İŞKUR DESTEKLERİ UMUT OLUYOR

İŞKUR DESTEKLERİ UMUT OLUYOR

İŞKUR İl Müdürü Siraç Ekin, İstihdam Seferberliğinin 2. Fazında Gaziantep İŞKUR İl Müdürlüğü olarak verilecek destekleri gazetemize açıkladı. Ekin, 2019 yılı desteklerine ilişkin, “İŞKUR olarak İşbaşı Eğitim Programları, Geleceğin Mesleklerindeki İşbaşı Eğitim Programlarını, Mesleki Eğitim ve Sektör İşbirliği Protokolünü, kadın kursiyerlere bakım desteğini ve işe ilk adım projelerini uyguluyoruz “dedi.

İŞKUR İl Müdürü Siraç Ekin, Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliğinin 2.fazı kapsamında İŞKUR tarafından istihdam edilecek işçilere ve istihdam sağlayacak olan işverenlere verilecek destekleri açıkladı. İŞKUR İl Müdürü Ekin, desteklerin hem işverene hem de işçilere umut olduğunu belirterek, “2019 yılı İstihdam teşviklerimiz 3 aylık ücret desteği, ilave istihdam teşviki, asgari ücret desteği, kadın-genç ve mesleki yeterlilik belgesi olanların teşviklerinden oluşuyor. 3 aylık ücret desteği uygulaması, 2018’de en az işçi çalıştırdıkları aydaki çalışan sayısına ilave olarak Şubat- Mart ve Nisan aylarında sağlayacakları ilave istihdam için 3 ay süre ile aylık net asgari ücret düzeyinde destek ve 6 ay istihdam devamlılığı söz konusudur. Bu konuda hem sigortalılık yönünden aranan şartlar var hem de işveren yönünden aranan şartlar var. Sigortalılık yönünden aranan şartlardan bir tanesi; işsiz olan kişinin İŞKUR’a kayıtlı olması ve 30 Nisan’a kadar İlave İstihdam adı altında 3 aylık destekten faydalanması için 1 Şubat ile 30 Nisan arasında müracaat etmesi gerekiyor. Son 3 ayda en fazla 10 gün kadar sigortası olanlar kabul edilebilir. Daha fazla sigortalı görünmüşse müracaatları kabul edilmez” dedi.

ÖZEL SEKTÖRE 3 AYLIK ÜCRET DESTEĞİ

İşveren yönünden bakıldığında teşvikin özel sektöre uygulanacağını vurgulayarak,  “Sigortalının 2018 Ocak ve Aralık ayları döneminin en az sigortalı bildirimi yapılan aylarda belirtilen sayıya ilaveten çalıştırılması gerekiyor. İlave istihdam teşviklerinde tekrar 31.12.2020 tarihlerinde işe alındığı dönemde uygulanabilir. İşyerinde aranan şartlarda; özel işyeri sahibi olması gerekiyor. Ortalama sigortalı sayısına ilave bir istihdam olması gerekiyor. Herhangi bir SGK primi ve vergi açısından devlete karşı borcunun olmaması gerekiyor. Tahakkuk eden sigorta primlerinin yasal süre içerisinde ödenmesi ya da borcunun yapılandırılmış olması gerekiyor. En önemlisi işveren kayıt dışı istihdamda bulunması ve ya sahte sigortalı tespitinin bulunması halinde bu destekten faydalanamayacak. İşverenin yaptığı her işin yasal mevzuat çerçevesinde yapılmış olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

İMALAT VE BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE İLAVE İSTİHDAMA DESTEK

İlave istihdamların teşvik tutarlarını açıklayan Ekin, “Eğer ilave istihdamdan faydalanmak isteyen işveren destek tutarı açısından devletten ne kadar destek alabilir? İmalat ve bilişim sektöründe bu ilave istihdamı yapacak ise 1 kişi için 2.558 TL 40 kuruşa kadar faydalanabilir. Diğer sektörlerde ise 959 TL 40 kuruşa kadar destek alabilir.  Eğer bunlar 01.01.2018 ile 31.12.2019 tarihleri arasında istihdam edilmesi halinde 12 ay süre ile faydalanabilir. 18-25 yaş arası erkeklerde, 18 yaşından büyük kadın veya Kuruma kayıtlı engelli olması durumunda destekten 18 ay süreyle faydalanabilirler” dedi.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ VERİLECEK

Yeni bir uygulama olan asgari ücret desteğinin iki kategoride sağlanacağını belirten Ekin, “500 ve üzeri çalışanı olan işyerleri için çalışan başına her ay devlet 101 TL destek verecek. Eğer işverenin yanında çalışan sigortalı sayısı 500’den az ise bu destek her bir işçi için aylık 150 TL olarak sağlanacak” dedi.

İSTİHDAMIN KORUNMASINI AMAÇLIYORUZ

Kadın, genç ve mesleki yeterlilikle ilgili alanların teşviklerini açıklayan Ekin, sözlerini şöyle sürdürdü; “Son 6 ayda işsiz olma koşulunu arıyoruz. İşyerinin şartlarına baktığımızda işverenin özel sektörde işveren olması gerekiyor. Mevcut sigortalıların sayısının üzerinde ilave istihdam olması gerekiyor. Desteklerden 2 şekilde faydalanılabilir. Bu destekler 2020 yılının sonuna kadar devam edecek. Sosyal Güvenlik Kurumu işveren payı 524 lira, 3 bin 930 TL arasında değişebiliyor. Kişinin durumuna göre 6 aydan 54 aya kadar teşvik süresi verilebilir. 18-29 yaş arası erkeklerde 12-54 aya kadar teşvik verilebilir. 29 yaş üzeri erkekler içinse 30 aya kadar faydalanma imkanı var. Buradaki amacımız istihdamın korunmasıdır. Bu desteklerimizi istihdamın korunması için veriyoruz”.

İŞVERENE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

İşverene yönelik kısa çalışma ödeneğine ilişkin bilgi veren Ekin, “ İŞKUR İl Müdürlüklerine işçilerin başvurulması halinde yapılıyor. Genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz ile zorlayıcı sebepler olmuşsa alabilir. Bir diğer sebep ise işyerindeki haftalık çalışma süresinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması halinde alabilir. Yeni çıkan mevzuat düzenlemesi ile dışsal etkenlerden kaynaklı dönemsel durumlar olabilir. Son günlerde çok müracaatın olduğu çalışma ödeneği şeklidir. Aylık brüt asgari ücretin yüzde 150’sini geçmemek üzere sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı olarak ödenebiliyor. 2018 yılı için aylık en düşük bin 520 lira ödenirken en yükseği de 3 bin 808 liraya çıktı”.

NİTELİKLİ İSTİHDAM İÇİN KURS VE PROGRAMLAR UYGULANIYOR

Nitelikli istihdam artırımına yönelik kurs ve programlara ilişkin konuşan Ekin, “İŞKUR olarak İşbaşı Eğitim Programları, Geleceğin Mesleklerindeki İşbaşı Eğitim Programlarını, Mesleki Eğitim ve Sektör İşbirliği Protokolünü, kadın kursiyerlere bakım desteğini ve işe ilk adım projelerini uyguluyoruz” dedi. (NEVRE SARAÇ)

11.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin