KADIN ÇİFTÇİLER TARIMIN BELKEMİĞİ

KADIN ÇİFTÇİLER TARIMIN BELKEMİĞİ

Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Deniz, “Mevsimlik tarım işçiliği ülke genelinde tarımın önemli bir sorunu olup, kadınların ev çocuk, aile sorumluluklarıyla daha da zorlandığı, en zor koşullarda çalışma ve hayata devam etme durumunda kaldığı ülkemizin önemli bir gerçeğidir” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz,15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, tarımsal üretimde kadın çiftçilerin önemini vurgularken, “Dünya Çiftçi Kadınlar Günü fikri ilk olarak 1995 yılında Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen, 4. dünya kadın konferansında çıkmıştır. Kadınların tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve gıda güvenliğinde sahip oldukları önemli konumdan hareketle, Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 15 Ekim'i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de 1997 yılından itibaren de 15 Ekim, Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. Yani kadınlar her alanda olduğu gibi tarımsal üretimde de önemli görevler üstenmektedirler. Ancak tarımda çalışan kadın çiftçilerin yüzde 95’i sosyal güvenlik sistemine kayıtlı değil. Dolayısıyla bu konuda kadınlara pozitif ayrımcılık tanınmalı, Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine dahil edilmesi için gerekli çalışmaların bir an önce başlaması gerekmektedir. Günde 16-17 saat çalışan kadın çiftçilerimiz, tarımımızın belkemiğidir” şeklinde açıklama yaptı.

TARIMDA ÇALIŞAN KADINLAR ÖRGÜTLÜLÜĞE SAHİP DEĞİL

Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Deniz, konuşmasının devamında “Tarım sektörünün önemli yapı taşlarından kadın çiftçileri sadece 15 Ekimlerde hatırlamak, yaşanılan sorunların görmezden gelmek, çözüm üretmekten uzak tavırlar içinde olmak mümkün değildir. Mevsimlik tarım işçiliği ülke genelinde tarımın önemli bir sorunu olup, kadınların ev çocuk, aile sorumluluklarıyla daha da zorlandığı, en zor koşullarda çalışma ve hayata devam etme durumunda kaldığı ülkemizin önemli bir gerçeğidir. Tarımda çalışan kadınlar hiçbir örgütlülüğe sahip değildir. Bu durum hak arama, işçi sağlığı ve iş güvenliği, ücret eşitsizlikleri, yaşam koşullarının iyileştirilmesi gibi temel haklara erişmede önemli bir sorun ve engel oluşturmaktadır. Kadınlar, ülkemizde tarımsal üretime katkıları, gıda güvencesi, aile beslenmesi ve dengeli beslenme alışkanlığının nesillere kazandırılması, konularında yadsınamaz bir öneme sahiptirler” dedi. (ASLI EMEKTAR)

 

16.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin