İHALE KASIM’DA

İHALE KASIM’DA

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı 2.Birleşimi, Başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında gerçekleştirildi. Stratejik Planın gündeme alındığı meclis toplantısında konuşan Toprak, yapılan yatırımlara ilişkin bilgiler verdi. Kamil Ocak Stadyumu’nun yerine yapılacak olan Millet Bahçesi’ne ilişkin bilgiler veren Toprak, “Millet Bahçesi Projemizde, parkın altına bin 500 araçlık otopark yapacağız. Millet Bahçesi’nin ihalesi kasım ayında yapılacak. Stadyumun olduğu kısım millet bahçesi olacak, valiliğin olduğu kısımda ise cami yapılacak” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı 2.Birleşimi, Başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısında gündeme alınan 69 maddenin 37’si oy çokluğu 31’i oy birliği ile oylanarak karara bağlandı. Toplantıya başkanlık eden Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, 2020-2024 dönemi Stratejik Planına ilişkin, “Şehrimizin turizmini geliştirmesi ile alakalı çok ciddi projelerimiz var. Dün Uluslararası Gastronomi Festivalinin meşalesi yakıldı. Pazar gününe kadar devam edilecek. Rumkale’nin turizme kazandırılması ile alakalı çok ciddi çalışmamız var. Rumkale’ye ulaşım ve turizme kazandırılmasıyla alakalı hem teleferik hem cam köprü projelerini hayata geçirmek için çalışmaları başlattık. Şehrimizin ulaşım sorununu çözme ile ilgili metro projesi tamamlandı, ihale aşamasına geldi. Bizim hesap veremeyeceğimiz hiçbir konu yok” ifadelerine yer verdi.

MİLLET BAHÇESİ’NİN İHALESİ KASIM’DA YAPILACAK

Millet Bahçesi Projemizde, parkın altına bin 500 araçlık otopark yapacağız. Millet Bahçesi’nin ihalesi kasım ayında yapılacak. Stadyumun olduğu kısım millet bahçesi olacak, valiliğin olduğu kısımda ise cami yapılacak. Caminin projesi tamamlanmadığı için ebatları hakkında net bilgiye sahip değiliz. Bir taraf millet bahçesi bir taraf cami olacak, ortadan geçen yol kapanacak, sadece tramvay geçecek. Valilik binasının ekonomik ömrü tamamlandı, şehir merkezinden taşınacak. Şehir merkezlerine insanların gelişleri azaldığı zaman merkezin trafiği de azalmış olacak.

500 TRİLYON BORÇ ÖDEDİK

Belediyenin ödediği borçlara değinen Toprak, “Büyükşehir belediyesi olarak gelir dengesini sağlamak adına zaman zaman borçlanmalar yapıyoruz. Ama belediyemiz Türkiye’nin en borcu belediyesi değil. Çok daha alt sıralardayız. Ödemelerle ilgili herhangi bir sıkıntımız yok. Yapmış olduğumuz ödemelerin büyük bir kısmı 2004 yılı öncesindeki dış borçlara ait. Büyükşehir belediyesi 2018 yılında geçmişten gelen 500 trilyon borcu ödemiştir” şeklinde konuştu. 

YEŞİL ALANIMIZ ARTIYOR

Şehrin yeşil alan dağılımına ilişkin bilgi veren Toprak, “Yeşil alanlarla ilgili 2014 öncesine göre Büyükşehir belediyemizin kişi başına düşen yeşil alan miktarında da ciddi bir artış var. Dünya sağlık örgütünün standardı 9 metrekare, Büyükşehir belediyesi sınırları içerisindeki yeşil alan miktarımız 9,5 metre kare. Yani Dünya sağlık örgütünün belirlemiş olduğu standarttın üzerindeyiz.  Şuanda devam eden 23 tane kapalı spor salonu ve yüzme havuzu inşaatı var. 2020 yılının 6. ayına kadar 23 tane yeni kapalı spor salonu ve yüzme havuzunu kazandırıyoruz” dedi. (NEVRE SARAÇ)

13.09.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin