‘İŞİMİZE HAKİMİZ’

‘İŞİMİZE HAKİMİZ’

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde teşkilat şemasında yapılan değişiklikler netleşti. Teşkilat şemasında yapılan değişikle birlikte genel sekreter yardımcılığı kaldırıldı, birçok daire birleştirildi, politika kurulları kuruldu, başkan vekillerinin görevleri belli oldu. Birleştirilen daire başkanları görev alanlarına ve yaptıkları hizmetlere göre müdürlüklere yerleşti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, yeni yapılanmanın detaylarını gazetemize anlattı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni yerelde uygulayan ilk belediye oldu. Sistemin Gaziantep’e uyarlanmasıyla birlikte teşkilat şemasında birçok değişikliğe imza atıldı. Geçtiğimiz dönem başkan vekilliği görevini yürüten Osman Toprak ve Latif Karadağ görevlerini sürdürürken 2 başkan vekili daha eklenerek Mehmet Berk ve Erdem Güzelbey de başkan vekilliği görevine getirildi. Yeni yapılanmanın detaylarını gazetemize açıklayan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, hizmet veren, vatandaşlara çözüm üreten daire başkanlarının müdür olarak görevlerini yürütmeye başladıklarını aktardı.

BAŞKAN VEKİLLERİNİN GÖREVLERİ NETLEŞTİ

Genel Sekreter Cihan, “Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği görevine Osman Toprak, Latif Karadağ, Mehmet Berk ve Erdem Güzelbey getirildi. Başkan vekillerinin görev alanları da belli olmaya başladı. Avukat olan ve başkan vekilliği tecrübesi bulunan Osman Toprak, siyasi, hukuki ve idari işlemlerden sorumlu olacak. Geçtiğimiz dönemde ilçelerden sorumlu olan Başkan Vekili Latif Karadağ, Gaziantep’in içme suyu sorununu ortadan kaldıracak projelere imza atan GASKİ Genel Müdürlüğü’nden ve ilçelerden direkt sorumlu olacak. Doktor kimliğiyle tanınan Mehmet Berk, belediye personellerinden ve sağlık alanındaki hizmetlerden sorumlu olacak. Mimar Erdem Güzelbey ise mesleğiyle de ilişkili olarak kent estetiğinden ve teknik STK’lardan sorumlu olacak. Görevlerimiz netleşti” dedi.

‘ŞİMDİDEN ARAÇLARIN BİRÇOĞUNU GÖNDERİYORUZ’

Politika kurullarının önemine değinen Cihan, “Politika kurulların kurulmasında Gaziantep adına, insanların kendi alanlarına ilişkin görüş bildirebileceği ve yer alabileceği bir sistem hayata geçiyor. Akıllı şehir ulaşımından sağlık sosyale kadar başlıklar kurullarda mevcut. Herkes kendi alanına göre kurullarda fikirlerini paylaşabilecek. En önemlisi kurul üyelerinde belediye personelleri görev alacak. Kurullar ile birlikte süreç hızlanmış olacak. Karar süreçleri hızlanacak. Her şeyden önemlisi bu yapı ile birlikte tasarruf sağlamaya başladık. Şimdiden araçların birçoğunu göndermeye başladık” şeklinde konuştu.

GÖREVLERİNE BAŞLADILAR

Birleştirilen dairelerin başkanlarının yeni yapılanmadaki görevlerini açıklayan Cihan, “Önemli olan unvan değildir, önemli olan üretebilmek, şehre değer katmaktır. Dolayısıyla daire başkanlığı birleştirilen ve başarılı olan isimler görevlerine müdür olarak devam edecekler. KUDEB Daire Başkanımız, aynı yapı içerisinde müdür olarak görev almaya başladı. Müdürlük yapacak arkadaşlarımızla konuları görüştük, konularını bilen ve hizmet vermeye aşık arkadaşlarımızın özlük haklarını da koruyarak görevlerini sürdürmelerini sağladık. Kişilerle ilgili bir meselemiz yok, mesele daha çok üretmek. Vatandaşımıza çabuk ulaşmak istiyoruz, çabuk çözüm bulmak istiyoruz. Bunu yaparken de kaynaklarımız artsın ve masraflarımız düşsün istiyoruz. Belediyenin yapığı bütün hizmetlerde daha verimli olmasını hedefliyoruz. Başkanımızın da bakanlık tecrübesi ile daha dinamik, bir bakıma diğer belediyelere rol olacak bir sistemi konuşuyoruz. İşimize hakimiz, yeter ki kurullar da iyi çalışsın” ifadelerine yer verdi.

HEDEFİMİZ BELLİ

5 yıllık dönem için gerçekleştireceklerini projeler için toplantılar düzenlediklerini kaydeden Cihan, “Görevlerini devralan arkadaşlarımızla toplantılarımıza başladık. 5 yıl boyunca, hangi yıl, hangi bütçeyle, hangi projeyi hayata geçireceğimizi konuşuyoruz. 5 yıl boyunca riske atmadan önümüzü göreceğiz. Planlamalarımız tamamlandı, haftaya toplantı düzenleyeceğiz. Önümüzdeki 5 yıl içinde yapacağımız projeleri tartışıp, performans kriteri koyacağız. Hedefimizi oluşturduk, nereye kadar gerçekleştirebileceğimizi konuşacağız” dedi.

2 DAİRE BAŞKANLIĞI KURULDU

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yerelde uygulanmasının ardından Büyükşehir Belediyesinde 24 daire başkanlığından 8’i kapatılıp birleştirilerek 16’ya düşürüldü. Yeni sistemde, Ekonomik Gelişim ARGE ve İnovasyon Daire Başkanlığı’yla Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı kuruldu. Yazı İşleri Daire Başkanlığı, İnsan Kaynakları Daire bağlandı. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanlığı birleştirildi. Engelliler Daire Başkanlığı, Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Başkanlığı ile birleştirildi. KUDEB daire başkanlığı ise İmar ve Şehircilik Dairesine bağlandı.

ÇOK SESLİ MECLİS

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi’nde üyelerin partilerine bakıldığında geçen döneme nazaran daha çok sesli bir meclis görünüyor. 38 AK Parti meclis üyesinin bulunduğu mecliste; 8 CHP’li, 3 MHP’li, 3 İyi Partili ve 1 BBP’li meclis üyesi yer alıyor.

MECLİSTE GENÇ VE KADIN YOĞUNLUĞU

Kente ilişkin alınan kararların görüşüldüğü Büyükşehir Meclisinde geçtiğimiz yıllara oranla genç ve kadın sayılarındaki artış gözden kaçmıyor. Geçtiğimiz dönem 4 kadın meclis üyesi bulunurken bu dönem sayı 5’e yükseldi, mecliste yer alan üyelerin ise yaklaşık yüzde 40’ını gençler oluşturuyor. Büyükşehir Belediye meclisinde bu dönem seçilen AK Partili kadın meclis üyeleri Ayşenur Mirkelam, Feray Yılmaz, Hülya Kılıç ve Şükran Yılmaz oldu. CHP’den ise İslahiye’den Gamze Kahramanlı meclis üyeliğine seçildi. (NEVRE SARAÇ)

18.04.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin