İBNİ SİNA’DA “ASM” ÇİLESİ

İBNİ SİNA’DA “ASM” ÇİLESİ

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak İbni Sina Mahallesi’nde hizmet vermesi planlanan 30 nolu Aile Sağlığı Merkezinin, Akkent Mahallesi’nde yapımına başlandı. Halihazırda bir Aile Sağlığı Merkezi bulunan Akkent’te ikincisi yapılırken, iki Aile Sağlığı Merkezi arasında 400 metrelik mesafe yer alıyor. İbni Sina Mahallesi’nden gidecek olan bir hasta ise en az 2 kilometrelik mesafeyi kat edecek. İbni Sina Mahalle sakinleri, ‘Sağlık ocağımız neden mahallemize yapılmıyor?’ diye sitem etti.                              

Vatandaşların özellikle pandemi sürecinde sıkça kullandığı Aile Sağlığı Merkezlerine ilişkin İbni Mahalle sakinleri Aile Sağlığı Merkezi (ASM) sorunuyla karşı karşıya kaldı. Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde İbni Sina Mahallesi’ne hizmet vermesi planlanan Aile Sağlığı Merkezi’nin, Akkent Mahallesi’nde yapımına başlandı. Akkent’te mevcut bulunan ASM’ye 400 metre mesafede hizmet verecek olan yeni ASM için inşaat çalışmaları sürerken İbni Sina mahalle sakinleri, kendi mahallelerine de ASM yapılmasını talep etti.

400 METRE ARAYLA 2 ASM OLACAK

Sağlık Müdürlüğü tarafından ilana çıkarılıp doktorların tercihlerinin alındığı 30 nolu Aile Sağlığı Merkezinin yapımına geçtiğimiz günlerde başlandı. Hekimlerin tercih etmeye başladığı Aile Sağlığı Merkezi, İbni Sina Mahallesi için planlansa da Akkent Mahallesi’nin göbeğine açılıyor. İbni Sina Mahallesi’nde oturan vatandaşlardan evi en yakın olan vatandaş ile Aile Sağlığı Merkezi arasındaki mesafe, yaklaşık 2 kilometreden oluşuyor. Akkent’teki mevcut Aile Sağlığı Merkezi ile arasında ise yalnızca 400 metre mesafe olacak.

İBNİ SİNA’DA ASM YOK

Akkent’e 400 metre mesafeyle iki tane Aile Sağlığı Merkezi kurulurken İbni Sina Mahallesi’nde işlevde olan bir Aile Sağlığı Merkezi henüz mevcut değil. İbni Sina Mahallesi’nde yapılması planlanan fakat Akkent’e yapımına başlanan Aile Sağlığı Merkezi’nde normal şartlarda 5 hekimin hizmet vereceği yaklaşık 20 bin vatandaş, bu koşullarda en az 2 kilometre mesafe kat etmek zorunda olacak. Akkent için hizmet eden bir Aile Sağlığı Merkezi ve önümüzdeki günlerde hizmete girecek bir Göçmen Sağlığı Merkezi bulunurken, hiç merkezi bulunmayan İbni Sina Mahallesi’nde şuan için bir planlama da mevcut değil. İbni Sina Mahalle sakinleri ise, mahallelerine yapılmasını bekledikleri ASM’nin Akkent’e yapılacağına tepki gösterdi. Mahalle sakinleri, “Sağlık ocağımız neden mahallemize yapılmıyor?” dedi.

HASTA TAKİBİ, AŞI VE PANSUMAN İÇİN İLK SEÇENEK OLMAYACAK

Sağlık Bakanlığı'nın Sağlıkta Dönüşüm Projesi çerçevesinde belirlemiş olduğu süreklilik, etkililik, verimlilik ve ulaşılabilirlik ilkelerinden biri kentte sekteye uğradı. Yapılan bu düzenleme ile birlikte İbni Sina Mahallesi'nde oturan mahalle sakinlerinin, en yakın aile sağlığı merkezine ulaşılabilir olmadığı görülüyor. Bakanlığın belirlemiş olduğu temel ilkelerle uyuşmayan bu projede ise gebe takibi yapılan, aşısı, pansumanı olan; kronik rahatsızlığı bulunan ve 65 yaş üzeri hastaların birinci basamak sağlık hizmetinden faydalanabilmesi adına aile sağlığı merkezi, mesafeden dolayı ilk seçenek olmayacak. (NEVRE SARAÇ)

17.09.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin