KADINIYLA YÜKSELEN GAZİANTEP

KADINIYLA YÜKSELEN GAZİANTEP

İŞKUR Gaziantep İl Müdürlüğü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Şehitkamil Halk Eğitim Müdürlüğü ile Bakırcılar ve Sedefçiler Odası işbirliğinde kadın bakır işlemeciliği kursiyerlerine stres yönetimi eğitimi verildi. Eğitimde kadın kursiyerlerin önemine dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Ne kadar çok satarsak o kadar çok üreteceğiz. Ne kadar çok pazarı büyütürsek o kadar çok kadın istihdamını artıracağız. Gaziantep’e milyonlarca turist geldi, Hayvanat Bahçemize 4 milyon ziyaretçi geldi. Gelen şehre geliyor, esnafa geliyor. Gelen şehir ekonomisine katkı sağlıyor. Kadınıyla erkeğiyle artık bizim bir iddiamız var” dedi.

İŞKUR Gaziantep İl Müdürlüğü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Şehitkamil Halk Eğitim Müdürlüğü ile Bakırcılar ve Sedefçiler Odası işbirliğinde, bakır işleme eğitimi alan kadın kursiyerlere eğitim verildi. Stres Yönetimi eğitimine Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İŞKUR İl Müdürü Siraç Ekin, Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, Zabıta Daire Başkanı Salih Yıldırım, KUDEB Daire Başkanı Serdar Murat Gürsel ve kadın kursiyerler katıldı. Eğitimde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “İŞKUR ve Bakırcılar Odamızla birlikte gücümüzü birleştirince kız kardeşlerimle ve annelerle bütün dünyaya örnek oluyoruz. 2001 yılında kadından vekil mi olur dediler, olduk. Kadından bakan mı olur dediler, yetim, yoksul, yaşlı, mağdur, muhtaç, herkes bizde hayat buldu. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sosyal belediyecilik nedir, gördük. Kadın, çocuk, engelli hakkı üzerinde çok yoğun çalıştık. kadın vekil oldu, bakan oldu ama belediye erkek işi dediler. 2014 yılında belediye başkanı da olduk” dedi.

BİZ KADINLAR OLARAK TOPLUMA LAZIMIZ

Yaklaşık 5 yıllık belediye başkanlığı sürecinde yürüttüğü projelere ilişkin bilgiler veren Şahin, “Otistik, down sendromlu, fiziksel engelli çocuğu olanlar için şuan Türkiye’nin belki de Dünya’nın en büyük Engelsiz Yaşam Merkezi’ni açıyoruz. İşin özü empati. Kendimize güveneceğiz. Bir elimizle beşiği sallayacağız, öbür elimizle de Dünya’yı sallayacağız. Bunu yapacak gücümüz var. Kalkınma yerelde başlıyor. Bu şehrin en büyük gücü yerelden evrensele, gelenekten geleceğe el sanatlarımız var. El sanatlarımız akşamdan sabaha olmuyor. Bütün uygarlık tarihi, medeniyet tarihi birleşerek el sanatlarını oluşturuyor. Bugün kutnusu, sedefi, bakırı bizim en büyük gücümüz. Kadın bakır kursiyerleri olarak sizler, bakırı işlerken zarafetinizi, tasarım gücünüzü, çoklu zekanızı nakış nakış işliyorsunuz. Biz kadınlar olarak topluma lazımız. Hem annelik gücümüzle hem de toplumsal kalkınma, ekonomi alanında destekçiyiz. Aile ekonomisine verdiğiniz destek sizlere özgüven veriyor, zamanla hedef büyütüyorsunuz, geleceğe dair kaygılarınız azalıyor. Memleket işi gönül işi, diye bu sebepten diyoruz” ifadelerine yer verdi.

ÜRETİCİ KAZANACAK, ESNAF KAZANACAK

Bakırcılar ve Sedefçiler Odası’nın eğitim merkezinin taşınacağını belirten Şahin, “Taşınacağınız yerde size daha iyi imkanlarda çalışma imkanı sunmak istiyoruz. Çalışma verimliliği ve huzur artacak. Mekan çok önemli. Tarihi dokunun içerisinde huzurlu çalışma ortamı sunacağız. Bize düşen şey çok üretmemiz, aynı zamanda da çok satmamız lazım. Ama uluslararası pazara satmamız lazım. Lezzetimizle Unesco’ya girdik. Uluslararası alanda bütün dünya buraya gelsin ev lezzetlerimizi tatsın dedik. Tadınca esnafa gelecek, bakırcılar çarşısına gelecek, alışveriş yapacak. Üretici kazanacak, esnaf kazanacak. Ne kadar çok satarsak o kadar çok üreteceğiz. Ne kadar çok pazarı büyütürsek o kadar çok kadın istihdamını artıracağız. Gaziantep’e milyonlarca turist geldi, Hayvanat Bahçemize 4 milyon ziyaretçi geldi. Gelen şehre geliyor, esnafa geliyor. Gelen şehir ekonomisine katkı sağlıyor. Kadınıyla erkeğiyle artık bizim bir iddiamız var. Gaziantep’e geleceksiniz diyoruz. Neden dediklerinde artık kadın bakır ustalarının olduğunu göreceksiniz diyoruz” şeklinde konuştu.

DERECE YAPMAMIZ LAZIM

31 Mart seçimleri ile ilgili endişesi olmadığını belirten Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü; “Günü birlik dersini çalışan sınavdan korkmaz.  Hanımlar burada, anneler arkamda. Toplumun yarısının sesi ve nefesiyiz. Ama derece yapmamız lazım. Çok büyük projelerimiz var. Türkiye’nin en büyük konut projesini yapıyoruz. Şuanda Kuzey Antep’te 50 bin konut yapıyoruz. Kira fiyatlarını aşağıya çekmemiz lazım. Güney Şehir Geneyik tarafında ikinci bir şehir daha kuruyoruz. Kira öder gibi ev sahibi olmanızı istiyoruz. 2 bin konut Kuzey Antep’te, 2 bin 750 konut güney Antep’te şehrin çapını genişletiyoruz”.

DAĞLARI DELDİK, SUYU GAZİANTEP’E GETİRDİK

Su yönetimine ilişkin projelerinden bahseden Şahin, “Su yönetiminin sorumlusu benim. Kahramanmaraş’ın en yüksek dağına çıktık. Eski sistemle 140 Milyon TL elektrik parası ödüyorduk, sürdürülebilir değildi.  Cumhurbaşkanımız bu şehir her şeyin en iyisini hak ediyor dedi, devlet yatırımı olarak yaptık. 130 kilometre taşıdık, dağları deldik, suyu Gaziantep’e getirdik. 2 yılda projeyi tamamladık ama indirimleri zaten proje bitmeden uygulamaya başladık. 2018’in başında yüzde 15, bu ay yüzde 12 toplam yüzde 27 su fiyatını indirdik. En çok anneler mutlu oluyor” dedi.

KADIN İSTİHDAMINA ÖNEM VERİYORUZ

İŞKUR İl Müdürü Siraç Ekin, kadın kursiyerlere verilen günlük 40 TL’nin 50 TL’ye yükseldiğini, ek olarak 2-5 yaş arası çocuklarının kreş masrafına 400 TL katkı sağlandığını müjdeledi. Ekin, “Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın desteğini alarak unutulmaya yüz tutmuş bu güzide mesleği yeniden canlandırarak Gaziantep’i çok daha özel bir yere taşıdığımızı düşünüyoruz. İlimizle örtüşen, ilimize güzellik katan bu bakırcılık ve sedefçiliğin özellikle kadın eliyle yapılması ayrı bir güzellik. Kursiyerlerimizin yeni yapılan yerimizde kurs görmesi de bizi pek memnun etmiştir. Meslek edindirme kurslarına başvuru yapan kadın kursiyerlerin oranı erkek kursiyerlere göre yüzde 245 olduğunu belirledik. Bu da bizim kadın istihdamına verdiğimiz önemin göstergesi. İŞKUR’dan kursiyerlere sağlanan mali destek 40 TL’den 50 TL’ye yükseldi. Kursiyerlerimizin Genel Sağlık Sigortası’nı yapıyoruz. Kursiyerlerimizin ebeveyn ve çocuğu da Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabiliyor. 2-5 yaş arası çocuklu kursiyerlerimiz eğer çocuklarını kreşe gönderiyorlarsa onlara aldıkları ücrete ek olarak 400 TL destek sağlıyoruz. Biz Gaziantep’te kadın istihdamına çok önem verdik ve önem vermeye devam edeceğiz. Biz bu sanatı ilde, ülkede yaydığımız gibi uluslararası alanda da yapmayı planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

BAŞVURU SAYISI 500’Ü GEÇİYOR

Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, kadın kursiyerlerin ve kadın bakır işlemecilerin önemine dikkat çekerek, “Ben bu mesleğe 10 yaşında başladım. Baba mesleğimdi ve 40 seneyi aşkın yapıyorum. Bu zanaat 3-5 ayda öğrenilecek bir meslek değil, ben bile zanaatkar sayılmam. Biz kadınlara yönelik istihdam altyapısı oluşturuyoruz. Şu an 100 tane kursiyer almayı düşünüyoruz fakat başvuru sayısı 500’ü geçti. Demek ki burada bir aile ortamı var. Bakır işlemek onlara terapi gibi geliyor. Biz bu işi 2 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Büyükşehir Zabıta Daire Başkanlığı, İŞKUR ve Şehitkamil Halk Eğitim Merkezi ile birlikte yürütüyoruz. Çalışmalarımız sonucu 2010’da patent almayı başarmıştık. Bu güne kadar çok işler yaptık, şehrimiz için modül programı yaptık. Bu program Türkiye’nin neresinde uygulanırsa uygulansın sistemde Gaziantep El İşlemeciliği yazıyor” dedi.

Eğitim sonunda kadın kursiyerlere katılım sertifikaları dağıtıldı. (NEVRE SARAÇ)

27.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin