KADER BİRLİĞİ YAPTIK

KADER BİRLİĞİ YAPTIK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’teki yerel basın temsilcileri ile telekonferans aracılığıyla basın toplantısı düzenledi. Şahin, basın mensuplarına Gaziantep’te pozitif korona virüs vakası olduğunu belirterek, sürece ilişkin eylem planlarını açıkladı. Başkan Şahin, “Gaziantep'te de korona virüs vakası var fakat Türkiye'nin ortalamasının altında. Testlerin burada yapılması önemli. Hızlı tanı kitleri de elimize ulaştı” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yerel basın temsilcileri ile telekonferans aracılığıyla bir araya geldi. Telekonferans üzerinden baısn toplantısı düzenleyen Başkan Şahin, daire başkanları ile birlikte Online Erişim ve Uzaktan Eğitim Eylem Planı; Online Erişim E-Belediye Hizmetleri, Online Erişim E-Devlet Hizmetleri, Uzaktan Çalışan Personelin Kontrolü, Yeni Yapılacak Online Erişim Hizmetleri ve Engelsiz Erişim Uygulaması başlıklarını detaylandırdı. Başkan Şahin, Gaziantep'te de korona virüs vakası var fakat Türkiye'nin ortalamasının altında. Testlerin burada yapılması önemli. Hızlı tanı kitleri de elimize ulaştı. Bu Gaziantep için çok önemli. Pozitif vakaların yüzde 80'i yurt dışı bağlantılı. Yüzde 20'si ise onların temas çevresinden. Tır şoförlerimizin hepsini karantinaya aldık. Özellikle İran’dan gelen şoför arkadaşlarımız karantinası için çok sıkı çalıştık. Riskleri azaltmak için en büyük tedbirler alındı. O yüzden düşük riskteyiz. Burada sürdürülebilirlik çok önemli” dedi.

KURUMSAL KAPASİTE GÜÇLENDİRİLDİ

Yerel basının önemine dikkat çeken Başkan Şahin,“Bizim için çok kıymetlisiniz. Dünyada yaşanan çok zorlu bir süreç var. Dolayısıyla bizim koordineli bir şekilde bir araya gelmemiz, yaptıklarımızı sizin vasıtanızla anlatmamız hem de halkımızın bizden taleplerini sizin aracılığınızla görmemiz bizim için çok önemli. Küresel anlamda ciddi bir sorun olan Corona Virüs’e karşı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak kurumsal kapasitemizi güçlendirdik. Bu kriz dönemini iyi yönetmeliyiz. Sürekli sorun çözme noktasında çalışmalar yapmalıyız. Çünkü halkımızın canı ve malı bize emanet. Dolayısıyla bu emanetin gereğini yapabilmemiz için kurumsal kapasitemizi elimizde geldiğince geliştirmeliyiz. Akıllı Şehirler kapsamda size detaylı bilgi vermek adına da ciddi bir hassasiyetimiz mevcut. Çünkü size verdiğimiz bilgiler aynı zamanda kamuoyuna da ulaşıyor. Koordinasyon başlığı altında Gaziantep Valisi Davut Gül ile birlikte karşılaştığımız bu büyük sorunu çözmek için bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği içerisine girdik. Sağladığımız koordinasyonla da Türkiye’de örnek şehirlerden bir tanesiyiz. Corona Virüs salgınına karşı mücadelede taşra belediyelerimize dönük destek ihtiyacını geçen yaptığımız telekonferansta gördük ve destekleme kararı aldık. Çünkü bizler kader birliği yaptık. İyi günde kötü günde beraberiz. Bu yerel yönetimlerde olduğu kadar yerel basında da geçerli. Sizler de çok zor durumdasınız” dedi.

GASMEK’TEN GENÇLERE UZAKTAN EĞİTİM

Başkan Şahin, sınava hazırlanan tüm gençlere GASMEK’in uzaktan eğitim imkanı sunacağını belirterek, “Gençlerimize etüt merkezleri kurmuştuk, üniversiteye buralarda hazırlanıyorlardı. Mezun olan çocuklarımız için uzaktan eğitim alacağı, en iyi hocalara ulaşabileceği bir sistemin lansmanını yapmıştık. Bizim için önemli bir çalışmaydı. Şu günlerde bizler bunun ihtiyacını gördük ve kapsamını genişlettik. Sınava girecek olanlar bu sisteme girmek isterlerse erişim olanağı sağladık. Kazanan öğrencilerle konuştuğumuzda deneme sınavlarımızın kalitesinden söz ettiler. Bizler de bundan bütün gençlerimizin bu dönemde yararlanabilmesi için, Milli Eğitim Bakanlığı’yla da ortak çalışarak gençlerin hepsine açtık. Sosyal medyada ‘Gönül Seferberliği’ kampanyası başlatarak çalışmaları bütün şehre yaymaya çalıştık ve Türkiye gündeminde Trend Topic (TT) oldu, birinci sıraya yerleşti. Burada yaptığımız çalışmalar ve giden bilgilere merkezde çok güven var. Söylediğimiz şeyler hemen çıkıyor ve karşılık buluyor. Bu işin şifa boyutunda da bağışıklık sistemi çok önemli ve bunun kuvvetlenmesi lazım. Her ilçemize ait özel ürünler sadece lezzet değil, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için çok önemli bir yere sahip. Sarımsak, nar ekşisi, tahıl ve daha birçok ürün vücut için yararları bileşenler içeriyor” dedi.

EN AZ ZARARLA ÇIKACAĞIZ

Başkan Şahin konuşmasının devamında, “Herkesin kalbinde şu anda ‘ne olacak’ diye kuşku ve endişe ait. Ama ben inanıyorum ki bunu umut ve güvene dönüştürmek bizim elimizde. Hepimiz işimizi iyi yapıp, güçlü bir şekilde çalıştığımız zaman, gerekli tedbirleri alınca tevekkül Allah’tan gelecek. Sağlıklı olmak bizim en büyük hedefimiz ve 2 milyon kardeşimizi koruyarak en az zararla bundan çıkacağız. Bizlerin medeniyet kodlarında en zor zamanda milli seferberlikle yardımlaşma, kardeşlik ruhunu oluşturan bir milletiz ve bu zamanlarda tam buna ihtiyaç var. Şunu da belirtmeliyim ki Düzbağ ile su sorununu çözmüş olmasaydık bugün suya sabuna dokun diyemezdik. Şehrimizde şu anda da bir susuzluk sorunu yok” ifadelerine yer verdi.

BELEDİYENİN SİTESİNDE İŞLEMLER YAPILABİLECEK

Büyükşehir Belediyesi’nin resmi sitesi https://www.gaziantep.bel.tr aracılığıyla Online Erişim E-Belediye Hizmetleri çatısı altında vatandaşlar için dilek, istek ve şikayetler için ALO 153 Çağrı Hattı, Whatsapp Hattı, WEB sitesi, Sosyal Medya hesaplarının aktif durumda olduğu ve bütün verilerin GİKOM’da toplanarak ilgili birimlere yönlendirildiği aktarıldı. Personeller içinse uzaktan erişim seçeneklerinin VPN, AnyDesk programı ile açıldığı ifade edildi. Bunun yanı sıra Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (GASKİ) Ödeme Yapma, Endeks Yükleme, Şikayet ve Başvuru paneli ile GAZİ ULAŞ tarafından online olarak; Para Yükleme, Kart İşlemleri, Kiosklar hizmetinin halihazırda devam ettiği bildirildi. Öte yandan Yeni Yapılacak Online Erişim E-Belediye Hizmetleri kapsamında ise ziyaretçiler, https://my.matterport.com/show/?m=1rzxeY8MsBE adresinde Yesemek Açık Hava Müzesi’ni online gezilebilecek. Mevcut internet hızı artırılarak hızlı erişim sağlanabilecek. Uzaktan Çalışan Personelin Kontrolü için TelsizNet ile personelin cep telefonu şebekeleri üzerinden telsiz haberleşmesi yapabilecek. Ayrıca Engelsiz Yaşam Uygulaması ile engelli bireylere görüntülü hizmet verilecek. Online Erişim E-Devlet Hizmeti ile de Tahakkuk Bilgileri, Beyan Bilgileri, Tahsilat Bilgileri ve Sicil Bilgileri sorgulanabilecek. (NEVRE SARAÇ)

 

26.03.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin