İŞTE MECLİS, İŞTE BAŞKAN!

İŞTE MECLİS, İŞTE BAŞKAN!

Şahinbey Belediye Meclisi Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu başkanlığında korona virüs gündemiyle olağanüstü toplandı. Meclis toplantısında konuşan Başkan Tahmazoğlu, belediyenin sosyal marketinden yardım alan ihtiyaç sahibi 7 bin aileye bin TL yardım yapılacağını açıkladı. Yaklaşık 7 bin aileye yapılacak yardımın yanı sıra Şahinbey Belediyesi hem hijyen malzemesi hem de kitap dağıtacak.

Şahinbey Belediye Meclisi, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu başkanlığında Korona Virüs gündemiyle olağanüstü toplandı. Şahinbey Belediyesi Nikah Salonunda gerçekleşen toplantıda, Korona virüse karşı alınan tedbirler ve vatandaşların mağduriyeti giderecek projeler oylandı. Şahinbey Belediyesi’ne bağlı Sosyal Market’ten yardım alan 7 bin ihtiyaç sahibi aile olduğunu aktaran Tahmazoğlu, “Sosyal Marketimizden yadım alan ailelerimize gıda ve hijyen malzemesi yardımları yapıyoruz. Buradan yardım alan ailelerimizin özelliğine baktığımızda, bu ailelerde çalışabilecek durumda olan kimse bulunmuyor. Geçtiğimiz yıl 5 bin ailemiz Sosyal Marketten faydalanıyordu. Bu ailelerimize geçtiğimiz yıl Aralık ayında bu ailelerimize 750 TL maddi yardım yaptık. Bu yardımdan dolayı güzel geri dönüşler aldık. Şimdi Sosyal Marketten faydalanan 7 bin ailemize Bin TL nakdi yardım yapacağız. Sosyal Yardım Yönetmeliğimize göre ihtiyaç olması halinde bir yıl içerisinde asgari ücretin 5 katına kadar yardım yapabiliyoruz” ifadelerine yer verdi.

ÖĞRENCİLERE KİTAP DESTEĞİ

Uzaktan eğitim alan öğrencilere kitap desteği hazırladıklarını belirten Başkan Tahmazoğlu, “Öğrencilerimize yönelik olarak kitaplar hazırladık. Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeler yaptık. En çok tavsiye edilen kitapları öğrencilerimiz için hazırladık. 60 bin soru bankalarını okullar aracılığıyla öğrencilerimize ulaştıracağız. Ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için hazırlanan kitapları ulaştıracağız. Çocuklarımızın evlerin sıkılmamalarını ve kitap okumalarını sağlamak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

GÜN BİRLİK OLMA GÜNÜ

Başkan Tahmazoğlu, salgına karşı hijyenin önemine dikkat çekerek, “Vatandaşlarımıza hijyen malzemesi dağıtımı yapacağız. Öte yandan Sosyal Marketlerden gıda yardımı alamayan vatandaşlarımıza gıda desteği verilmesi için çalışmamız var, gıda kolileri hazırladık. Gıda kolisi yardımları ile vatandaşlara destek olacağız. Bu süreçte kimsenin mağdur olmaması için çabalıyoruz. Gün destek olmak, birlik olmak günü, bunun için çabalıyoruz. Sadece kurumlar değil, bizlerinde çevremizde bulunan insanlara sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

TEDBİRLER HAFİFE ALINMASIN

Salgının aşısının henüz bulunmadığını hatırlatan Tahmazoğlu, “Çok hızlı bir şekilde yayılıyor, insanların nerede, nasıl bu hastalığa yakalanacağı belli değil. Bu konuda hükümetimizin almış olduğu tedbirler var. Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen kurallara uymak çok önemli. Kamusal alanlara çıkılmaması, insanların evlerinde kalmaları bu süreçte çok önemli. “Bana bir şey olmaz” mantığıyla harekete ettiğiniz zaman kendinizi, çevrenizi ve toplumu büyük riske atmış oluyoruz. Bu sınırlandırmalara uyulmaması halinde Bilim Kurulu tarafından sokağa çıkma yasağı teklifi gündeme getirildi. İnsanların hürriyetlerinin kısıtlanması hoş bir durum olmamakla birlikte tedbir alınmaması halinde durumun çok daha vahim boyutlara ulaşması beklenebilir. Şu anda İtalya’da hastanelerde yer kalmamış durumda. Bu durumun sonu yok, o nedenle hiçbir tedbiri hafife almadan ciddi şekilde uygulamamız ve hijyene dikkat etmemiz gerekiyor. İlk açıklamaların ardından toplu olarak yapacağımız faaliyetleri durdurduk. Müzeler, gençlik merkezleri, spor merkezlerimizi kapattık” dedi.

65 YAŞ ÜSTÜNE EVDE DESTEK

Yapılacak bin TL’lik yardıma ek olarak vatandaşlara hijyen malzemesi dağıtılacağını da belirten Başkan Tahmazoğlu, “Sosyal marketlerimizden yardım alan 7 bin ailemiz var. Bunlara hijyen malzemeleri dağıtıyoruz. Bunun dışında vatandaşlarımıza da el sabunu dağıtılması konusunda çalışma yaptık. Bunlar hazır, tüm vatandaşlara el sabunları dağıtımına bağlıyoruz. Sosyal Marketlerimizden faydalanan 65 yaş üstü vatandaşlara ihtiyaç duydukları malzemeleri ekiplerimiz ile evlerine götürüyoruz. Uygulamamız dün itibariyle başladı. Sadece marketten alışveriş yapan vatandaşlarımız değil, Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Vefa Sosyal Yardım Destek Grubu tarafından, 65 yaş üzerindeki vatandaşların ihtiyaçları karşılanıyor. Belediyemize gelen tüm vatandaşlarımızın ve personellerin vücut ısılarını ölçüyoruz. Ateşi yüksek olan kişileri sağlık kuruluşlarına sevk ediyoruz. Belediyemiz ve kamu kurum binalarını dezenfekte ediyoruz. Tüm araçlarımızla birlikte vatandaşların yoğun olduğu noktalarda caddeleri sabunlu su ve dezenfekte ile temizliyoruz” dedi.

YÜZDE 50 KİRA İNDİRİMİ

Başkan Tahmazoğlu, reklam ve ilan vergilerine ilişkin, “Vergi ve harçlar konusunda bir çalışma yapamıyoruz. İlan ve reklam vergisinin taksitlendirme konusu belediye meclisi yetkisine bırakılmış. Mayıs ayında alınması beklenen taksiti 6 ay erteleyerek Kasım ayına bırakıyoruz. İş yeri açma harcında 1 TL alma uygulamamız sürdürülecek. Fenni muayene ücretlerinin indirilmesi konusunda meclisimizin yetkisi var, bunda da yüzde 50 oranında indirim yapıyoruz. İçişleri Bakanlığı tarafından kapalı olan iş yerlerinden kira alınmaması konusunda genelge yayımlandı. Kapanma kararı itibariyle geçen süreçte kira alınmayacak. Diğer konuda inisiyatif bizlere bırakıldı. İşlerinde azalma olan işletmelerle ilgili olarak, yüzde 50 kira indirim planladık. Bu oranın daha da aşağıya çekilmesi konusunda encümene yetki verilmesini istiyoruz. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi halinde esneklik istiyoruz” dedi. (NEVRE SARAÇ)

23.03.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin