İNTERNET KAFELER AÇILIYOR

İNTERNET KAFELER AÇILIYOR

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliklerine gönderilen genelge, internet kafeler ve elektronik oyun yerleri, korona virüs tedbirlerinin alınması şartıyla 1 Temmuz'da faaliyetlerine başlayabilecek. İnternet kafe ve oyun salonlarında maskesiz müşteri alınmayacak, müşterilerin maskeleri çıkarmayacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine, "İnternet Kafeleri, Salonları ve Elektronik Oyun Yerleri" başlıklı genelge gönderildi. Genelge ile birlikte internet kafe ve oyun salonlarında alınacak tedbirlerin ardından 1 Temmuz’da kepenk kaldırılacak. Korona virüs tedbirleri kapsamında Mart ayından itibaren faaliyetlerinin durdurulmasına karar verilen internet kafeleri-salonları ile elektronik oyun yerleri 1 Temmuz tarihinden itibaren faaliyetlerine başlayabilecek. İş yerlerinin işletmecileri temizlik, maske, mesafe önlemleri başta olmak üzere genelgede yer alan kurallarla ilgili tüm tedbirleri almakla yükümlü olacak. Gaziantep Valisi Davut Gül, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye genelinde, İnternet cafe ve oyun salonlarının; belirtilen fiziki ve idari kurallara uymaları şartıyla açılması kararlaştırılmıştır Gaziantep’te işletme sahiplerine süreçle ilgili eğitim verilip, sadece belirtilen fiziki koşullara uyan yerlerin çalışmasına müsaade edilecektir” dedi.

MASALAR ARASI 1 METRE OLACAK

Bakanlık tarafından gönderilen genelgede, “İşletmeciler tarafından, genel kullanım alanlarına ve oturum düzenine ilişkin mesafe planı hazırlanacak. İnternet kafeleri/salonları ve elektronik oyun yerlerinin müşteri kapasitesi mesafe kuralına göre belirlenecek, kapasite bilgisi işletmenin girişinde görülebilir bir yere asılacak ve bu kapasiteye uygun sayıda müşteri kabul edilecek.  Temizlik, maske ve mesafe kuralları ile uyulması gereken diğer kurallara ilişkin bilgilendirme afişleri internet kafeleri/salonları ve elektronik oyun yerlerinin girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asılacak. İnternet kafeleri/salonları ve elektronik oyun yerleri içerisinde aynı anda bulunabilecek kişi sayısına ilişkin planlama (çalışan ve müşteriler dahil edilerek hesaplanacak şekilde) kişi başına 4 metrekareden az olmayacak şekilde yapılacak.  Aynı anda içeride bulunacak kişiler ve masalar/üniteler arasında en az 1 metre mesafe kuralına uyulacak, bu mesafe yer işaretleriyle belirlenecek. Tek ünitede iki ve daha fazla kişiyle oynanan oyunlarda her bir kişi arasında en az 1 metre mesafe olacak. Masa/üniteler arasında şeffaf branda, cam bölme, ahşap kenarlık gibi unsurlarla teması azaltıcı tedbirler alınacak” ifadelerine yer verildi. 

HER MÜŞTERİDEN SONRA DEZENFEKTE EDİLECEK

Genelgenin devamında uygulanacak olan hijyen kurallarına ilişkin, “İnternet kafeleri/salonları ve elektronik oyun yerlerine maskesiz müşteri ya da çalışan alınmayacaktır. İçeride bulunulan süre boyunca da maske takmaya devam edilecek. Kullanılmış maskeler kapaklı çöp kutusuna atılacak ve düzenli olarak boşaltılacak. İş yerlerinin içerisinde kontrolsüz şekilde kalabalık oluşmasını engellemek için giriş kapısında tedbir alınacak. Bu kapsamda, dış kapıya içeriye girilmesini engelleyecek basit bir uyarıcı/engelleyici (kapının her iki tarafından tutturularak asılabilecek basit bir kırmızı renkli kordon ya da şerit vb.) konulacak.  İçeride ortak kullanım amacıyla gazete, dergi vb. bulundurulmayacak. Müşterilerden tercihen temassız ödeme yapmaları istenecek. Ödeme terminali (POS cihazı) sık sık yüzde 70’lik alkol ile temizlenecek. Müşterilere kartla temassız ödeme yapabilecekleri hatırlatılarak mümkün olduğunca nakit ödemeden kaçınılması sağlanacak, müşterilerin temas ettiği/edeceği ödeme cihazı her müşteriden sonra mutlaka yüzde 70’lik alkol ile temizlenecek/dezenfekte edilecek. Masa/sandalyeler, bilgisayar ekranı, klavye ve mouse, oyun konsolu vb. ekipman ve malzemeler her müşteri kullanımından sonra dezenfekte edilecek. Yiyecek/içecek servisi işletme personeli tarafından mesafe kuralına uygun olarak yapılacak olup kişilerin yiyecek ve içeceklerini kendilerinin almasına müsaade edilmeyecek.  Çay/kahve ve diğer içeceklerin servisinde tek kullanımlık malzemeler kullanılacak. İnternet kafeleri/salonları ve elektronik oyun yerlerinde bulunan mutfak, çay ocağı ve servis alanları, genelge hükümlerine ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından kafe ve restoranlar için hazırlanan kurallara göre düzenlenecek” denildi.

ÇALIŞANLAR ELDİVEN KULLANMAYACAK

Genelgede açılacak olan salonlarda görevli personellerin alacağı tedbirler ise, “Personelin giriş/çıkışlarında vücut ısısı ölçümleri termal sensörlerle ya da temassız ateş ölçerlerle yapılacak ve bu veriler günlük olarak kayıt altına alınacak ve asgari 14 gün süreyle saklanacak. Personel, kendisinde veya birlikte yaşadığı kişilerde COVID-19 semptomlarını görmesi halinde bu durumu vakit kaybetmeksizin işletme yöneticisine bildirecek. Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan personel, tıbbi maske takılarak COVID-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecek.  COVID-19 tanısı alan ve temaslısı personel il/ilçe sağlık müdürlüğü tarafından Sağlık Bakanlığı COVID-19 Rehberindeki kurallara göre yönetilecek.  Personelin tümü kuralına uygun maske takacak, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek, değiştirilmesi öncesinde ve sonrasında el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya kullanacak.  Personelin el hijyenine dikkat etmesi sağlanacak ve bu konuda personel sürekli uyarılacak. Personelin iş kıyafetleri günlük olarak değiştirilecek. Bu iş yerlerindeki personelden temizlik yapan ve bulaşık yıkayan haricindeki çalışanlar (sahte güven hissi uyandırmamak adına) eldiven kullanmayacak.  Dinlenme alanlarında da personel arasında en az 1 metrelik mesafe korunacak ve maske takılacak” şeklinde açıklandı. (ASLI EMEKTAR)

 

26.06.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin