HEYECANLIYIZ!

HEYECANLIYIZ!

TEKNOFEST MEŞALESİ 2020’DE GAZİANTEP’TE YANACAK

Dünya’nın ve Türkiye’nin en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji festivallerinden olan TEKNOFEST 2020’ye Gaziantep ev sahipliği yapacak. Teknofest 2020’nin lansmanında konuşan T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, “Havacılık, uzay ve teknoloji geliştirme heyecanını daha çok gencimizin yüreğine düşürelim. Bu sevda tam bağımsız ve güçlü Türkiye yolundaki en önemli hazinemiz olacak. Milli teknoloji hamlesine gönül veren yüzbinleri, milyonları, 22-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep Havalimanına bekliyoruz” dedi.

Türkiye’nin ayakları yere basmayan tek festivali TEKNOFEST’e 2020 yılında Gaziantep ev sahipliği yapacak. TEKNOFEST 2020’nin Zeugma Mozaik Müzesi’nde düzenlenen lansmanına, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve Teknofest İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, eşi Sümeyye Erdoğan Bayraktar, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep oda ve STK başkanları ile öğrenciler katıldı. Lansmanda konuşma gerçekleştiren T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, bu yıl 3.sünü düzenlenecek TEKNOFEST Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivalin Gaziantep’te yapılacak olmasından mutluluk duyduğunu belirtti.

GÖKYÜZÜNE BAKAN ÇOCUKLAR UMUT IŞIĞIMIZ OLDU

 T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, festival meşalesinin Anadolu’dan yanacağını duyurarak, “TEKNOFEST’i 2020’de Anadolu’ya taşıyoruz. İcra kurulumuzun kararıyla bu yıl kadim medeniyetimizin güzide şehirlerinden Gaziantep’te gerçekleştireceğiz. Bu süreçte aday olarak belirlediğimiz kentleri çeşitli gündemlerle değerlendirdik. Gaziantep, hem sanayi, hem akademik yaşam anlamında en önemli kentlerimizden biri. Teknoloji yarışmalarımızın duyurusunu Gaziantep’in Dünya’ya açılan kapısı olan Zeugma Mozaik Müzesinde yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Gaziantep, şehirlerin ve kültürlerin buluşma noktası. TEKNOFEST’i Anadolu’ya taşımamızın bir diğer amacı İstanbul’a gelip bu güzelliği yaşamayan gençlerimiz ve çocuklarımızla buluşmak. Geçtiğimiz yıl festivalde gökyüzüne bakan çocuklar bizim umut ışığımız oldu. Havacılık, uzay ve teknoloji geliştirme heyecanını daha çok gencimizin yüreğine düşürelim. Bu sevda tam bağımsız ve güçlü Türkiye yolundaki en önemli hazinemiz olacak. Milli teknoloji hamlesine gönül veren yüzbinleri, milyonları, 22-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep Havalimanına bekliyoruz. İstanbul’dan da vazgeçmiyoruz. 2021 yılında yine İstanbul’da olacağız. Bundan sonra 1 yıl İstanbul ’da 1 yıl Anadolu’da yapmayı hedefliyoruz” dedi.

GAZİANTEP’TE ÇITAYI YUKARILARA TAŞIYACAĞIZ

Festivalin ilk yılında 560 bin, 2.yılında 1 Milyon 750 bin katılımcıyı ağırladıklarını belirten Bayraktar, “Sadece 2 senede bu alanda dünyanın en büyük organizasyonu olduk. Teknofest düzenlediği 2 yılda Türkiye’nin havasını değiştirdi ve milli teknoloji ikliminin hakim olmasını sağladı. Yine milli teknolojinin hakim olacağı, coşkulu, cıvıl cıvıl bir hava yaratmayı hedefliyoruz. Dünyaya sesimizi Güneydoğu Anadolu’dan duyuracağız. 2018’de 83 ülkeden, 2019’da ise 122 ülkeden gelen başvurularla Gaziantep’te çıtayı yukarılara taşıyacağız. Türkiye’nin en kapsamlı ve geleceğe yön vereceğini ümit ettiğimiz teknoloji yarışmalarımız; roketten uçan arabaya, otonom sistemlerden insanlık yararına teknolojilere kadar birçok farklı alanı içeren toplam 23 dalda olacak, bütçesi 3 Milyon lirayı aşacak. Son başvuru tarihi 28 Şubat 2020. Bu yıl çok daha geniş yelpazede, hayatın her noktasına dokunan tüm sivil alanları kapsayan yarışmalar olacak. Gençlerimizin üreteceği projelerle dünyanın geleceğine yön vereceğine inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

HackZeugma Gaziantep’te Düzenlenecek

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve Teknofest İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, programda yaptığı sunumda, “TEKNOFEST, milli teknoloji hamlesi idealinin, Türkiye’nin stratejik alanlarda ileri teknoloji ürünlerini, yerli, milli ve özgün olarak gerçekleştirme heyecanını paylaştığımız festivalin 3.yılındayız. Hepimizin alın ve akıl terini döktüğü TEKNOFEST’in bu yılki adresi Gaziantep. Çünkü Milli Teknoloji Hamlesi ancak bu heyecanı, bu idealleri bu ufku bütün bir toplumla paylaşmamızla, adeta bir dalgaya dönüştürmemizle, her şehirde başarıya ulaşacaktır.  Gençlerin, öğrencilerin, girişimcilerin aylar süren emeklerini sergiledikleri, dünya çapında teknoloji yarışmalarını 19 farklı alanda yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl 2 bin takımda 10 bin genç finalde buluştu. Teknofest’te 6 gün boyunca herkesin gözü gökyüzünde oluyor. Siber güvenlik etkinliği ve yarışması HackZeugma Gaziantep’te düzenleyeceğiz. 81 ilden 122 ülkeden 17 bin 373 takımda 50 bin genç yarıştı” dedi.

SANKO HOLDİNG PAYDAŞ OLACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve Teknofest İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışmasının sponsorluğunu SANKO Holding’in yapmasını teklif etti. Kacır, “Gaziantep’in öncü sanayi kuruluşlarından, çevre ve enerji teknolojilerinde Türkiye’de öncü SANKO Holding’in paydaşımızın olması bizi mutlu edecek” dedi. SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, onayladığını işaret etti.

HAVALİMANI 29 EKİM’DE HİZMETE AÇILACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve Teknofest İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, lansmanda yaptığı sunumda festivalin havalimanında yapılacağını belirtti. Gaziantep havalimanı ek bina inşaatının devam ettiğini belirten Kacır, “Havalimanı ek inşaatı devam ediyor. Havalimanı 29 Ekim’de hizmete açılacak. Hizmete açılmadan hemen önce tamamlanmış halinde Teknofest’i gerçekleştireceğiz” dedi.

TEKNOFEST, TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ ORGANİZASYONLARINDAN BİRİ

Gaziantep Valisi Davut Gül, festivalin önemine dikkat çekerek, “Bu şehir mazlumlara kucak açan bir şehir. TEKNOFEST’in İstanbul’dan sonra Gaziantep’te düzenleniyor olması başarıdır. Bu şehrin birlik ve beraberliği, mazlumlara kucak açması böyle bir imkana vesile kıldı. TEKNOFEST, Türkiye’nin en önemli organizasyonlarından biridir. Türkiye Teknoloji Takımı bunu başlattı, bu takımın da ötesinde tüm milletimizin birliğidir. Hem şehir olarak daha iyisini yapma anlamında sorumluluğumuz var. Tüm halkımıza mal olan bu markayı daha ileriye götürme sorumluluğumuz var” dedi.

FESTİVALİ YAPACAK GÜÇTEYİZ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TEKNOFEST’in Gaziantep’te yapılacak olmasının mutluluk verici olduğunu ve Gaziantep’in bu festivalin altından kalkacağını belirterek, “Tarım devrimini ıskaladık, sanayi devriminin kıyısından geçtik, şimdi önümüze kocaman bir fırsat var: Bilgi Ekonomisi, Bilgi Teknolojisi. Bunu yapacak güçteyiz. Bugün 56 kurumuyla, 8 bakanlığıyla bu hamle bize yeni umutlar, yeni heyecanlar, yeni bir gelecek vaat ediyor. Bizim medeniyetimiz bunun temelini oluşturuyor. Dünya Ortaçağı yaşarken, İbn-i Sina’ları, İbn-i Haldun’ları yaşatmış bir medeniyetin taşıyıcılarıdır. Farabi, şehirleri insan vücuduna benzetmiştir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak tüm paydaşlarımızla bir çalışma yaptık. Tüm şehrimizin emek yoğun ekonomiden yüksek teknolojiye geçmemiz gerektiğini çalıştık. Eğitim başta olmak üzere çalışma yürüttük. Bu yalnızca bir festival değil, bir dönüşüm. Gaziantep’in geleceği, sanayisi açısından TEKNOFEST’ten önce ve sonra başarmamız gerekiyor. İstanbul’da düzenlenen festivalin üzerine konulanlar var. Gidecek çok yolumuz var. Gaziantep, buna hazır. İnsanı, lojistiği ile buna hazırız. Gaziantep Ticaret Odası olarak yapılacak olan yarışmalara sponsor olacaklarını belirtti. Aşkla çalışırsak bunu başaracağız. Ulaşamayacağımız hiçbir hedef, başaramayacağımız hiçbir şey yok” diye konuştu.

Konuşmaların ardından lansmanda aile fotoğrafı çekildi. (NEVRE SARAÇ)

20.01.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin