‘KADIN MESELESİ ORTAK MESELEMİZ’

‘KADIN MESELESİ ORTAK MESELEMİZ’

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu ‘Gaziantep Kadın Kurultayı’ düzenledi. Kurultaya katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bilgi güçtür ve bunu iyi kullanmamız gerekiyor. Aslında bilgi meselesiyle kadın meselesi bizi birleştiren meseleler. Kadın meselesi ortak meselemiz” dedi.

 

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen Gaziantep Kadın Kurultayı gerçekleştirildi. Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odası’nda gerçekleştirilen kurultaya kentin iş ve oda temsilcisi birçok kadın katıldı. Kurultayda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Kadın, çocuk insani bakışla, proje odaklı çalışmalar yapmamız gerekiyor. TMMOB’un demokrasimiz açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Farklı fikirlerle beraber, özellikle mesleki örgütlerle beraber yaşanan sorunları nasıl çözeceğini düşündüğümüz zaman, damdan düşenlerin çözüm ürettiğine yürekten inanıyorum. Masa başından yorum yapmak yerine sahaya çıkmak ve damdan düşenlerle konuşmak gerekiyor. Bir meslek örgütünün yaşadığı sorunları ondan dinleyerek, ne olduğunu ve birlikte ne yapabildiğimize bakmak gerekiyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı en büyük miras, bilim ve akıl. İkisini de en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor. Daha çok bir araya gelmemiz, ortak sorunlara çözüm üretmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘ORTAKLIKLARIMIZI ÇOĞALTMALIYIZ’

Bilgi meselesi ile kadın meselesinin insanlığı birleştirdiğine değinen Şahin, “Bilgi güçtür ve bunu iyi kullanmamız gerekiyor. Aslında bilgi meselesiyle kadın meselesi bizi birleştiren meseleler. İşte bu ortak noktalarımız üzerine baktığımız zaman elbette farklılıklarımız var ancak ortaklıklarımızı çoğaltmamız gerekiyor. Bizim bu meselede yapmamız gereken çok iş var. Kadının yaşamına dair, özellikle eğitimdeki, sağlıktaki gelinen noktayı daha üst noktalara taşımak için üzerimize pek çok görev düşüyor. Sivil Toplum, derinlemesine projeler üreten ve ‘daha başka ne yapabiliriz?’ diyendir. Hepimizin üzerinde büyük bir sorumluluk var. Bu sorunu gelin birlikte çözelim bakış açısıyla yaklaşık 4 yıldan beri, büyükşehir belediye başkanı olarak hizmet veriyoruz. Bakanlıktan buraya geldiğimizde bin 27 projemiz vardı. Çok zor bir dönemde sağlam durmamız gerekiyordu. Büyükşehir olarak bizden istediğiniz noktada 2,5 milyon nüfusu olan bir şehri bilimsel ve akli olarak yönetmemiz gerekiyor. Tüm çalışmalarda sizlerden gelen fikirlere dikkat ederek, doğru fikir kimden gelirse dikkate alarak yola devam ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘İNSANA DOKUNMAK ÇOK ÖNEMLİ’

Sosyal projelerin önemine değinen Şahin, “İnsana dokunmak çok önemli. Hele bizim şehrimizde Kadınlar ve kız çocukları üzerine çok yoğun projeler üretmek gerekiyor. Biz oturduk bu konularla ilgili belediyemizin kurumsal kapasitesini artırdık. Yaptığımız büyük projeleri uluslararası projelere dönüştürecek şekilde çok yoğun çalışmalar yaptık. “Gelin etmeyin, okula gönderin” diye Birleşmiş Milletlerin alıp uluslara arası projeye dönüştürdüğü projeyi sivil toplum örgütleriyle birlikte yaptık. Kadın sağlığı ile ilgili bilgiye ulaşamayan kadınların biz ayağına gittik. Aldığımız gezici cihazlarla yaptığımız taramalarda 125 kadın kanser olduğunu öğrendi. Tedaviye başladılar. Eğitim ve sağlık üzerine yaptığımız en önemli çalışma kariyer planlaması noktasında çalışan kadının hayatını kolaylaştırmak oldu. Bakanlık döneminde özellikle süt izni, doğum izni, esnek çalışmaları yaptık. Bununla ilgili paket çıktıktan sonra en büyük uygulama alanı biz olduk. Mali olarak ellerini güçlendirmek adına daha fazla kreşin açılmasıyla ilgili çalışmalar yaptık” dedi.

 

“SORUNLARI İRDELEMEK GEREKİYOR”

14 meslek odası arasında tek kadın başkanın kendisi olduğunu hatırlatan Elektrik Mühendisleri Odası Şube Başkanı İslim Arıkan, “Gaziantep Şubesi olarak bin 600 üyemiz var ve bunların 135 tanesi kadın üye. Yüzde 8’i kadın olan bir meslek odasında kadın başkan olmak, 14 şubeden bir tanesinin tek kadın başkanı olmak elbette ki gurur vericidir. Bir o kadar da zor. Çünkü eğitimli, entelektüel olan bir odada başkan olmak için sorunları iyice irdelemek gerekiyor” dedi.

 

 

‘İHRAÇLARIN YÜZDE 23’Ü KADINLARA’

TMMOB Gaziantep Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu Başkanı Aslı Tezel, toplantıda yaptığı konuşmada, “Toplumdaki cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanan sorunlar artarak devam ediyor. Kadınlarımız şuanda OHAL’den kaynaklanan birçok mağduriyet yaşamaktadır. Avrupa Konseyi Parlamenterlerine sunulan OHAL Dönemi Kadın Hakları Raporuna göre; kamudan 25 bin 523 kadın ihraç edildi. Toplam ihraçların yüzde 23’ünü oluşturmakta. Raporda 2017 yılında 170 kadın ve kız çocuğunun öldürüldüğü, 50 kadına tecavüz edildiği, 126 kadının tacize uğradığı, 15 kız çocuğunun cinsel istismara uğradığı ve 237 kadına şiddet uygulandığı belirtiliyor. Yeterli duyarlılık ve ilgi olmadığı belirtiliyor” ifadelerine yer verdi. 

 

 

 

 

30.09.2017 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin