HUKUK MEZUNLARI NOTER YARDIMCISI OLACAK

HUKUK MEZUNLARI NOTER YARDIMCISI OLACAK

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Noterliklerin pandemi sürecinde verdiği hizmetlere ilişkin bilgiler verdi. Bakan Gül, “Hukuk fakültesi mezunlarının istihdam edileceği noter yardımcılığı müessesesi oluşturulması hedeflerimiz arasında” dedi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, pandemi sürecinde yoğun bir şekilde hizmet veren noterliklere ilişkin değişiklikler yapılacağını duyurdu. Bakan Gül yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki dönemde Noterlik Kanunu'nu bir bütün olarak ele almayı düşünüyoruz. Hukuk fakültesi mezunlarının istihdam edileceği noter yardımcılığı müessesesi oluşturulması hedeflerimiz arasında. Noterliğe girişte 'Noterlik Sınavı' getirilmesi yine önerilerimiz arasında olacak. Noterliklerin görev tanımlarına yeni başlıklar eklemeyi düşünüyoruz. Yargının iş yükünü azaltacak ve vatandaşımızın hizmet alımını kolaylaştıracak düzenlemelere yer vermeyi amaçlıyoruz” dedi.

GÜVENLİ ÖDEME

Noterliklerde kredi kartı uygulamasını değerlendiren Bakan Gül, “Noter ücretleriyle harç ve vergilerin kredi kartlarıyla ödenmesi vatandaşlarımızın önemli bir ihtiyacı, önemli bir talebiydi. Bugün itibarıyla bu sistem bütün noterliklerde kurulmuştur. Uygulamanın başladığı günden 1 Ekim 2020 tarihine kadar kredi kartı ile 1 milyon 650 bin adet işlem gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama ile vatandaşlarımız nakit para taşıma, kaybetme veya çalınma gibi sıkıntılardan kurtulmuştur. Özellikle para alışverişinin olduğu noterlik işlemlerinde yaşanan sorunların giderilmesi için işlemin tamamlanmasından sonra paranın ilgilisine güvenli bir şekilde aktarılması uygulamasına 3 Şubat 2020 itibarıyla geçilmiştir. Güvenli ödeme sistemi ile; 'paramı alamadım' veya 'beni dolandırdılar' şeklindeki yakınmalara artık son verilmiştir" ifadelerine yer verdi.

E-RANDEVU İLE 7/24 HİZMET

Pandemi sürecine değinen Gül, “Bütün dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Kovid-19 salgınına yönelik tedbirler kapsamında değerlendirdiğimizde dijital hizmet sunumunun önemi daha artmıştır. Bu kapsamda e-noter uygulaması ile Türkiye Noterler Birliği web sayfası üzerinden 7/24 hizmet veren e-randevu sistemi sayesinde, vatandaşlarımız ister cep telefonu ister bilgisayarı üzerinden diledikleri noterlikten üyelik şartı aranmaksızın randevu alabileceklerdir. Bu randevu sistemi vatandaşımızın zaman kaybetmesinin önüne geçeceği gibi salgınla mücadele tedbirlerine de önemli ölçüde katkı sunacaktır” dedi. (TÜLAY KARA)

 

26.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin