‘İŞSİZLİK RAKAMLARI DÜŞÜYOR’

‘İŞSİZLİK RAKAMLARI DÜŞÜYOR’

TBMM Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü ve Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı istihdam seferberliği ile işsizlik rakamlarının düşmeye başladığını söyledi. Koçer, 2017’nin ilk 6 ayında Gaziantep’te 21 bin kişinin istihdam edildiğini aktardı. 

 

Milletvekili Nejat Koçer, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Nisan ayına ilişkin iş gücü istatistiklerine göre işsizlik oranının Nisan ayında beklentilerin altında gerçekleştiğini ifade etti. İşsizliğin yüzde 10.5 seviyesinde gerçekleştiğine dikkat çeken Milletvekili Koçer, Mart döneminde yüzde 11,7 olan işsizlik oranının 1.2 puan azaldığını kaydetti. İşsizlikte yaşanan düşüş trendinin devam ettiğini ifade etti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı istihdam seferberliğinin işsizlik rakamları üzerine olan olumlu etkisine işaret eden Koçer, "Ekonomiye yönelik alınan tedbirler ve atılan adımlar ile Cumhurbaşkanımızın şubat ayında başlatmış olduğu milli istihdam seferberliği sayesinde işsizlik düşüş trendine girmiştir ve önümüzdeki dönemlerde de azalışını sürdürecektir. Milli istihdam seferberliğinin bundan sonraki dönemlerde yapacağı katkı işsizlikte yaşanan iyileşmeyi hızlandıracaktır" ifadelerini kullandı.

 

‘İŞSİZLİKTE RAKAMLARINDA DÜŞÜŞ VAR’

 

Büyümenin istihdama olumlu yansıdığı anlatan Koçer şöyle konuştu: "Ekonomide 2017 yılında gelen veriler Türkiye için durumun beklenenden de iyiye gittiğini göstermektedir. Özellikle yılın ilk çeyreğinde yakalanan yüksek büyüme oranının yıl boyunca devam edeceğine inanıyorum. İstihdam seferberliğinin etkisiyle işsizlikte art arda üç aydır düşüş yaşanıyor. Ocak ayında yüzde 13'e yükselen işsizlik oranının bugün yüzde 10,5 seviyesine düşmüş olması fevkalade büyük bir değişimdir. Büyümenin istihdama olumlu yansıdığını ve işsizlik oranının önümüzdeki aylarda daha da aşağılara indiğini hep birlikte göreceğiz. TOBB tarafından finansta inovasyon sayılan ve KOBİ'lere verilen nefes kredisi, Kredi Garanti Fonu tarafından yeni nesil kredi kefalet sistemleri sayesinde büyüme ve istihdam hızla artmaya devam edecektir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ile TOBB arasında başlatılan istihdam kampanyasının bu sonuca önemli katkıları olduğunu düşünüyorum. İŞKUR ve KOSGEB desteklerinin istihdama ve üretime olan etkisini önümüzdeki aylarda daha fazla göreceğimizi umut ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

‘GAZİANTEP’TE YIL SONU HEDEFİ 40-50 BİN’

 

Gaziantep’in Türkiye’nin 2 katı bir büyüme performansı sergilediğini kaydeden Milletvekili Koçer, istihdam seferberliğine Gaziantep’ten çok güçlü bir katkı sağlandığını vurgulayarak, “Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliği kampanyasının ardından Gaziantep’te 21 bin yeni işe başlama oldu. Sürekli artış var. Bu çok önemli bir gelişme. İşçi bulamayan işverenlerimiz var. şu an ki tabloda yılsonuna kadar istihdamda 40 bin-50 bin arasında bir rakama ulaşırız” şeklinde konuştu.

17.07.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin