06.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin